GeriKelebek Yerli dadılar Moldovyalı dadılara karşı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yerli dadılar Moldovyalı dadılara karşı

İngiliz dadılara teslim edilen, Fransız mürebbiyelerden lisan öğrenen zengin çocukları devri gerilerde kaldı. Artık çalışan annelerin evlerinde yabancı çocuk bakıcıları, özellikle de Moldovyalı, Uzakdoğulu dadılar görmeye alıştık. Şimdi giderek artan yabancı uyruklu dadılara karşı yerli dadılar yetiştiriliyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çocuklarını yabancı dadılara emanet etmek istemeyen annelerin talebi üzerine dört ilçede eğitici annelik kursu açtı. Zeytinburnu, Eyüp, Ümraniye ve Üsküdar’daki kurslara kayıtlı öğrenci sayısı 150’ye ulaştı. Anne ve anne adaylarının yoğun talebiyle karşılaşan belediye önümüzdeki yıl kursların sayısını artıracak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, meslek edindirme kursları kapsamında dadılık eğitimine başladı. Çocuğunu yabancı uyruklu dadılara emanet etmek istemeyen anneler, şimdi belediyenin açtığı kursta yardımcı anneliği öğreniyor. Kurs, İstanbullu anneler ve anne adaylarının Büyükşehir Belediyesi’ne başvurarak, çocuklarını yabancı dadılara emanet etmek istemediklerini söylemesi üzerine başlatıldı. Talebi dikkate alan belediye, Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları İSMEK’e ‘Dadı kursu açın’ talimatı verdi. Kısa sürede Zeytinburnu, Üsküdar, Ümraniye ve Eyüp’te dadılık kursları açıldı. Kursa anne adayları büyük ilgi gösterdi. Öğrenci sayısı kısa sürede 150’ye ulaştı. Yoğun talep üzerine İSMEK, önümüzdeki yıl kurs sayısını artırmayı planlıyor.

DADI DEĞİL, YARDIMCI ANNE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Müdürü Mehmet Doğan, dadılığı meslek edinmek isteyen çok sayıda kadının kurslara başvurduğunu belirtti. Doğan, İSMEK tarafından açılan farklı branşlardaki 65 kursun içinde yardımcı annelik kursunun önemine dikkat çekti.

İSMEK’in Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde açtığı dadılık kursuna 30 kursiyer devam ediyor. Kursiyerlerin tek endişesi mezuniyetten sonra ‘dadı’ olarak anılmak. ‘Burada dadılık ötesi eğitim alıyoruz. Dadı, kendisine emanet edilen çocuğa sadece bakıcılık yapar. Biz burada çocuk sağlığı, çocuk psikolojisi üzerine eğitim alıyoruz’ diyorlar.

Kursa ilgi büyük. Zeytinburnu’ndaki kursa çevre ilçelerden de anne adayları geliyor. Kursiyerlerin birçoğu kendi çocuklarını daha iyi yetiştirmek amacıyla kursa katıldıklarını belirtirken, bazıları da yardımcı anneliği öğrenerek bu alanda çalışmayı hedeflediklerini söylüyor.

360 SAAT SÜREN EĞİTİM ALIYORLAR

Eğitici annelik kursu 360 saat süren bir eğitim dönemini kapsıyor. Kursa katılanlara Çocuk Gelişimi ve Eğitimi’nin yanı sıra Çocuk Bakımı ve Sağlığı dersleri veriliyor. Kursta dersleri Doç. Dr. Ahmet Şirin ve Marmara Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Ana Çocuk Sağlığı Öğretim Görevlisi Necla Özüdoğru veriyor. İSMEK kurslarından mezun olan modern eğitimli ve Milli Eğitim Bakanlığı sertifikalı dadılar, yardımcı anne olarak okul öncesi eğitimde ve yuvalarda çalışabiliyor.

Hülya Kozana (42)

Ne kadar çok hata yapıyormuşuz

İki çocuğum var. Biri 23, diğeri 7 yaşında. Hem kendi çocuklarıma, hem de başkalarının çocuklarına faydalı olmak istiyorum. Kursa başladıktan sonra, doğru sandığım birçok şeyin yanlış olduğunu gördüm. Öğrendiklerimi çocuklarımda uygulamam zor. Onlar büyüdüler, öğrendiklerimi başka çocuklara aktarmak istiyorum. Sertifikamı aldıktan sonra yardımcı annelik yapmak istiyorum.

Hamide Öner (29)

Çocuğunu çok sevmek yetmiyormuş

Dört yaşında bir oğlum var. Çocuğunuzu çok sevmeniz onu iyi yetiştirmek için yeterli değilmiş. Kursta bunu öğrendim. Bütün anneler gibi ben de çocuğumu en iyi şekilde yetiştirmek istiyorum. Türk ya da yabancı, başka birine çocuğumu emanet edemem. Burada öğrendiklerimi çocuğuma uyguluyorum. Çocuğum da rahatladı ben de. Mezun olunca çalışmak çalışmak istiyorum.

Nurhan Doğan (25)

Bu kursa tüm anne ve kaynanalar da gelmeli

Bir kız annesiyim. Kursa başlayınca birçok şeyi yanlış bildiğimizi öğrendim. Çocuk sağlığı açısından birçok zararlı alışkanlığı burada tanıdım. Bebekle empati kurmayı, sabretmeyi öğrendim. Büyüklerimizden çok yanlış şeyler öğrenmişiz. Bebeği kundaklama çok sakıncalıymış. Annelerimiz, kaynanalarımız yıllarca yanlış bilgiler vermiş bize. Bu kursa onlar da gelmeli.

Nuray Darcan (22)

Bu işi meslek edinmek istiyorum

Kursa bir yıl önce iş edinmek amacıyla geldim. Kursta beklediğimin çok üzerinde bilgiler edindim. Öğrendiklerim beni anne olmaya hazırlıyor. Karşılaşacağım sorunlara şimdiden çözüm yolları öğreniyorum. Kişisel gelişimimize de katkıda bulunuyor. Burada öğrendiklerimi hem kendi hem de başka ailelerin çocuklarında uygulamak istiyorum. İyi bir yardımcı anne olup, çalışmak istiyorum.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False