Yarışmaya Türkiye’nin her yerinden yemyeşil balkonlar katıldı

Türkiye’nin en güzel balkonları yarışmasına 13 Mayıs-6 Haziran arasında 1078 başvuru geldi. Bir ön eleme yaparak bu sayıyı 62’ye indirdik ve fotoğraflarını konularında uzman 12 kişiden oluşan jüriye yolladık. Jüri üyeleri ilk 10’u belirledi ve geçen hafta bu sonuçları duyurduk. Ancak başvurular arasında birçok başka güzel balkon da vardı.

Kimi apartmanlarla dolu bir alandaki tek yeşil noktaydı, kimi sadece çiçekleriyle değil sahiplerinin emek vererek yaptığı aksesuvarlarıyla da estetik bir görünüme sahipti. İklim nedeniyle en çok başvuru Ege ve Akdeniz kıyılarındaki kent ve kasabalardan gelmişti, ancak Ankara, Eskişehir, Adana gibi şehirlerde de insanlar evlerinde küçük bahçeler yaratmayı başarmışlardı. İşte bu hafta ilk 10’a giremedikleri halde güzellikleriyle dikkati çeken 8 balkonu veriyoruz.

DİKKAT ÇEKEN BALKONLAR

Ferizat Düzarat-ESKİŞEHİR

Orhan Patar ve Arzu Bal-ANTALYA

Fazilet Bekar-ADANA

Funda Coşkuner-MERSİN

Rasime Fahriye-AYVALIK

Nejla Bayülken-KUŞADASI

Sözen Ailesi-ANKARA

Feramet Günkut-İZMİR

PERİZAT DÜZARAT - ESKİŞEHİR

Gönlümün en güzel balkonu bu

‘Türkiye’nin en güzel 10 balkonu yarışması’na katılan ancak dereceye giremeyen Eskişehirli ev hanımı Perizat Düzarat, ‘Önemli olan yarışmaya katılmaktı. Dereceye giremedik ama balkonumuz, gönlümüzün en güzel balkonudur’ dedi. Eskişehir’in Sümer Mahallesi Vişneevleri 7-G Blok’ta oturan evli 2 çocuk annesi Perizat Düzarat, balkonundaki tüm çiçekleri kendisi yetiştiriyor. Saksılara ektiği çiçeklerin büyümesini sabırla bekliyor, her sabah suluyor, kuruyan bölümlerini kesiyor: Perizat Hanım, çiçeklere öteden beri meraklı: ‘Daha önce kent merkezinde bir apartmanda oturuyorduk. Orada da balkonda çiçek yetiştiriyordum.’ Vişneevleri’ndeki 3 katlı binanın son katına 3 yıl önce taşındıklarını, eşinin oto galerisi sahibi olduğunu söyleyen Perizat Düzarat, günün büyük bölümünü balkonunda geçiriyor. Perizat Hanım, ‘Bu balkon bana huzur, rahatlık ve serinlik veriyor. Balkonumuzun, çevremizde en güzel balkon olduğuna inandığım için yarışmaya katıldım’ diyor.

NEJLA BAYÜLKEN-KUŞADASI

Sadece çiçek yetiştirmiyor, tüm süsleri kendi eliyle yapıyor

Kuşadası’nda Amber Sitesi’nde oturan Nejla Bayülken’in en büyük hobisi balkonunu güzelleştirmek. ‘Balkonumu ve terasımı 20 yıldır güzelleştiriyorum. Şu anda 300 saksı var’ diyor. Balkonunda kullandığı objeleri yıllarca toplamış veya kendi yapmış. ‘Çeşitli yerlerden eski dikiş makinelerinin ayaklarını alıp üzerine mermer kestirerek masa yaptım. Topladığım şişeleri İstanbul’da Paşabahçe fabrikasına götürerek altlarından kestirdim ve mumluk yaptım. Makrame yapmayı öğrendim, tümü benim eserim.’ En büyük keyfi, balkonunda dostlarıyla oturup yemek yemek veya içki yudumlamak. Yıllar önce Kuşadası Belediyesi’nin düzenlediği en güzel balkon yarışmasında üçüncü olan Bayülken, ‘O yıldan bu yana balkonumu daha da güzelleştirdim. Şimdi yarışma olsa kesin birinci olurum. Kuşadası’nda bunun gibi bir balkonun olacağını düşünmüyorum’ diyor.

