GeriTelevizyon Kulucahisar Kalesi nerede? Kulucahisar Kalesi fethi ile ilgili bilgiler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kulucahisar Kalesi nerede? Kulucahisar Kalesi fethi ile ilgili bilgiler

Kulucahisar Kalesi nerede? Kulucahisar Kalesi fethi ile ilgili bilgiler

Kulucahisar Kalesi’nin bulunduğu il ve kalenin fethi, Kuruluş Osman dizisiyle yeniden gündeme geldi. Dizide Osman Bey, Kayı Obası Alpleri ile birlikte Kulucahisar Kalesi’ni ele geçirip Sofia'yı alt etmek üzere için plan kurup harekete geçiyor. Peki, Kulucahisar kalesi tarihte ne zaman fethedildi? Kulucahisar Kalesi nerede? Kulucahisar Kalesi fethi ile ilgili bilgiler...

Osmangazi, 1281 yılında babası Ertuğrulgazi’den kendisine miras kalan Söğüt-Domaniç hattından hareketle, çevresindeki Rum tekfurlarına karşı belli bir sistematiği bulunan bir dizi askerî harekâta girişmiştir. Bunun sonucunda ilki Kulacahisar sonuncusu da İnegöl olmak üzere fetihler gerçekleştirmiştir. Osman Bey'in genişleme stratejisi içindeİnegöl tekfuru ile mücadelede ilk önemli atak İnegöl'ün hemen yakını nyer alan Kulaca'nın fethi olmuştur.

Kulacahisar’ın Fethi veya Kulacahisar Baskını; Osman Bey komutasındaki Türk kuvvetleri ile Bizans’a karşı 1285 yılında yapılan savaştır. Osman Bey; Ermeni Beli Muharebesi’nde yeğeni Savcı Bey’in oğlu Bay Hoca’nın şehit düşmesi üzerine İnegöl’e birkaç fersah mesafede olan ve Emirdağ’ın eteğinde bulunan bu hisarı fethetmiştir. 300 kişilik kuvvetle bir gece baskını sonucu kale Türkler’in eline geçmiştir. Bu Osmanlı İmparatorluğu tarihindeki ilk kale fethidir. Hristiyan ahali de Osman Bey’in hükümdarlığını kabul ettiği için oradaki insanlara zarar verilmedi. 

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False