GeriSeyahat Kemaliye Uluslararası Doğa Sporları Festivali başlıyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi
Kemaliye Uluslararası Doğa Sporları Festivali başlıyor

Kemaliye Uluslararası Doğa Sporları Festivali başlıyor

Erzincan’ın Kemaliye ilçesi, tarihi dokuyu yansıtan evleri, doğal güzelliğiyle dikkat çekiyor. 23-26 Haziran tarihleri arasında Uluslararası Doğa Sporları Festivali’ne ev sahipliği yapacak. Festivale, Türkiye’den ve yurtdışından çok sayıda sporcu katılacak.

Kemaliye Kültür ve Kalkınma Vakfı’nın (KEMAV) ilkini 2004 yılında merhum Vali Recep Yazıcıoğlu anısına gerçekleştirdiği Uluslararası Doğa Sporları Festivali, 23-26 Haziran tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival kapsamında, dağ bisikleti, trekking, dağcılık, rafting, kano, su kayağı, yamaç paraşütü, yaban hayatı gözlemleme, cirit yarışmalarının yanı sıra dünyanın en büyük kanyonlarından Karanlık Kanyon’da Base Jump atlayışları düzenlenecek.  Gündüz bu tür spor aktiviteleri ile renklenen ilçede, hava karardıktan sonra da konuklara konser programları, kına geceleri ve yöresel müzik ziyafeti sunulacak.
Erzincan’a 160, Sivas’a 250, Elazığ’a 140, Malatya’ya 170 kilometre uzaklıktaki Kemaliye (Eğin), Fırat Nehri’nin Karasu kolu üzerindeki Keban Baraj gölü kıyısında bulunuyor. Köyleriyle birlikte 5 bin nüfusu barındırıyor. Şair Ahmet Kutsi Tecer’in köyü olan ve “Orada bir köy var uzakta” mısraları ile özdeşleşen Apçağa Köyü, özgün mimari dokusuyla dikkat çekiyor. Geçmişten geleceğe bir köprü olan Kemaliye evleri de ilçeyi ziyaret edenlerin mutlaka görmesi gereken tarihi dokuların başında yer alıyor. Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) tarafından “7 bölge 7 kent” kapsamında tutulan ilçe merkezi 2005 yılından itibaren sit alanı ilan edildi. İlçe  kendine özgü mimari dokusu ile de UNESCO’ya aday gösterildi.

ÖDÜLLÜ FOTOĞRAF YARIŞMASI

Bu yıl Uluslararası Doğa Sporları Festivali’nin 34’üncüsü düzenleniyor. Karanlık Kanyona gerilen 500 metre uzunluğundaki çelik halat üzerine çıkan adrenalin tutkunu sporcular 500 metre yükseklikten kendilerini boşluğa bırakacak. “Sırat on Fırat” adı verilen köprü güzergahından atlayış yapmak üzere ABD, Avustralya başta olmak üzere birçok ülkeden sporcu gelecek. Bu yılki atlayışlar 2’li ve 3’lü olarak aynı anda gerçekleştirilecek. Yine bu yıl ilk kez kanyonda “wigsuit” (Bacakların ve kolların altında hava geçirmeyen kumaştan yapılmış kanatlardan oluşan özel kıyafet) atlayışları da olacak. Şenlikler kapsamında sportif kaya tırmanışı, akarsu sporları (nehir kayağı, kano ve rafting) göl sporları (su kayağı, kürek), dağ bisikleti, trekking gibi doğa sporları etkinliklerinin yanında çeşitli kültür ve sanat etkinlikleri de düzenlenecek. Şenlikler kapsamında bu yıl ilk defa “Kemaliye’yi Keşfet” turları da düzenlenecek. İsteyenler Kemaliye’nin saklı güzelliklerini keşfedecek.
Kemaliyeli fotoğrafçı Sıtkı Fırat’ın katkıları ile toplam 10 bin TL ödüllü Kemaliye Ulusal Foto–Safari yarışması tüm doğa ve fotoğraf tutkunlarına açık olacak.
(www.kemaliyesenibekliyor.com)

NEREDE KALINIR?

Bozkurt Otel: Yatak kapasitesi 44. Tel: 446 751 23 01
Yeşil Eğin: Yatak kapasitesi 44. Tel: 446 751 23 01
Özden Otel: Kemaliye’ye 5 km uzaklıkta bulunuyor. Yatak kapasitesi 55. Tel: 446 751 21 50
Özkaymak Konukevi: Tel: 533 464 25 11
Yalçıner Konukevi:  Tel: 532 525 00 33 
Bahçeli Konukevi:  Tel: 544 365 04 82
Bunların yanı sıra toplamda 150 kişi kapasiteli eski Kemaliye evleri de kiraya veriliyor.
Bilgi ve rezervasyon için:
Latif Yalçıner, Tel: 532 525 00 33. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle