EKSTRA
MENÜ
R

Doğal gaz kullanmanın hayatımıza sağladığı
6 kolaylık 

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Havaların giderek soğumaya başladığı bugünlerde, evlerde de kışa hazırlık başlamış durumda. Pikeler yerini yorganlara, tişörtlerse hırkalara bıraktı bile… Birkaç güne kalmadan evlerimizi ısıtmak isteyeceğiz ve haliyle evlerini kömürle ısıtanlar için de zor günler başlamış olacak. Isıtma seçimini doğalgazdan yana kullananlarsa rahatına devam edecek. Neden mi? Doğalgazın kullanıcısına sağladığı imkanları sizin için listeledik…

Doğal gaz çevrecidir, doğayı korur 

- Doğal gazın en önemli çevresel özelliklerinden biri, diğer yakıtlara göre daha verimli ve temiz bir gaz olması olmasıdır. Doğal gaz, diğer fosil yakıtlara alternatif olarak kullanılması sonucu petrol rezervlerinin korunmasını sağlar ve ayrıca ormanların ısınma amacıyla yok edilmesinin önüne geçer. Böylelikle “Ekolojik Denge”nin korunmasına önemli
yönde etki eder.
- Temiz bir yakıt olan doğal gazın içerisinde kükürt ve yanmayan partiküller gibi maddeler olmadığından çevresel etkileri oldukça iyidir. Bu nedenle doğal gaz yakma sistemlerinde ısı geçişinin büyük oranlarda taşınımla olduğu düşünülürse ısı transfer yüzeylerinde kirlenmeyle ısı geçişini kötüleştiren şartlar da oluşmaz.
- Doğal gazın içinde yanmayan madde bulunamadığı ve hava ile çok iyi karışabildiği için yanmamış yakacak kaybı yoktur. Baca kayıpları diğer yakıtlara oranla daha azdır. Doğal gazın yük değişimlerine kolayca cevap verebilecek şekilde otomatik kontrolleri kolaydır. Ayrıca yakıldığı cihazın rejim şartlarına ulaşması kısa bir zamanda olur.

Doğal gaz tasarrufludur

-  Doğal gaz depolama ve taşıma hizmeti gerektirmediğinden dolayı yer, zaman ve iş gücü tasarrufu sağlanır.
- Evinize doğal gaz kurulumu için harcadığınız ilk yatırım maliyetinizi 3 yıl gibi kısa bir süre içerisinde amorti edebilir, ilerleyen yıllarda ise aile bütçenize katkı sağlayabilirsiniz.
-  Doğal gaz diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında önemli ölçüde ekonomiktir. Doğal gaz kullanarak mutfaktaki pişirme amaçlı enerji harcamanızı %80 oranında azaltabilirsiniz. Banyo için tüp kullanıyorsanız o da doğal gazla kat kat daha ekonomik hale gelecektir. Bunun yanında; hem evinizin tüm odalarını ısıtabilir, hem de daha verimli bir enerji kaynağından ekonomik bir biçimde faydalanabilirsiniz.
- Doğal gazla ısınırken oda sıcaklık termostatınızı sadece 1 derece düşük sıcaklığa ayarlayarak %6 doğal gaz
tasarrufu yapabilirsiniz.

Doğal gaz ile evinizin her yerinin eşit ve ekonomik ısınması sağlanır

- Doğal gazlı cihazlarda sıcaklık kontrolü çok hassas olarak yapıldığı için hem yakıt kaybı azalır hem de konfor ve enerji tasarrufu sağlanır.
- Doğal gaz her an için kullanıma hazırdır.
- Doğal gazlı cihazlarda ısı geçişi kısa sürede olur.

Doğal gaz sıcak su konforu sağlar

- Sıcak su için tüp ya da termosifon kullanıyorsanız doğalgaza geçerek kat kat daha ekonomik hale getirebilirsiniz. Ayrıca daha verimli bir enerji kaynağından ekonomik bir biçimde faydalanabilirsiniz.
- Doğal gaz kombi sistemleri ani su ısıtıcısı mantığıyla çalıştığı için hazırda sıcak su bekletmez, bu da enerji tasarrufu yapmanızı sağlar.

Doğal gaz ocak kullanımında avantajlıdır

-  Doğal gaz diğer yakıtlarla karşılaştırıldığında önemli ölçüde ekonomiktir. Doğal gaz kullanarak mutfaktaki pişirme amaçlı enerji harcamanızı %80 oranında azaltabilirsiniz.
- Elektrikli ocak kullanımlarında elektrik kesintilerinde yaşanan mağduriyet doğal gaz sisteminde yaşanmamakta, ocak kullanımı kesintisiz şekilde devam edebilmektedir.

Doğal gaz güvenlidir ve kullanımı pratiktir

- Doğal gaz kullanımında taşıma ve depolama yoktur.
Menfezlerinizi(havalandırma) kapatmadığınız sürece patlama
riski olmaz.
- Doğal gaz zehirli bir gaz değildir.
- Doğal gaz ile evinizi oda oda istediğiniz ısılarda ısıtabileceğiniz gibi tek bir noktadan oda termostatı ile de kontrol sağlayabilirsiniz.
- Yeni nesil oda termostatları ile cep telefonlarınız aracılığıyla evinizin ısısını kontrol edebilir ve düzenleyebilirsiniz. Ayrıca kombileriniz akıllı ev sistemleri ile entegre edilebilmektedir.