GeriKelebek Yılın en depresif günü, üçüncü pazartesi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yılın en depresif günü, üçüncü pazartesi

Yılın en depresif günü, üçüncü pazartesi
refid:22406822 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Muhtemelen pek iyi değildir, zira bugün yılın en depresif günü.

Yılın üçüncü pazartesisi İngilizce “Blue Monday” yani “Depresif Pazartesi” olarak biliniyor.

Bu tarih psikolog Cliff Arnall tarafından ilk kez yedi yıl önce Sky Travel kanalı için yazılan bir basın bülteninde ortaya atıldı.

Arnall bu tespiti yaparken bir sonraki yılbaşına kadar geçecek zaman, tatil harcamaları nedeniyle biriken borçlar ve yeni yıl kararlarının yarıda bırakılması gibi etkenleri dikkate alan bir formülden faydalandı.

Arnall’ın teorisi insanların kendilerini yorgun hissettiği, spor yapmadığı, evden çıkmadığı ve kendilerini iyi hissetmek için abur cubur yiyecekler yediği bir dönem olan “kış uykusu”nun etkilerini temel alıyor.

Daha önce teorisini açıklayan Arnall, “Bu şu an hayatımızı bir hayli belirsiz hale getiren faktörlerin bir kombinasyonu. İşten çıkarılma tehdidinin yanı sıra gıda ve yakıt fiyatlarının da yükselme ihtimali var” demişti.

BORÇLAR BİRİKTİ, YAZ UZAKTA
Buna göre bugünün yılın en depresif günü olmasının birçok sebebi var.

Örneğin Noel ve yeni yıl döneminde alınan kararların hayata geçirilmemiş olması, kışın en soğuk ve zorlu günlerinin yaşanıyor yazın da hala çok uzak görünüyor olması insanların moralini bozan sebepler.

Özellikle güneşsiz havaların insanların moralini bozduğu ve ruh haline kötü etki yaptığı ifade ediliyor.

PEKİ NELER MUTLU EDİYOR?
Tam da bugün bir mutluluk araştırmasının da sonuçları kamuoyuna duyuruldu.

Birkbeck College psikoloji uzmanlarının, kişilerin mutluluk derecesini tespit etmek için hazırladığı ölçeğe göre, araştırmaya katılan 80 kişiyi en çok mutlu eden şey, yerde 10 sterlin bulmaları olmuş. Daily Telegraph'ın haberine göre, en can sıkıcı şey ise, kötü çalınan bir kemandan çıkan sesler.

Yavru köpeklerle oynamak, çikolata yemek, gülen bebek resimlerine bakmak da mutluluk veren şeylerden. Çürük diş resimleri ve ağlayan bebek resimleri sinir bozuyor.

Erkeklerin yerde bulunan paraya sevinme oranı artı 90 civarındayken, kadınlarda bu oran yaklaşık 10 puan daha düşük.

Fakat kadınlar, genel mutluluk oranı ortalamasında erkeklerin üstünde. Kadınlarda bu ortalama 66 düzeyindeyken, erkeklerde 58.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle