MENÜ

Çocuklarınızın odasını sevmesi çok önemli!
İşte ideal bir çocuk odası hazırlamanın püf noktaları

KAYDIR6657A1DD-6E78-429E-89FB-338B6D446723Created with sketchtool.

‘Evin en küçük veya en karanlık odası çocuk odası olsun’ klişesini terk ederek çocuk odalarına gerekli özenin gösterilmesi gerekiyor. Her şeyden önce çocuk odaları, çocukların kendi özel alanları olduğu için rahat ve kullanışlı olmalı. Doğru düzenlenen çocuk odası, çocuğunuzun daha rahat uyumasını, oyun ve aktivite saatlerini daha iyi geçirmesini ve daha verimli ders çalışmasını sağlar. Çocuğunuzun odasını sevmesi, uyku kalitesinden ders çalışmasına kadar birçok konuyu etkilediği için çocuk odası düzenlerken belli kriterler göz önünde bulundurulmalı. Peki nedir bu kriterler? Çocuk odalarına dair birkaç önemli püf noktayı sizin için bir araya getirdik.

Eşyaları seçerken onun da fikrini alın!

Rahat uyuması ve dinç uyanması için çocuğunuza güneş alan bir oda verin. Halı seçerken sadece eşyalarla uyumuna bakmayın. Anti-bakteriyel özellikte, kolay alev almayan, leke tutmayan halılar tercih edin. Eşya seçimi yaparken çocuğunuzun da bir birey olduğunu unutmadan mutlaka onunda fikirlerini alın. Boyuna ve kilosuna uygun büyüklükte bir çalışma masası ve hemen yakınında kitaplık bulundurun. Çocuk odası düzenlerken duvarları boş bırakmayın. Çocuğunuzun hayal dünyasını geliştirecek tablolar kullanın.

Odayı boyarken renklerin gücünden faydalanın!

Renklerin çocuğunuzun psikolojik gelişimine etki edeceğini unutmayın. Çocuk odası boyarken karmaşık renklerden uzak durun. Kız çocukları için pembe, erkek çocukları için mavi rengi seçme klasiğinden vazgeçerek çocuğunuzun sevdiği renkleri kullanın. Berrak, açık renkli, pastel tonlar tercih edin.

Çocuk yatağı seçerken bu kriterlere dikkat edin!

Yatak seçerken orta sertlikteki yatakları tercih edin. Fazla sert olan yataklar çocuğunuzun kas gelişimini olumsuz etkiler. Yün yataklardaki girinti ve çıkıntılar çocuğunuzun rahat uyumasını engeller. Çocuğunuzun yatağını seçerken kenarlarında küçükte olsa korumalık bulunmasına dikkat edin. Çocuğunuzun omurga gelişiminin sağlıklı ilerlemesi için yarı ortopedik yatakları tercih edin.