GeriKelebek Ucuz erkek kapıya bırakılır
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ucuz erkek kapıya bırakılır

Türk tiyatrosunun anıt isimlerinden Ayten Gökçer, 30 yıllık sanat yaşamı boyunca edindiği deneyimlerini ve özel yaşamını anlatmayı sürdürüyor. Arkadaşımız Yener Süsoy'a büyük bir içtenlikle konuşan Ayten Gökçer, bugünkü siyaset dünyasından değerli insanların çekilmesine üzülüyor. ‘‘Çapkın erkek’’ tanımının yanlış olduğunu belirterek ‘‘Çpkın değil, ucuz erkek vardır’’ diye konuşuyor.

Bu kadar ünlü, çevresi geniş, üstelik Başkent'te yetişmiş bir hanım olur da, siyasetçiler ona göz dikmez mi?

- Hemen tüm partilerden siyasete girmem için teklif aldım. Ben Türk halkının sanatçısıyım, herhangi bir partinin değil. Siyasete tepeden girilmez, çekirdekten işe başlayıp, sanatınızı bir kenara bırakıp çalışırsınız. Tepeden balonla girerseniz, sizin adınızı kullandıktan sonra kapının önüne koyarlar. Nitekim bugüne kadar böyle gelenlerin hepsi vitrin olarak kullanılmıştır. Ben vitrin olarak kullanılmayı kendime hiçbir zaman yakıştıramam.

CHP'YE ÜZÜLÜYORUM

Ya hemcinsi Tansu hanım ve ötekiler.

- Tansu hanımı halk gayet iyi değerlendirdi. Mesut bey de aldığı sonuca şaşırdı. Bence Tansu hanımın da, Mesut beyin de istifa etmeleri gerekir. CHP'nin haline de üzülüyorum. Deniz bey kendisinin de itiraf ettiği gibi sert ve agrasif. Çok değerli, pırlanta gibi insanlar o partiden ayrıldı. Mesela Aydın Güven Gürkan'ın yeniden CHP'ye dönmesini isterim.

ŞIK ERKEKLER

Ayten Gökçer kadar açık sözlü bir ‘‘Devlet Sanatçısı’’nı az bulursunuz.

- Çok şık bir erkek gördüğümde kafamı çevirip bakarım, ayrıca Cüneyt'e de seslenirim yüksek sesle ‘‘Baksana şu tiri tiril adama’’ diye. O da ‘‘Hayret bir şey, yanlış anlaşılabilir Ayten’’ der. Hatta gidip o tiril tiril adamla konuşurum, ‘‘Ne kadar şıksınız’’ derim. Temiz, şık giyinen insana çok büyük sevgim ve saygım var.

KENTER'İN İTİRAFI

Ya sahnede karşılıklı oynadığı tiril tiril erkekler?

- Sahnede oynadığınız kişi erkek kardeşiniz, sırdaşınız gibi oluyor. Karılarından çok bizlerle beraber oluyorlar. Karısının bilmediği zaaflarını, kusurlarını biliyorsunuz. Çapkınlıklarını görüyorsunuz, onları konuşuyorsunuz. Cüneyt'in dışında böyle bir şey yaşamadım. Onun gözlerine bakamazdı tiyatroda hiçbir genç kadın. Cüneyt'in yaşındaki bütün sanatçıların ona aşık olduğunu görüyorum. Yıldız Kenter, bir gece içkiliyken itiraf etti; ‘‘Cüneyt en büyük aşkımdı, zaafımdı’’ dedi, Vitali Hakko'nun evinde. Bu sözleri son derece keyifle karşıladım. Cüneyt benim hayatımda çok değerli bir varlık, onu kimseye değişmem.

UCUZ ERKEKLER

Ayten hanım çapkın erkeği bir bakıştta anlar mı sizce?

- Ben çapkın erkek diye birşey tanımam. Bence basit, ucuz ve kapıya bırakılan erkek vardır. Doğru dürüst bir adamla karşılaştığınızda o adamı zaten bırakmazsınız, bir kadın olarak. Ancak kumaşı ucuz olan erkekler sabah kapıya bırakıldığı için, başka bir kapı çalmaya gider, siz de onun adına çapkın dersiniz. Bu da bana çok komik geliyor yani.

