GeriKelebek Türk kültür ve sanatı Berlin’de Avrupa’yla buluşuyor
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Türk kültür ve sanatı Berlin’de Avrupa’yla buluşuyor

Abone Olgoogle-news

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın, Avrupa’nın önde gelen sanatçı ajansı HarrisonParrott ve Berlin’deki Werkstatt der Kulturen işbirliğiyle Berlin’de düzenlediği ‘Şimdi Now’ festivali, ülkemiz kültürünü 27 Ağustos - 4 Eylül arasında Avrupalı izleyicilerle buluşturacak.

‘Şimdi Now’, poptan klasik müziğe, dünya müziğinden yeni müzik türlerine, geleneksel sanattan çağdaş sanata uzanan bir etkinlik olarak planlandı. Geçmişten bugüne, içinde barındırdığı Doğu ve Batı kültürleri arasındaki canlı ve sürekli etkileşimiyle dünyaya örnek olan ülkemiz kültürü, ‘Şimdi Now’ festivalinin zengin programıyla Avrupalı izleyicilere sunulacak.

Berlin’de gerçekleşecek festivalde, 9 gün boyunca, 20 mekánda, konserlerden sergilere, tiyatrodan dansa, konferanslardan film gösterilerine kadar uzanan 40’ın üzerinde etkinlik sanatseverlere sunulacak. Berlin’in belli başlı konser ve gösteri mekánlarının yanı sıra Berlin sokaklarının da ev sahipliğini yapacağı festival programında, Türkiye kültürünün geleneksel unsurlarını çağdaş örneklerle birlikte sunan yerli ve yabancı birçok sanatçı ve topluluk bir araya gelecek.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne katılma dinamikleri üzerine söyleşilerle başlayacak olan ‘Şimdi Now’da yer alacak etkinlikler arasında ünlü piyano ikilisi Güher & Süher Pekinel’in Paavo J„rvi yönetimindeki Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen’le konseri, Fazıl Say’ın Sertab Erener ile gerçekleştirdiği müzik projesi, güncel sanat dünyasının önemli isimlerinden Kutluğ Ataman’ın video yerleştirmesi, yine bir video çalışmasıyla Fikret Atay, Burhan Öçal’ın Trakya All Stars topluluğuyla Paco de Lucia’yı konuk ettikleri konserleri, Toros Can ve Avrupa’yı fetheden genç piyano ikilisi Ferhan & Ferzan Önder’in ayrı ayrı resitalleri, geleneksel müzikte Kudsi Erguner ve İstanbul Müezzinleri, Bezmárá Topluluğu’nun seslendireceği Sema Ayini, Emre Koyuncuoğlu’nun ‘Home Sweet Home’ projesi, Pina Bausch’un İstanbul için hazırladığı ‘Nefes’, İlhan Erşahin, Mercan Dede, Baba Zula, Sultan Tunç’un farklı projeleri ve Sezen Aksu ile Türk pop müziğinin Avrupa’ya uzanan yıldızı Tarkan’ın konseri ilk akla gelenler. Ayrıca Murathan Mungan, Oya Baydar, Müge İplikçi gibi yazın dünyasından kişilerin katıldığı Edebiyat Sohbetleri ile Osmanlı Hat Sanatı’ndan örnekler ve Osmanlı giysilerinin sunulduğu sergiler de bulunuyor.

‘Şimdi Now’ etkinliklerini izlemek isteyenler www.istfest.org web sitesinden veya 0212 334 07 91 numaralı telefondan ulaşabilecekleri Eda Soydan’dan bilgi alabilirler.
False