GeriTelevizyon Survivor Derya kimdir ve kaç yaşında? İşte Survivor Derya Can Göçen'in hayatı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Survivor Derya kimdir ve kaç yaşında? İşte Survivor Derya Can Göçen'in hayatı

Survivor Derya kimdir ve kaç yaşında? İşte Survivor Derya Can Göçen'in hayatı
Abone Olgoogle-news

Survivor Ünlüler Gönüllüler yarışmasında, mücadele eden dünya serbest dalış rekortmeni ve milli sporcu Derya Can Göçen hayatı ve biyografisiyle izleyenler tarafından araştırılmaya devam ediyor. Survivor 2020'de gösterdiği performanslarla dikkatleri üzerine çeken Derya Can Göçen katıldığı şampiyonalarda birçok madalya kazandı. Peki, Survivor Derya kimdir? İşte Survivor Derya Can Göçen'in hayatıyla ilgili merak edilenler.

Survivor Derya Can Göçen kimdir sorusu, yarışmanın izleyenleri tarafından yanıtı araştırılan konulardan oldu. Spor hayatına 8 yaşında atletizm ile başlayan milli sporcu Derya Can Göçen “Dünyanın en derinine daldım, şimdi Survivor'da parkurlara dalacağım.” sözleriyle iddiasını ortaya koydu. İşte, Survivor Derya'nın hayatı ve biyografisiyle ilgili ayrıntılar.

SURVİVOR DERYA KİMDİR?

Derya Can Göçen, 12 Ekim 1979 tarihinde Çanakkale’de dünyaya geldi. Lisans eğitimini Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde tamamladıktan sonra beden eğitimi öğretmenliği yapmaya başladı. Spor hayatı 8 Yaşında atletizm ile başladı ve Çanakkale bölgesinde düzenlenen şampiyonalarda birçok madalya kazandı.

Lise yıllarında Tekvando ile tanışan Derya Can, 2000 olimpiyatları kadrosuna seçilmeyi başardı. Serbest dalış sporuna başlaması ise çok enteresan bir hikâye. Derya Sualtı korkusunu yenmek için 15 yaşında tüplü dalışa başladı. Çanakkale Dalış okulunda Serbest Dalış takımında olan bir yakının ısrarı üzerine serbest dalış sporu yapmaya başladı.

İlk serbest dalış deneyimine, 21 Eylül 2002 tarihinde başladı. Serbest dalışta, 5 Dünya rekoru elde eden Milli Sporcu, 40'tan fazla Türkiye rekoru kırdı. Dünya Şampiyonalarında ise birçok madalyası var. Bu dal da Türkiye’de milli takıma en çok seçilmiş ve uluslararası alanda madalya kazanan ilk kadın sporcu unvanını taşıyor.

14 Aylık Derin Helen adında bir kızı, 6 yaşında Poyraz Mustafa isimli bir oğlu var. Denizin anlamını o şöyle ifade ediyor; "Benim için deniz, iki nefes arasındaki sonsuzluk demektir." Tek nefesle 111 metreye dalabiliyor, nefesini 6,5 dakika tutup, havuzda yatay olarak tam 204 metre yüzebiliyor.

2016 Yılının yaz döneminde, yeni rekorlar planlarken Derin Helen isimli kızını dünya getirdi ve 21 gün sonra koşu antrenmanlarına başladı. Kızı 10 aylık iken Türkiye rekoru kırıp dünya 3.sü oldu. İlk oğlunu dünyaya getirdikten 6 ay sonra Dünya Şampiyonasında finalde en iyi derecelere sahip oldu.

Antalya’nın Kaş ilçesinde, paletsiz değişken ağırlıklı ip destekli serbest dalış kategorisinde 94 metreye dalarak dünya rekoruna imza attı. Ertesi gün yeni bir rekor denemesi daha yapan Derya Can, değişken ağırlıklı paletli dalış kategorisinde 111 metre derine dalarak yeni bir dünya rekoru kırmayı başardı.

Survivor 2020 sezonunun yarışmacılarından biri olan Derya Can Göçen, “Dünyanın en derinine daldım, şimdi Survivor'da parkurlara dalacağım.” sözleriyle iddiasını ortaya koydu.

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle