Zara kimdir, nereli, kaç yaşında? Zara, 'Garip Bülbül Neşet Ertaş' filminin kadrosunda

Zara kimdir, nereli, kaç yaşında Zara, Garip Bülbül Neşet Ertaş filminin kadrosunda

Başarılı sanatçı Zara, Neşet Ertaş'ın hayatının anlatılacağı filmin kadrosunda yer alacak. 'Garip Bülbül Neşet Ertaş' filminde usta sanatçının annesini canlandıracak olan Zara'nın hayatı ve kariyeri merak ediliyor. Peki Zara kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte Zara hakkında bilgiler...

Haberin Devamı

Usta sanatçı Neşet Ertaş’ın hayatı film oluyor. Çekimleri yakında zamanda başlayacak olan filmin kadrosunda halk müziği sanatçısı Zara da yer alacak. Peki Zara kimdir, nereli, kaç yaşında? İşte konuyla ilgili detaylar...

ZARA KİMDİR?

Zara, 5 Ocak 1976 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Asıl adı Neşe Yılmaz olan sanatçının çocukluğu İstanbul'da geçti. Aslen Adıyamanlı olan Zara, Çocukluk yıllarında "Neşecik" adı ile sekiz albüm çıkarmıştır. 1991 yılında Milliyet gazetesinin açmış olduğu Liselerarası Müzik ve Halk Oyunları yarışmasında “Türk Halk Müziği Bayan Solist” dalında Türkiye birincisi oldu. Aynı yarışmaya 1993 yılında katılarak tekrar birincilik kazandı.

Yüksek eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölümü'nde tamamladı. 1996 yılında TRT’nin açtığı “Yetişmiş Ses Sanatçısı” sınavını kazandı ve “TRT Türk Halk Müziği Akitli Ses Sanatçısı” unvanıyla göreve başladı.

Haberin Devamı

1997 yılında Atatürk Kültür Merkezi’nde sahnelenen “Yunus Emre Müzikali”’nde Amber rolüyle oyuncu ve solist olarak görev aldı. 1998 yılında 15 aylık çalışmanın ürünü olarak, Zara adı ile ilk albümü olan Avuntu piyasaya sürüldü. Aynı yıl Atıf Yılmaz’ın yönetmenliğinde “Eylül Fırtınası” isimli ilk uzun metraj filminde Tarık Akan ile başrolü paylaştı.

İlk albümünün yankıları sürerken 2000 yılında Boyut adlı ikinci albümünü çıkardı. Albümünde icra ettiği tüm türkülere klip çekerek VCD ortamında dağıtıldı. 2001 yılında Osman Sınav’ın yönettiği Deli Yürek: Bumerang Cehennemi sinema filminde oyunculuk performansıyla dikkat çekti. 2002’de üçüncü albümü Misafir'i; 2003 yılında ise 27 eserden oluşan 2 disklik Özlenenler albümünü piyasaya sürdü. Özlenenler ’in birinci albümünde Zara, müzik severlere ilk kez Türk Sanat Müziği okuyarak sürpriz yaptı. İkinci diskte ise eski Türk filmlerinin şarkılarını seslendirerek tanıdık melodileri sandıktan çıkardı.

2006 yılında Ramazan ayında ATV ekranlarında Tanrı Misafiri adlı sahur programını yaptı. 2008 yılında kendi kurduğu ZR Müzik'ten Bahar isimli albümünü piyasaya sundu. 2009 ile 2011 yılları arasında Oktay Kaynarca ile birlikte sundukları Salı Sefası adlı müzik-eğlence programı, TV8 kanalında iki sezon boyunca yayınlanmıştır. Sanatçı, 2011 yılında da Hazine adlı albümünü yine kendi müzik şirketi ZR Müzik'ten piyasaya sürdü.

Haberin Devamı

Zara, ilk evliliğini eski plakçısı Ulus Müzik’in patronu İskender Ulus’la yapmıştı. Bu evlilik 2007 yılında son buldu. Zara 5 yıl sonra 2012 Mart ayında ikinci eşi gazeteci-yazar Akif Beki ile dünya evine girdi. Zara son olarak 2012 Temmuz ayında Flamenko tarzıyla harmanladığı yeni albümüyle sevenleriyle buluştu. İstanbul Flamenko 5'lisi ile kendi yapım şirketi olan Zr Müzik'ten çıkardığı bu albümde 11 eser bulunuyor. ""Ben Bir Anayım"" adlı eserin sözleri Zara'ya ait. Aralık 2012'de kız bebek annesi olan Zara bebeğine Dila ismini verdi. 2016 yılının Temmuz ayında ise tek celsede boşandılar.

Başarılı yorumcu, usta sanatçı Neşet Ertaş’ın hayatının anlatılacağı filmde de yer alacak. Zara 'Garip Bülbül Neşet Ertaş' fiminde Ertaş’ın annesi rolünde izleyici karşısına çıkacak.