EKSTRA
MENÜ
R

Doğal gaz faturanızdan tasarruf etmenizi sağlayacak öneriler

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

Havaların soğumasıyla birlikte yüksek doğal gaz faturaları gündeme gelmeye başladı. Yüksek fatura ödememek için ısıyı düşürmek bir tercih olabilir. Fakat alınacak pratik önemlerle ısıdan fedakarlık etmeden de doğal gaz faturalarından ciddi oranlarda tasarruf etmek pekala mümkün. Nasıl mı? Güvenli, konforlu ve tasarruflu ısınmanın önemli ipuçlarını sizin için listeledik.

Eşyalarınızı doğru konumlandırın

Isı kaybı yaşamamak için özellikle kış aylarında ev dekorasyonunun radyatörler ve odaların cepheleri dikkate alınarak yapılması önerilir. Koltuk, masa ve uzun perde gibi eşyalar, radyatörlerin önünü direkt kapattığı için ısının oda içinde yayılmasına engel olur. Bu nedenle radyatörlerin önünün mümkün olduğunca açık kalması önemlidir. Öte yandan güneş ışınlarından etkili bir şekilde yararlanmak için odaların cephelerine de dikkat etmek gerekir. Güney cephede yer alan odalarda ince perde, kuzey cephede yer alan odalarda ise kalın perde kullanmak odaların sıcaklığını ciddi ölçüde etkileyebilir. Gece saatlerinde perdelerin tamamen kapatılması da ısıyı evin içinde tutmada etkili bir çözüm olabilir.

Radyatörlerin üzerine bir şey koymayın

Kış aylarında evlerde yapılan en büyük hatalardan biri de radyatörlerin üzerine eşya koymak ya da çamaşır kurutmaktır. Isının verimli dağılmasına engel olan bu durumlar, daha çok ısı ihtiyacına neden olabilir. Radyatörler için alınabilecek bir diğer etkili çözümse radyatörün gidiş hattına termostatik vana takılmasıdır. Böylelikle kullanılmayan her radyatörün kapatılması ya da sıcaklık değerinin düşürülmesi sağlanarak gereksiz ısı kayıplarının önüne geçilmiş olunur.

Kombiyi doğru kullandığınızdan emin olun

Oda sıcaklığındaki her bir derecelik sıcaklık artışı, yaklaşık yüzde 6 ila 8 arasında daha fazla yakıt tüketimine neden olur. Dolayısıyla gün içindeki duruma göre sıcaklık ayarı yapmak ciddi ölçüde tasarruf sağlar. Örneğin; Aile bireylerinin evde ve hareketli olduğu saatlerde salon ya da oturma odalarının konfor sıcaklığında olması beklenirken; evde kimsenin olmadığı zamanlar ya da uyku saatlerinde ise ekonomi sıcaklığı önerilir. Konfor sıcaklığı için ideal ısı değerleri 20 ila 22⁰C derecedir. Ekonomik sıcaklık içinse 16 ila 18 ⁰C derece sıcaklık yeterlidir. Söz konusu bu ısı ayarlaması manuel yapılabileceği gibi kontrol panelleri yardımıyla daha pratik bir şekilde yapılabilir.

Binanıza ısı yalıtımı yaptırın

Binalara yapılacak mantolama da ciddi anlamda yakıt tasarrufu sağlar. Bu konuda yapılan yasal düzenlemelerle yeni binalar mantolama sistemli olarak yapılıyor. Mevcut binaların ise yasalar çerçevesinde mutlaka izole edilmesi, yani mantolama yapılması gerekiyor.

Kombi ve radyatörlerin bakımını ihmal etmeyin

Kombi ve radyatörlerin bakımı, kombinin verimli çalışması, yakıt tasarrufu ve emniyet için oldukça önemlidir. Bu nedenle her yıl kış aylarına girmeden hem kombi hem de radyatörlerin bakımlarının yaptırılması önerilir. Böylelikle kesintisiniz ısınma konforunun yanı sıra olası arızalar önceden tespit edilir ve kombinin kullanım ömrü artar. Hepsinden önemlisi daha konforlu bir yaşam, can ve mal güvenliği sağlanır.

Isıtma sektörünün öncü markalarından Alarko Carrier sunduğu üstün kombi modelleriyle konforu evinize taşıyor! Yoğuşmalı, çift yoğuşmalı, Türkiye’nin en sessiz ve her yere sığabilen fit kombiler arasından siz de tasarruf imkanı sağlayan, verimli bir modele sahip olabilirsiniz. Ayrıca yüksek ısıtma kapasitesi ve boylerli seçenekleri ile Alman teknolojisine sahip Wolf marka kombileri de tercih edebilirsiniz.

Detaylı bilgi için tıklayınız