GeriTelevizyon Mavera dizisi nerede çekiliyor, hangi dönemi anlatıyor?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mavera dizisi nerede çekiliyor, hangi dönemi anlatıyor?

Mavera dizisi nerede çekiliyor, hangi dönemi anlatıyor?

TRT 1'in Ramazan ayına özel yayınladığı, tarihi ve mistik Mavera dizisi hafta içi her gün izleyicileriyle buluşuyor. Mavera'ya yolculuk dizisi oyuncu kadrosuyla olduğu kadar çekim yerleriyle de dikkat çekiyor. Peki, Mavera dizisi nerede çekiliyor, hangi dönemi anlatıyor?

“Mavera” Hâce Ahmed Yesevi’nin destansı hikayesini anlatan 'Mavera' dizisi Ramazan ayı boyunca her gün saat 23.45’de TRT 1 ekranlarında olacak. Yönetmenliğini Doğan Ümit Karaca’nın üstlendiği, tarihteki ilk Alperenlerin hikayesi Mavera, Yusuf Hemedani tarafından Bağdat’a gönderilen Hace Ahmed Yesevi’nin o dönem adeta küçük bir dünya olan Bağdat’ta verdiği dirlik ve beraberliğin mücadelesini konu alıyor. Hâce’nin hikmetli nefesi; insanların ruhuna dokundukça, saflar belirginleşiyor. Bir tarafta onu Bağdat’tan göndermek isteyenlerin kurduğu fitne mahfili; diğer tarafta ise Hâce Ahmed’in “Alp” bileğiyle koruyup, “Eren” yüreğiyle kucaklayacağı insanlar… Uygarlığımızın büyük ışığı Hace Ahmet Yesevi’nin verdiği büyük mücadeleyi anlatan Mavera dizisinin oyuncu kadrosunda; Korel Cezayirli, Görkem Sevindik, Tansel Öngel, Sinan Tuzcu, Hasan Küçükçetin, Ferit Kaya, Adrian Can, Evren Erler, Mehmet Korhan Fırat, Nusret Çetinel, Erdem Ergüney, Nur Berfin Çiroğlu, Dilara Yeşilyaprak, Recep Usta, Sedat Mert, Muharrem Özcan, Demircan Kaçel, Handan Yıldırım, Haydar Köyel, Atilla Öner, Arben Akış, Volkan Uygun, Alper Türedi, Şükran Karanlık, Alkan Kızılırmak ve Zara rol alıyor. “Mavera” 12 Nisan’dan itibaren Ramazan ayı boyunca hafta içi her gün TRT 1’de…

MAVERA DİZİSİ NEREDE ÇEKİLİYOR?

Hace Ahmet Yesevi'nin hayatını konu alan Bağdat şehrinde olayların geçtiği ve birbirinden güzel mekan tasvirleriyle Mavera dizisi Konya'da çekiliyor. Dizi çekimlerinin birçoğu Konya’nın Meram ilçesinde gerçekleştiriliyor. 

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False