Kuruluş Osman Bayhoca kimdir, ne zaman öldü?

Güncelleme Tarihi:

Kuruluş Osman Bayhoca kimdir, ne zaman öldü
Oluşturulma Tarihi: Ocak 27, 2021 12:56

Kuruluş Osman dizisiyle birlikte Osmanlı Dönemi’nde yaşamış olan Bayhoca’nın hayatı bir kez daha gündem oldu. Tarihe iz bırakmış şahsiyetlerden birisi de; Osmanlı Cihan Devleti'nin kurucusu olan Osman Gazi'nin ağabeyi Savcı Bey'in oğlu Bayhoca'dır. Peki, Kuruluş Osman Bayhoca kimdir, ne zaman öldü?

Haberin Devamı

Bayhoca (1268 - 1284, Hamzabey). Oğuzlar’ın Bozok kolunun Kayı Boyu’na mensup olup Saru Batu Savcı Bey’in iki oğlundan birincisidir. Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi'nin yeğenidir.

Osman manlı beyliğinin başında bulunan Osman Bey; Bizans’a karşı fetihlere başlar. Komşu Rum Tekfurlarından en kuvvetlisi İnegöl Tekfurudur ve İnegöl Tekfuru Nikola, diğer Rum tekfurlarını Osman Bey’e karşı kışkırtmaktadır. Bu durum karşısında Osman Bey, İnegöl kalesini almak için yola çıkar. Osmanlı kuvvetleri kendilerine pusu hazırlamış olan Rumlara karşı cesurca savaşır ve onları yenilgiye uğratarak zafer kazanırlar. Bu savaşta( 1284) Savcı Bey’in oğlu, Osman Beyin yeğeni olan Bay Koca şehit düşer. (1267-1284 ) Bay Hoca bu yönüyle Osmanlı hanedanının ilk şehidi kabul edilir. Mezarı ise Hamzabey Mahallesi’nde Mehmed Bey Camii’nin yanındadır. Hamzabey Mahallesi merkezinde bulunan Bay Hoca Türbesi, çevre düzenleme alanı ile beraber yaklaşık 60 m2 alana sahiptir.