ORHAN PATAR VE ARZU BAL - ANTALYA

Hem işyeri hem ev

Antalya’daki Orhan Patar’ın balkonu, kentin en işlek caddesi olan Işıklar’ın manzarasıyla büyülüyor. Demir Apartmanı’nın ikinci katındaki balkon, 1.75 x 1.75 metre ebadında. Ahşap boyama işleri yapan Orhan Patar ve arkadaşı Arzu Bal, daireyi ‘home ofis’ olarak kullanıyor. Bazı odaları ev olarak kullanan ikili, salonda boyama işleri yapıyor. Hemen salondan geçilen balkon üç eşit parçaya bölünmüş. Sağ ve solda ahşap işlerini vitrinde sergileyen Patar, orta bölümü çiçeklerle süslü bir balkon haline getirmiş. İki kırmızı sandalye ve küçük bir masanın yer aldığı balkonda, sakız sardunya ve kaktüs yetiştiriyorlar. Çiçekler, el yapımı ahşap sepetlerin içinde. Balkonda deniz feneri, kuşlar, yağmur çubuğu, mini kuş yuvası gibi aksesuvarlar var. Patar, boyama işlerinden sıkıldıkça hava almak için balkona çıktığını söylüyor: ‘Küçük balkonum, benim kafamı dağıttığım yerdir. Kahvemi içip, kitabımı okuyor, çiçekleri seyrediyorum.’

FUNDA COŞKUNER-MERSİN

Hayalindeki bahçeyi 100 metrekarede yarattı

39 yaşındaki bir çocuk annesi Mersinli Funda Coşkuner, 100 metrekarelik balkonunda 2 yılda yeşil bir dünya oluşturdu. Bir turizm şirketinde yönetim danışmanı olarak çalışan Funda Coşkuner, işyerindeki gerilimden bu balkon sayesinde kurtuluyor. Kentte Yenişehir semtinde bulunan 4’üncü kattaki dairesinin ’L’ şeklinde 100 metrekarelik geniş bir balkonu var. Bahçeli ev özlemi çeken Funda Coşkuner, balkonunda bu özlemini gideriyor. Sakız sardunyası, limon çamı, portakal, reyhan, japon gülü, sarı yasemin, mercan çiçeği, böğürtlen, portakal, erik, papatya ve gül damlası yetiştirdiği bitkilerden bazıları. Boş zamanlarını bu çiçeklerin bakımıyla geçiren Coşkuner, ‘Çocukluğumdan bu yana hep geniş bahçeli bir evde oturmak istedim. İki yıl önce aldığım bu dairenin en iyi yanı geniş balkonlu olmasıydı. Hemen harekete geçtim, balkonda bu yeşil dünyayı yarattım. Uzun bir çabanın sonucu meydana geldi. Fidanlar, çiçekler ilk diktiklerimde çok küçüklerdi. İlaçlamalarını, her türlü bakımlarını kendim yaptım’ diye anlatıyor.

SÖZEN AİLESİ-ANKARA

Evi yeşil terasıyla tarif ediyorlar

Sözen Ailesi Ankara’da Birlik Mahallesi’ndeki evlerinin balkonunu botanik bahçesine çevirmiş. Teras, dört katlı bir apartmanın en üst katında bulunuyor. Anne Taşkın Sözen, insanların evini tarif etmek için, ‘yeşilliği çok olan teras katı’ dediklerini anlatıyor. Ailede herkes terastaki çiçekleri büyük bir sevgiyle bakıyor. Baba Nihat Sözen haftasonları sabah 5.00’te kalkıyor, 19.30’a kadar çiçeklerle ilgileniyor. Terasta fideleri özel olarak Kıbrıs’tan getirilen yasemin, ortanca, güller, hanımeli, cam gülü, letonya ve mazı ağacı var. 40 metrekarelik balkonun bir bölümü bahçe bitkilerine ayrılmış. Domates, biber, salatalık, çiçek, kavun, karpuz, kereviz ve kişniş otu yetiştiriyorlar. Terasta limon ağacı ve badem de yer alıyor. Taşkın Sözen, Amerikan üssünden emekli bir tercüman, Nihat Sözen ise kooperatifçilikle uğraşıyor. Oğulları Ali Mete Sözen iç mimar.

