GeriKelebek Vitaminin fazlası zarar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Vitaminin fazlası zarar

Uzmanlar, vücudun neye ihtiyacı olduğunu bilmeden vitamin yüklemesi yapmanın sakıncaları konusunda uyarıyor. Yağda eriyebilen A, D, ve E vitaminleri vücutta özellikle de karaciğerde depolanıyor, bu yüzden bu vitaminlerin fazla alınması zehir etkisi ortaya çıkarabiliyor.

Daha sağlıklı olmak için multi-vitamin tabletler kullanmakta aşırıya kaçmak vücuda fayda değil zarar veriyor. Özellikle A, D ve E vitaminleri fazla alındığında karaciğeri zorluyor.

 

Özellikle D vitamininin zehirleyici özellikte olduğuna dikkat çeken doktorlar, çok miktarda alınmasının böbrek ya da karaciğer yetmezliğine yol açabileceğinisöylüyor.

 

ANNE ADAYLARI, A VİTAMİNİNE DİKKAT!


Çok fazla A vitamini almak da saç dökülmesi, mide bulantısı, kusma ve eklem ağrılarına neden oluyor. Ayrıca hamilelikte fazla A vitamini, bebekte sakatlık riskini arttırabiliyor. Uzmanlar, anne adaylarını önerilenden fazla vitamin kullanmama konusunda uyarıyor.

 

Fazla E vitamini kanı sulandırırken, fazla K vitamini de kan pıhtısını artırıyor. Dolaşım sistemi ve yüksek tansiyon problemi olanların bu vitaminleri kullanırken dikkatli olmaları gerekiyor.

 

Suda eriyen B ve C vitaminlerinin diğerlerine göre daha güvenli olduğunu ifade eden uzmanlar, bu vitaminlerin dokularda üretilmediği için çok yüksek dozlarda alınmaları dışında zehirleyici düzeye ulaşamadığını belirtiyor.

 

Kalp hastalarının, nörolojik etkileri olan B6 ve B3 vitaminleri konusunda dikkatli olması gerekiyor.

 

Vücudun ihtiyaç duyduğu minerallerin başında gelen demirin fazla miktarda alınması ise kanser hücrelerinin oluşumuna neden olan serbest radikallerin ortaya çıkmasına yol açabiliyor.  

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle