GeriKelebek Ve sentetik koşu yolu çöktü…
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ve sentetik koşu yolu çöktü…

Sevgili Serdar, gerek hükümetlerin, gerek yerel yönetimlerin hesap kitap yapmadan, gerekli incelemede bulunmadan yaptıkları bazı yatırımların “toprağa gömülen servet” olarak halka fatura edilmesi çok hazin. Gençler Erbakan dönemlerini hatırlamazlar. (Sezai Bayar Ankara'dan yazıyor)

Erbakan’ın Başbakan Yardımcılığı döneminde, ağır sanayi hamlesi çerçevesinde attığı plansız programsız yatırım temelleri üzerinde, nasıl ot bittiğini yaşadık. Hatta Erzincan’da atılan bir fabrika temelinin nasıl dandik bir yatırım olduğunu kanıtlamak için o dönemin CHP’li bir senatatörünün, fabrika temelinin çimento artığını aracının bagajına koyup TBMM’ye getirdiğini hatırlayanlar azdır.

Yani halkın gözünü boyamak için planı yapılmadan atılan nice temeller ya hayalet binalar olarak ortada kalmış, ya da temellerinin üstünde inekler ve sair hayvanlar ortalamaya başlamıştır.

O dönemler geride kaldı diyenler çıkabilir ama Oran’da ODTÜ ormanının çevresinde yeniden ele alınan yürüyüş yolu hiç de öyle değil.

TRT’nin önünden başlayan ve 2.5 kilometre uzunluğundaki koşu ve yürüyüş yolu eskiden toprak zeminliydi. Yaz kış bu zemin üstünde Ankaralılar yürüyüş yaparlardı.

Bundan iki ay önce bu yolda yoğun çalışmalar yapıldığını yazmıştım. Bu çalışmalar sonucu 2.5 kilometrelik 2 metre enindeki yürüyüş yoluna sentetikten yapılmış yapay bir yeşil halı döşenmişti.

Ben de “Nerden çıktı bu halı? Kimlere yaranmak için yapılıyor bu yapay yol?” diye fikrimi söylemiş “Kışın çamur yüzünden halını elden çıkabileceğini” yazmıştım.

Kış gelmedi ama halı bandı bir ay içinde çöktü. Kimi yeri yırtıldı, kimi yeri yağan yağmur yüzünden yürünmez hale geldi.

Kaç milyar veya milyarlar harcandığını bilemem. Birilerinin kayrılıp kayrılmadığından da anlamam.

Ama Ankara Büyükşehir Belediyesi durumu hemen anlamış, inceleme sonunda halının alt yapısının yetersizliğine karar vermiş olmalı ki, şimdi sentetik halı sökülmüş durumda.

Yani halkımız toprak zemin üzerinde yürümeye başladı bile.

Altyapı nasıl gerçekleşti, ne türlü hata yapıldı, zemin yeteri kadar beton kullanılmadığı için mi çatladı ya da çöktü, bilemem ama bildiğim tek şey sentetik halı elden çıktı.

Şimdi ne olacak?

Acaba bunun yapan firmaya para ödenecek mi?

Ödendi ise geri alınacak mı?

Her sabah saat 06.00-07.00 saatleri arasında ODTÜ ormanı içinde yürüyüş yapan CHP Genel Başkanı ve beraberindekiler durumu görmüşlerdir. Tutup da bu konuda Meclis’e soruşturma önergesi verecek değiller ama hiç olmazsa Anakent Belediye Meclisi’ndeki CHP’li üyeler Melih Gökçek’i sıkıştırabilirler.

Tabii işin vehametinin farkındaysalar.

Bizden hatırlatması.

Sevgiler,

Sezai

False