FAZİLET BEKAR-ADANA

Balkonu sayesinde yükseklik korkusunu yendi

39 yaşındaki Fazilet Bekar’ın Adana’da 16’ncı kattaki 45 metrekarelik balkonunda 15 metrekarelik küçük bir de bahçesi ve 25 çeşit çiçek bulunuyor. 3 çocuk annesi Fazilet Bekar, Dilberler Sekisi’ndeki apartman dairesinde tüm gün zaman geçirebileceği bir balkon oluşturdu. Kandıra’da bahçeli büyük bir evde çiçekler içinde büyüdüğünü söyleyen Bekar, ‘Çiçeklere olan ilgim küçük yaştan bu yana hiç bitmedi. Yükseklik korkum olmasına rağmen, 16’ncı kattaki evimizin balkonunda zaman geçirirken bu korkumu da yendiğimi fark ettim. Balkonumuzdaki çiçekleri benim kadar ailem de çok seviyor’ diyor. Bekar Ailesi’nin 45 metrekarelik balkonunu sardunya, yasemin, lazanya, fesleğen, papatya, yılbaşı çiçeği, aşk merdiveni, gelin duvağı, benjamin, menekşe, minyatür güller, saksıda minyatür domates, minyatür nar, asma, nane gibi bitkiler ve küçük bir palmiye ağacı da süslüyor.

RASİME FAHRİYE-AYVALIK

Hep burada yaşamak istiyor

Aslen Kıbrıslı olan ve yıllarca İstanbul’da çalıştıktan sonrak 10 ay önce Ayvalık’ın Armutçuk Mahallesi Kardelen Sitesi’nde satın aldığı villaya yerleşen Rasime Fahriye, balkonunu cennetten bir köşeye çevirdiği yeni evinde ömrünün sonuna kadar yaşamak istediğini söylüyor. Büyük uğraşlarla yeni evinin bahçesini düzenleyen Rasime Fahriye, bütün çiçekleri kendi elleriyle dikmiş. ‘Hürriyet Cuma’nın en güzel balkon yarışmasına katıldım. O zamanki çiçekler şimdi mevsim sonu nedeniyle balkonumda bulunmuyor. Hercai menekşe, sardunya, minyatür gül, aslan ağzı, karanfil, horoz ibiği, Çin karanfilini hep kendim yetiştiriyorum. Doğayı ve çiçek yetiştirmeyi çok seviyorum. Bahçemin tanzimini de kendi ellerimle yaptım. Ayvalık çok güzel bir yer. Burada yaşamak bana haz veriyor. Şimdi, yıllarca tatilimi geçirdiğim Ayvalık’ın yerlisi oldum. Dereceye giremediğim için üzgünüm. Seneye açılacak yarışma için şimdiden çalışmaya başladım’ diyor.

FERAMET GÜNKUT-İZMİR

Apartmanlar arasında nefes alacak tek yer

İzmir Karşıyaka 1738 sokakta oturan Eğitim Danışmanı Feramet Günkut (38), 13 yıl önce buraya kiracı olarak taşınmış. Eve taşındığı ilk yıllarda apartmanların arasında kalan beş metrekarelik balkona begonvil eken Feramet Hanım, o zamandan bu yana balkonuyla uğraşıyor. Balkonda bir kısmı mevsimlik bir kısmı da bütün yıl boyunca kalan 31 saksıda 23 çeşit çiçek bulunuyor. 12 yaşındaki begonvilin yanı sıra balkonda ortanca, yıldız çiçeği, Bodrum papatyası, gül, ful, melisa, çilek, petunya, rozet çiçeği, sarmaşık ve papatya var. Ayrıca küçük bir masa, üç şezlong ve Japon fenerleri bulunuyor. İş dönüşü yaklaşık bir saat balkondaki bitkilerin bakımını yaptığını anlatan Feramet Günkut özellikle yaz akşamlarını balkonda geçirdiklerini söylüyor.
Haberle ilgili daha fazlası: