Ünlüyle ünlenen reklamlar

Şöhretli isimlerin reklamını yaptığı ürünler daha çok alıcı buluyor ve markaların adları hafızalara kazınıyor.

Hal böyle olunca da, ünlülerin neredeyse hemen hepsi bir marka ile bütünleşmeye başlıyor...

Ünlülerin ağzından çıkan tek kelime bile çok önemli, çok dikkat çekici. Düşünsenize önemli olmasaydı magazin basını diye bir şey sözkonusu olabilir miydi acaba? Gerçi uyanık reklamcılar bu durumu çok uzun yıllar önce keşfetmişler ve tanıtmak istediklerini ürünün reklamına şöhretli isimleri çıkartmışlar.

Küçücük bebekten, yaşlı bir insana kadar herkes televizyonda en çok reklam kuşağını izliyor. Bu, yapılan istatistikler sonucu ispatlanmış bir gerçek. Dolayısıyla gerçek reyting rekorları kıran bu kuşakta, ünlülerin yer alması dikkatleri daha da çok çekiyor. Özel hayatları fazlasıyla merak edilen ünlüler bir de kullandıkları ürünü ayan beyan isim vererek açıkladığında satışlar daha çok artıyor. Psikologlara göre; kendinize yakın bulduğunuz, sevdiğiniz bir ünlünün kullandığı, 'mesela tereyağını kullanmak' sizi mutlu ediyor. İşin ilginci kendinizi bir bakıma o ünlünün yerine koyuyorsunuz. Aynı şöhrete, aynı güzelliğe, aynı maddi olanaklara bir an için bile olsa kavuştuğunuzu zannediyorsunuz. E ne demişler: ‘‘İnsan hayal ettiği müddetçe yaşar.’’

Deniz Akkaya

Bir web sitesi reklamı daha! Superonline'ın reklam filminde rol alan manken Deniz Akkaya, Marc deterjanlarının reklamında da gelinlik giyerek dünyaevine giren bir kızı canlandırmıştı. Superonline'da ise terkedilenlerin nasıl yeni arkadaşlıklar kurabileceğine dair ipuçları var.

Mehmet Ali Erbil

Çarkıfelek ve Mehmet Ali Erbil... Ayrılmaz ikili. Bir de Alomatik. Böylece ayrılmaz üçlü! Çünkü Mehmet Ali Erbil'in Çarkıfelek programında yaptığı tüm espriler, dillere yerleşen tüm sözler Alomatik reklamında da karşımıza çıkıyor. Bir nevi küçük bir Çarkıfelek seyretmiş kadar oluyoruz! Erbil'in Maisonette havlularının reklam filmlerini de unutmadık daha.

Ceylan Saner

Saner, ilk olarak Yeni Yüzyıl gazetesinin reklamlarına çıkmıştı. Yeni Yüzyıl artık Yeni Binyıl... Ama manken Ceylan Saner gazetenin reklam filmlerinde rol almaya devam ediyor. ‘‘Sürekli rol alacağım düşünülmemişti. Yalnız bir tek reklam filmine çıkacaktım. Fakat yapımcılar diksiyonumu ve ses tonumu beğenince, tüm reklamlarda benim oynamama karar verdiler’’ diyor.

Berna Laçin

Laçin, yıllar önce Metin Akpınar'la birlikte Aşkın ve Taşkın karakterlerini canlandırarak bira reklamında rol almışlardı. Sanatçı şimdi de tercihini temizlik ürünlerinden yana kullanmış ve Persil reklamlarında oynamış. ‘‘Mavi enerji toplarıyla, lekesiz parlak beyazlık’’ sloganıyla rengarenk, cıvıl cıvıl ve enerjik bir Berna Laçin izliyoruz her akşam.

Ayşegül Aldinç

Şarkıcılık, oyunculuk, köşe yazarlığı derken şimdi de reklam filmlerinde rol alıyor Ayşegül Aldinç. 0535 Alo Muhabbet Hattı'nın tanıtımı yapan şarkıcı her akşam kanalların reklam kuşağında hoplayıp, zıplayarak telefon kartının özelliklerini bir bir anlatıyor.

Beyaz

Ünlü şovmen Beyazıt Öztürk Troy biralarının reklamında oynadı. Ama en çok Rinsomatik'in reklamlarında aldığı rolle dikkatleri çekti. Çünkü Beyaz'ın ‘‘R’’ harfini söyleyemediğini neredeyse tüm Türkiye biliyor. O da bunu dert etmeyerek bol bol Rinsomatik diyor ve bu sayede ‘‘R’’ harfi söyleyebilme antrenmanları yapıyor.

Teoman

Son dönemlerde Web sitelerinin reklamları bütün kanalları parsellemiş durumda. Tabii bu reklam filmlerinde de genellikle ünlü isimler rol alıyor. Bu şöhretli isimlerden biri de şarkıcı Teoman. Webbee'nin reklam filminde hem sesini, hem de gitarını konuşturan Teoman, ilk kez bir reklam filminde rol alıyor.

Mazhar Alanson

Mazhar Alanson ne zaman bir reklam filminde rol alsa söylediği sözler tüm Türkiye'nin diline dolanıyor. ‘‘Şapkasız çıkmam abi’’yi hatırlamayanınız yoktur... Şimdi de Alo Garanti reklamında şarkı söylüyor. Yine ülkenin diline düştü. Nasıl mı? Söylediği cıngıl, radyolarda sık sık istek alıyormuş.

Cem Yılmaz

Ünlü stand-up'çı Panasonic cep telefonu reklamlarına çıktı ilk olarak. Hatta uzun süre ayrılmaz ikili olarak anıldılar. Uzunca bir aradan sonra Mavi Jeans'le bir yıllık anlaşma imzaladığı ve markanın reklam filmlerinde oynayacağı açıklandı. Üstüne üstlük kendi yetmedi, reklam filminde babasını bile oynattı.

Hülya Avşar

Molped'in reklamlarına çıkan Hülya Avşar, kızı Zehra'ya hamileyken aynı markanın bebek bezi Molfix'in de reklamlarına çıkmıştı. Doğmamış bir bebeğin oynadığı ilk reklam filmi olma özelliğine sahip olan Molfix bebek bezlerinin satışı Avşar sayesinde bir hayli arttı. Şimdi de aynı markanın kadın pedi reklamına çıkan oyuncu: ‘‘Yeni Molped ile şimdi özel günler yok, güzel günler var’’ diyor. Şarkıcı daha önce Bingomatik'in de reklamlarında rol almıştı.

Huysuz Virjin

Huysuz Virjin'in bol ‘‘biiİp’’li reklam filmi her akşam televizyon kanallarında yayınlanıyor. Poli ev tekstil ürünleri sanatçının ilk reklam filmi. Yatak örtüleri, çarşaf takımları ve benzeri ev tekstil ürünlerini kendi tarzında tanıtan Virjin, reklam filmi konusunda bir hayli iddialı olduğunu söylüyor.

Eyşan Özhim

Mankenliği bırakan Eyşan Özhim, bir süre önce iş kadınlığına soyundu. Network'ün basınla ilişkilerini yürüten eski manken, giysilerin modelliğini yapmayı da ihmal etmedi. Üzerinde Network giysileriyle poz veren Eyşan Özhim posterleri devasa boyutlarıyla dikkatleri çekiyor.

Okan Bayülgen

Deniz Akkaya, Superonline'ın reklamında oynar da sevgilisi Okan Bayülgen oynayamaz mı? Elbetteki oynar! Üstelik Okan Bayülgen Superonline'ın gençlik sitesini tanıtan bir diğer reklam filmin de de Doğukan Manço ile geçiyor kameralar karşısına.

