GeriKelebek Tavşan yavrularına elektrikli battaniye
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Tavşan yavrularına elektrikli battaniye

Yünü için beslenen angora tavşanlarının yavruları, soğuk kış günlerinde üşümemeleri için özel elektrikli battaniyeyle ısıtılıyor. Tavşan yavrularının üşümemesi için çiftliğin içinin ısıtılmasının yanı sıra, elektrikli battaniye de kullanılmaya başlandı. Türkiye'de angora tavşanı üretimi yapan çiftlik sahipleri, tavşan üretimin giderek yaygınlaştığını belirttiler.

Ankara tavşanı olarak da bilinen angora tavşanları, bir batımda 1 ila 15 yavru doğuruyor. Yavruların soğuktan etkilenip ölmemesi için bir firmaya özel olarak yaptırılan küçük ebatlı elektrikli battaniyeler ilgi görüyor. Tavşan yavruları ahşap yavruluklarda alttan elektrikli battaniye ile ısıtılıp soğuktan korunuyor. İki aylık olan yavru daha sonra tel kafeslere alınıyor. Büyüyen yavruların elektrikli battaniyeyle ısıtılmasına gerek kalmıyor.

Türkiye'de angora tavşanı üretimi yapan çiftlik sahipleri, üretimin  giderek yaygınlaştığını belirttiler. Yünü için beslenen angora tavşanlarından, yılda 4 kez kırkım yapılırsa birinci kalitede 1 kilo yün elde ediliyor. Termal giysi üretiminde kullanılan tavşan yününün birinci kalitesinin kilosu 40 dolara, ikinci kalite yünün kilosu ise 15 dolara alıcı buluyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle