Gündüz Alp ne zaman ve nasıl öldü? İşte Gündüz Alp'in hayatı hakkında bilgiler

Gündüz Alp ne zaman ve nasıl öldü İşte Gündüz Alpin hayatı hakkında bilgiler

Gündüz Alp, Osmanlı Devleti'nin kuruluşu aşamasında Kayı Obasında gösterdiği mücadelelerle tarihi belgelerde kayıt altına alınmıştır. Ertuğrul Gazi'nin oğullarından birisi olan Gündüz Alp, Osman Gazi'nin ise abisidir. Peki, tarihi kaynaklara göre Gündüz Alp ne zaman ölmüştür? İşte, merak edilen konuyla ilgili detaylı bilgiler

Haberin Devamı

Gündüz Alp ne zaman öldü sorusu, TRT 1'in tarih konulu dizisi Diriliş Ertuğrul'u izleyen kişiler tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki, tarihi kaynaklara göre Gündüz Alp ne zaman ölmüştür? İşte, birçok kişinin araştırdığı konuyla ilgili bazı bilgiler

GÜNDÜZ ALP NE ZAMAN ÖLDÜ?

Gündüz Alp veya Gündüzalp, Osmanlı Beyliği'nin kurucusu olan Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'nin soyundan olup, çeşitli kaynaklara göre Ertuğrul Gazi'nin babası veya oğludur. Enverî'nin Düstûrnâme-i Enverî adlı eseri ve Karamanlı Mehmed Paşa'ya göre Ertuğrul Gazi'nin babası; Hasan bin Mahmûd el-Bayâtî'nin Câm-ı Cem-Âyîn adlı eseri, Âşıkpaşazâde'nin Âşıkpaşazâde Tarihi adlı eseri ve Neşrî'nin Kitab-ı Cihannüma adlı eserine göre ise Ertuğrul Gazi'nin oğlu ve Osman Gazi'nin kardeşidir.

Tarihi kayıtlarda geçen Gündüz Alp yetişkin bir ömre kadar uzanıyor, hatta Ertuğrul Gazi’den sonra Kayı Boyu’nun beyi olmak için kardeşi Osman Gazi ile mücadele ediyor.

Haberin Devamı

Yani Gündüz Alp çocuk yaşta ölmemiş, yetişkin kişiliğe ulaşmış ve Osman Gazi ile giriştiği beylik mücadelesini kaybetmesine rağmen yine de kardeşinden ayrılmamıştır.

Eskişehir'de sancak beyliği yapan Gündüz Alp, Bizans ile yapılan hemen hemen her savaşa katıldı fakat İnegöl'ün alınışı sırasında şehit düştü.

 

Haberle ilgili daha fazlası: