Yüksek topuk ve sivri burunlu ayakkabı

Yüksek topuk ve sivri burunlu ayakkabı

Çinlilerin binlerce yıl kadınların ayaklarını küçültmeye yönelik uyguladığı sıkı bağlar, ciddi sakatlıklara yol açmıştı. Ayak sağlığı uzmanları, 21’inci yüzyılın ayak bağlama, sıkma yöntemininse sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabılar olduğunu söylüyor. Hatta bu ayakkabılar için ‘Çin ayak kundağı’ deyiminden esinlenerek, ‘Batılı ayak kundağı’ deniyor

Haberin Devamı

Her kadın bilir ki, yüksek topuk giymek asla rahat değildir. Ama büyülü bir etkisi vardır. Boyu yükseltir, popoyu kaldırır, bedeni dikleştirir, üzerinde durmayı başaranları küçük adımlarla yürütür. Özetle insanı daha ‘kadın’ hissettirir.
Ayak cerrahisi üzerine uzmanlaşan Prof. Dr. Tanıl Esemenli ise pek çok kadından farklı düşünüyor. Ve insanoğlunun kendine yaptığı en büyük kötülüklerden birinin ayakkabıyı icat etmek olduğunu söylüyor. Ayakkabıların ilk fonksiyonu ayakları korumaya yönelikti kuşkusuz. Ancak daha sonra moda gibi kaygılar bu fonksiyonu gölgede bıraktı. Ayakkabıların birinci görevi şıklık oldu. Esemenli, “Ayakları tehlikelerden koruyan ayakkabılar modaya kurban edildi. Vücudumuzda ayaklarımız kadar sert bir kalıp içinde, uzun saatler boyunca tutulan herhangi bir bölge yok. Normalde ayakkabıların ayağın anatomik yapısına çok uyumlu olması gerekir. Ancak tarihsel gelişimi içinde ayakkabılar bu amacından giderek uzaklaşıp, bizzat ayağı tehdit eder hale geldi” diyor.

Haberin Devamı

5. PARMAĞI KESME ÇILGINLIĞI

Bütün vücut ağırlığını taşıyan ayakların işi zaten zor. Üçgen burunla, yüksek topuk giyerek bu görevi hepten zorlaştırıyoruz. Birçoğumuzun öne sürdüğü gibi platformlu ayakkabılar daha rahat ve sağlıklı değil. “Günümüz ayakkabıları, ayak bileği burkulmaları, vuruklar, nasır, çekiç parmak dediğimiz parmak bükülmeleri, halluks valgus (ayak başparmak çıkıntısı), Aşil kısalması ve sinir sıkışması gibi ayak sorunlarına neden olabiliyor” diyor Esemenli.
Bizde yaptıran var mı bilmiyorum ama özellikle ABD’de sivri burunlu ayakkabı giymek uğruna beşinci parmağını kestiren, parmaklarını daraltan, yüksek topukla ağrı hissetmemek için topuğuna botoks yaptıranların sayısı giderek artıyor. Esemenli, “Bu gerçekten çok vahim bir durum. Filmler, diziler, reklamlar ve trend yaratan insanlar özellikle gençleri kötü etkiliyor”
diyor.

Daha güzel görünsün diye Çinlilerin yüzyıllarca ayaklarına yaptıkları deformasyonun bir benzerini günümüzde Batılı toplumlar uyguluyor.

Haberle ilgili daha fazlası: