GeriKelebek Zatürree öldürebilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zatürree öldürebilir

Son günlerde tüm yurtta zatürree olaylarında büyük artış dikkat çekiyor. Vücut direncini zayıflatan üst solunum yolu hastalıklarının tedavi edilmemesi halinde zatürreeye yol açtığını belirten uzmanlar, vücut direncini yüksek tutacak önlemlerin alınması uyarısında bulundular.

Son zamanlarda zatürree olaylarında artış gözlediklerini belirten Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, burun, boğaz ve üst solunum yoluna yerleşen mikropların vücudun direncini düşürerek hastayı yatağa bağladığını söyledi. Zatürreenin bulaşıcı tiplerinin bulunduğuna dikkat çeken Prof. Küçükusta, hasta kişilerin öksürmesi, hapşırması, konuşması sırasında havaya saçılan mikropların alınmasıyla hastalığın yayıldığını vurguladı. Mikroplazma, klamidya, lejyonella adlarındaki mikropların havadan bulaştığını söyleyen Prof. Küçükusta, ‘‘Bunlar atipik zatürreeye neden olurlar. Diğer zatürree tipleri, hastadan sağlam insanlara bulaşmaz. Bunların izole edilmesi, karantinaya alınması gerekmez’’ dedi.

Bulaşıcı olmayan zatürreenin daha sık görüldüğünü anlatan Prof. Küçükusta, ‘‘Hastalığı önlemede, nezle veya grip gibi enfeksiyonlardan korunmak çok önemli. Sigara ve alkol, vücut direnci ile bağışıklığı azaltıyor. Hava kirliliği ve beslenme bozuklukları da hastalığa zemin hazırlıyor. Hastalık, her yaşta görülebilir. Ancak en çok ufak çocuklarla ileri yaştakiler risk altında. Bu gruplarlarda hem daha sık görülüyor, hem de ölüme yol açma olasılığı daha yüksek’’ dedi.

Prof. Küçükusta, hastalığa karşı etkili antibiyotikler bulunduğunu, ancak doğrusunun seçilmesinin ve doğru dozun tespitinin önemini vurguladı. Prof. Küçükusta, ‘‘Üşüttüm, ateşim çıktı diyerek gelişigüzel antibiyotik alınıyor. Mutlaka tedavi ve istirahat gerekiyor. Aksi halde mikroplara direnç kazandırılıyor. Tedaviyi imkansız kılıyor’’ dedi.

SICALIK DEĞİŞİMİ

Soğuk havalarda herkesin daha dikkatli davrandığını, ancak sıcaklığın biraz da olsa artmasının kontrolü azalttığını belirten Haseki Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mustafa Yenigün de son günlerdeki zatürree vakalarındaki artışa dikkat çekerek ‘‘Ilıman havalar mikropların yayılmasını ve üremesini artırıyor. İnsanları apansız yakalıyor. Bronşit ve grip, hızla zatürreeye çevirebiliyor. Unutmamak gerekir ki kışın mikroplar daha faal, vücut daha zayıf’’ dedi. Havanın güneşli görünmesine rağmen soğuk ve rutubetin unutulmaması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Yenigün, ‘‘Havaların ılıman olmasından dolayı vücutta hormonal dengesizlikler de meydana geliyor. İyi bakım, beslenme ve vitamin alımı önemli. Üst solunum yolu enfeksiyonları görüldüğünde de doktora başvurulması gerekiyor. Çocuklar ve yaşlıların yanısıra, diyabetli, kronik bronşitli, astımlı, kalp, kanser hastaları daha da dikkatli olmalı’’ diye konuştu.

Belirtileri

Tipik zatürree şu belirtilerle görülüyor:

Ani yüksek ateş

Titreme

Öksürük ve balgam

Göğüs ağrısı

Halsizlik

İştahsızlık

Sinsi türü var

Zatürreenin en tehlikelisi ‘‘atipik‘‘ olanı. Prof. Küçükusta bu konuyla ilgili olarak ‘‘Atipik zatürree, daha sinsi seyrediyor. Bunda ateş çok yüksek değil. Öksürük görülse de balgam, göğüs ağrısı gibi şikayetler yok. Genel durumu tipik zatürreeye göre çok daha iyi’’ diye uyarıda bulundu.En lezzetli yemek tarifleri burada

False