Saçlarından yana dertli

Yener beyciğim, kalıtım, yani fabrikadan nasıl çıktığınız çok önemli. Bunun yanı sıra hayatım çok düzenli. Bizde anormal gece hayatları, içki álemleri falan olmaz. İçki, sigara kullanmıyorum. Çok yağsız bir cildim var, bir kilo krem sürsem bile hemen emiyor. Bugüne kadar bir tek gün bile makyajla yatmadım. Cildimi çok temiz tutarım, sağlıklı bir sabunla yıkarım, iyi bir nemlendirici sürerim. Yalnız saçlarımdan çok şey kaybettim, eskisi kadar gür değil. Manda yalamış gibi sımsıkı topuzlar yapa yapa, spreyler sıka sıka neredeyse saçımdan oluyordum. Saçlarımı kestim, artık topuz da yapmıyorum.

Evin her işini yaparım

Sabahları 06.30'da kalkarım yıllardır. 09.30'a kadar benim evimde iki çeşit yemek bitmiş, her şeyiyle hazırlanmıştır. Yardımcı kadın var, ama ona bırakmadan kendim yapıyorum, bu benim yapım. Belki de 30 seneye varan muntazam evliliğin bir şekli de bu. Hem evlat yetiştireceksiniz, üniversite bitirteceksiniz, hem aile hayatınınız ev kadını olarak en normal şekilde devam edecek, bunlar bir aktris için kolay şeyler değil. Ben bununla övünmüyorum ama bu benim yaşam tarzım. Eskiden pasaklı insanlardan nefret ederdim, şimdi çok seviyorum. Belimde çelik korse var, ben hálá yerden bir şeyler topluyorum. Bırak kalsın. Dünyanın işini sanki ben bitireceğim. Ama yapamıyorum işte. Rahmetli annemden miras bana, o da çok titiz kadındı.

Cahide Sonku'nun acı anısı

Büyük Tiyatro'nun önünde iri dudaklı, iri bir kadın beni çevirdi. Kalın bir sesle ‘‘Ayten, ne olur beni Cüneyt'le buluştur’’ dedi. Cüneyt'le henüz evli değildik, ben şöyle bir kaldım. Cahide Sonku olduğunu o zaman anladım. Perişan bir halde tiyatrolara girmeye çalışıyordu. Cüneyt kendisine yardım etmek için kabul etti, ama bir süre sonra yine ortadan kayboldu. Dedikleriyle yaptıkları tutmayan bir yapıdaydı. Cüneyt, bana Sonku'yu çok anlattı, birlikte oynamışlardı. Büyük bir sanatçı olarak tanıdığım birisini o halde görmek bende şok yarattı. O bizler gibi sıfırdan başlayarak bir yerlere gelmemiş, Allah ona her şeyi baştan vermiş. Bütün bu imkanları neden aleyhine çevirdi ki? Bunun için genç kızlığımda

Cahide Sonku bende ürküntü yaratmıştı. Bir sanatçının sonu bu olmamalı. Güzel olmanın yanı sıra akıllı değilseniz işiniz çok zor. Yener bey, çocuk yaşta yetmiş lira yevmiye alırdım, elli lirasını anmeme verirdim. Bir kostümü on sene giydiğim olurdu. Ama, bilin ki hiçbir zaman sizin ne giydiğiniz konuşulmaz, ne halde olduğunuz konuşulur. Ne durumda öldüğünüz konuşulur. Şimdi Cahide Sonku'nun neler giydiği konuşu-luyor mu? Tam tersine, şunları giyip, şunları takacağına biraz istikbalini düşünseydi deniyor. İçinde peynir ekmek yiyin ama, mutlaka başınınızı sokacağınız bir eviniz olsun. Ahlakınızla peynirinizi yersiniz, kimseye baş eğmezsiniz. Oidipus'un dediği gibi, kimse son gününü görmeden mutluluğa erdim dememeli.

İstanbul orman, Ankara bahçe

İstanbul ormandır, Ankara bahçe. Ben hayatımı da hep bahçede yaşamaya tercih ettim. Bahçeye ektiğiniz bütün bitkileri bilirsiniz, onlara emek verirsiniz, kontrol imkanınız vardır. Ormanı kontrol edemezsiniz. Yemeyi de, yenmeyi de kabul ederek girersiniz ormanın içine. Karşınıza kimin çıkacağı belli olmaz. Ben hayatımı hiç orman gibi yaşamadım. Herkese öneriyorum ki, ormanda kaybolmayı göze almayın. Bahçelerinizde büyüttüğünüz sevgilerle yaşayın.Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False