Kemal Sunal

İnternet sitelerini tanıtan reklam filmleri son dönemler de pek bir moda. Kemal Sunal da, uzunca bir aradan sonra bir internet sitesi reklamıyla döndü ekranlara. Oldukça ilgi gören e.kolay.net'in reklam filmlerinde oynayan Sunal'ın oldukça yüksek bir ücret aldığından sözediliyor...

Yasemin Yalçın

Basın mensuplarıyla arasında geçen tartışmadan ve hamileliğinden dolayı ekranlardan uzaklaşmıştı Yasemin Yalçın. Uzunca bir süre ara verdikten sonra dikkat çekici bir dönüş yaptı. Yasemince ile ekranlara dönen Yalçın, Şekerbank reklamlarında da rol alıyor.

Suna Selen

İşte olaylı bir reklam filmi! İngilizce öğretmenini aşağılayarak bir telefonla banka hesaplarının nasıl yapılabileceğini gösteren reklam filmi büyük tepki almıştı. Bankanın müşteri sayısı arttı mı bilinmez ama İngilizce öğretmenini canlandıran Suna Selen: ‘‘Tiyatroculuğumla bu kadar ilgilenilmedi’’ diye tepkisini dile getirdi.

Reklamcılar ne diyor?

Barış Akbaş (Young & Rubicom Ajansı)

Mazhar Alanson, Alo Garanti için düşündüğümüz tek isimdi. Eğer kabul etmeseydi, bu reklam filmi çekilmezdi. Çünkü başka birini oynatmayı hiç düşünmedik. Doğru bir tercih yaptığımız gayet açık. Müzikal anlamda bir reklam filmi yapmayı istedik. İnsanlar duyduklarında‘‘Reklam izliyorum’’ fikrine kapılmasın dedik. Mazhar orada Mazhar Alanson değildi. Tiyatro kökenli bir sanatçı olduğu için yeteneği pırıl pırıl ortada. Bir de Mazhar, reklamın müziklerini yaparken ana enstrüman olarak darbukayı kullandı. Çello kullansa elbette ki bu kadar ilgi duyulmazdı! Alo Garanti'yi ilk olarak radyo için hazırladık. Herkes büyülenince reklam filmini çekmeye karar verdik. Radyo istasyonlarında istek şarkı olarak çalınmasını isteyenler var. Bu kadar tutacağından emindik, ne yalan söyleyeyim!

Zeynep Demirkol (Ajans Moran, Ogilvy & Mather)

Şöhretli isimleri oynattığımız birçok reklam filmimiz var. Bunlardan hala devam edeni Rinso Matik ve Beyaz. Rinso, çamaşır makinaları için üretilen bir deterjan. Üstelik vermek istediğimiz mesaj beyazlığının güvenilirliğiydi. Bir de ekonomik olduğu için alınıyordu.

Ancak bilinir bir marka değildi. Biz de Beyaz'ı oynatmaya karar verdik.

Bir kere isimleri aynıydı. İkincisi Beyazıt Öztürk yediden, yetmişe halkın sevdiği bir isim. İyi, terbiyeli bir halk çocuğu tiplemesi çiziyor. Dolayısıyla Öztürk'ü filmimizde oynattık. Ajansımızın kuralı şu; bir ünlüyü oynatacaksak, o kişi ürünün önüne geçmemeli. Amaç sadece ve sadece markaya hizmet.

Deniz Mukan (Güzel Sanatlar Reklam Ajansı)

Hülya Avşar'ın oynadığı Molped reklamları bizim reklam filmimizdir, daha önce rol aldığı Molfix çocuk bezleri de yine bizim yan kuruluşumuzun... Sonuçta iki ürün de Hayat Kimya'nın ürünleri.

Herhangi bir markayı tanıtırken orijinalitesini yakalamak ve insanların hafızalarında yer edebilmek amacıyla ünlü kişileri oynatabiliyoruz. Tabii bu biraz da reklam filminin konseptine bağlı. Ünlünün sosyal yaşantısı ya da başına gelen herhangi bir olay konseptle uyum sağlarsa oynatılması kaçınılmazdır.

Haberle ilgili daha fazlası: