Yorgun ifadeye elveda

Yorgun ifadeye elveda

Kış mevsiminde göz estetiği artıyor. Yeni yöntemler yüzdeki yorgun ifadeyi giderirken aynı zamanda 10 yaş gençleştiriyor.

Haberin Devamı

İlk yaşlılık belirtilerinin kendini hissettirdiği göz çevresi kış mevsiminin gözde estetik operasyonlarını oluşturuyor. Daha genç görünmek isteyenler, özellikle kadınlar, estetik  cerrahların kapısını çalıyor. Yüzün aşağı yukarı üçte birini oluşturan göz çevresi, alın ve elmacık kemiklerine yapılan müdahalelerle genç ve dinamik görünmek mümkün.

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç Dr Ahmet Sönmez, hastanın ihtiyacına göre değişen yöntemlerle özellikle 30-40 yaş grubundaki hastaların mutlu olmasını sağlayacak sonuçlar elde edildiğini ifade ediyor. Sönmez,  “Aynaya baktığımızda ilk farkedilen yaşlanma belirtileri alındaki ve göz çevresindeki kırışıklıklardır. Genelde 30'lu yaşlarda ortaya çıkan bu kırışıklıkları 40'lı yaşlara gelindiğinde göz kapaklarındaki sarkmalar ve torbalanmalar takip eder. Yüzün üst üçtebirlik kısmı, yani alın, göz çevresi, üst ve alt göz kapaklarından oluşan bölüm plastik cerrahlara başvuran hastaların en önemli şikayet nedenlerindendir.” dedi.

Doç Dr Ahmet Sönmez kırışıklıklarla mücadelenin kişisel tercihlere göre değiştiğinin altını çizerken, “Kişi bu kırışıklardan rahatsız oluyorsa müdahaleden sonra ortaya çıkan genç görüntüden de hoşlanacaktır” şeklinde konuştu.

Hastanın ihtiyacına göre farklı yöntemler

Haberin Devamı

 Bu bölgeye yönelik estetik müdahalelerin de oldukça geniş bir yelpazede yer aldığını söyleyen Doç. Dr. Ahmet Sönmez “Alın germe, kaş asma, üst ve alt göz kapağı estetiği, orta yüz germe ameliyatları, botoks ve dolgu maddesi enjeksiyonları genelde kullandığımız yöntemlerden. Tüm bu yöntemler hastanın mevcut ihtiyacına göre tek başına veya kombine olarak kulanabiliriz” dedi.

Endoskopiyle kaşlar yukarı

Eskiden uzun ve zahmetli olan alın germe ve kaş asmak operasyonları yerine çoğunlukla endoskopik yöntemleri kullandıklarını ifade eden Doç Dr Sönmez, “Endoskopik yöntemlerle alın kırışıklarını gidermek düşük kaşları yukarı kaldırmak için uzun kesilere ihtiyaç kalmadı. Bu hastaların yüzünde daha az iz kalması anlamına geliyor. Özellikle bayanların kaşlarına daha çekici bir şekil vermek için talep ettiği kaş asma işlemi de yine endoskopik yöntemlerle gerçekleştiriliyor. Üst göz kapağındaki sarkıklıklar ve torbalanmalar ise lokal anestezi ile giderilebiliyor.” dedi.

Yorgun ifadeye elvada

Haberin Devamı

Özellikle şehrin dinamik insanlarının asık yüzlü görüntüden şikayetçi olduğunu söyleyen Sönmez, “Kaş asma ile üst göz kapağı estetiği birlikte uygulandığında hastanın yorgun ifadesini dinamikleştirmek mümkün hale geliyor. Alt göz kapağındaki torbalanmalar ve gevşeklik için son yıllarda önemli konsept değişimi oldu. Eskiden sadece göz kapağını içeren ve yağ çıkarılmasına dayalı teknikler artık giderek daha az kullanılıyor. Bunun yerine hastanın mevcut yağ dokusunun korunduğu ancak yeniden şekillendirildiği ve göz kapağıyla birlikte yanakların da gerdirildiği orta yüz germe ameliyatı daha fazla kabul görüyor. Bu sayede alt göz kapağında daha az komplikasyonla daha kalıcı sonuçlar elde etmek mümkün.” şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Kaş arası ve kaz ayağına botoks

Öte yandan alın, kaşların arası ve göz çevresi için hala en tercih edilen yöntem botoks. "Bu bölgeler aynı zamanda en sık botoks uygulaması yapılan bölgelerdir." diyen Sönmez “ Özellikle kaz ayağı denen, göz kenarlarındaki kırışıklıklar için botoks bilinen en etkin tedavi yöntemidir. Yine botoksla kaşları da bir miktar yukarı kaldırmak mümkündür. Bu sayede ameliyatsız ve hızlı çözümler mümkün olurken sağlanan etki geçicidir ve belli aralıklarla tekrar edilmesi gereklidir.” dedi.

Haberle ilgili daha fazlası: