GeriKelebek SineTek Avrupa'da yaz tatili yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

SineTek Avrupa'da yaz tatili yok

Ankara Sinema Kültürü Derneği tarafından 2002'den bu yana düzenlenen "SineTek Avrupa" gösterimleri yaz aylarında da devam ediyor. Ankapol Sineması'nda her perşembe saat 19:30'da başlayan gösterimin temmuz programında, Michael Haneke, Reiner Werner Fassbinder, Fatih Akın gibi yönetmenlerin yapıtları yer alıyor. Açılış filmi İspanyol yönetmen Julio Medem'in Kuzey Kutbu Aşıkları...

Julio Medem’in adını uluslararası alanda duyuran Kuzey Kutu Aşıkları,  tıpkı Polonyalı usta Krzysztof Kieslowski’nin filmlerinde olduğu gibi adına şans, kader ya da tesadüf dediğimiz şeyin yaşamımızı nasıl etkilediği üzerine çarpıcı bir yapıt.

Dolunay da İspanyol sinemasından  bir film. İspanya’nın Bask bölgesinde yaşayan ve bu bölge üzerine filmler yapan yönetmen Imanol Uribe, muhalif ve otorite karşıtı bir yönetmen olmasıyla tanınıyor. Yönetmenin Bask bölgesi dışında çektiği ilk film olan “Dolunay” kendi deyimiyle birbiriyle iç içe geçmiş bir korkunun ve aşkın öyküsü. İspanyol yazar Antonio Muñoz Molina’nın aynı adlı romanından uyarlanan film, başarılı bir uyarlama olduğu kadar, gerilimiyle de izleyiciyi koltuğuna yapıştıran iyi bir korku filmi.

Fatih Akın’ın geçen yıl ülkemizde gösterime giren ilk filmi “Temmuz’da”sı da gösterim programında seyirciyle buluşuyor. Son filmi “Duvara Karşı” ile bütün dikkatleri üzerine çeken, yeni Alman sinemasının en önemli ve en yetenekli yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen Fatih Akın’ın, tüm dünyaca takdir toplamış filmi “Temmuz’da” sayısız festivalde gösterilmiş bol ödüllü bir yapım.

Michael Haneke’nin 1997 yılında çektiği ve çok tartışılan filmi Ölümcül Oyunlar gösterimin ilgi çeken filmlerinden. Haneke, bu filmle ilk kez Cannes Film Festivali’ne katılmış ve uluslararası üne de kavuşmuştu. Genel olarak, filmlerinde seyirciyi eğlendirmez, sarsar ve onların rahatını bozar. Filmlerinde,  kendi kendine yabancılaşmak, duygusal buzlaşma, gerçeklik duygusunu yitiren gerçeklik gibi anlaşılması zor kavramlara yer verir. Sevmesini, hatta nefret etmesini bile bilmeyen bir toplumu anlatır.

Temmuz ayının son filmi ise 29 Temmuz’da gösterilecek olan, Tek İstediğim Beni Sevmeniz. Yeni Alman Sineması’nın yaratıcılarından ve belki de en iyi öykü anlatıcılarından Fassbinder’in, genç bir insanın sevgi ve şefkat arayışını yalın bir dille anlattığı ve yine Alman toplumunu sorguladığı başarılı filmlerinden.

1 Temmuz Perşembe
Saat:19.30
KUZEY KUTBU AŞIKLARI
Yönetmen: Julio Medem

8 Temmuz
Perşembe Saat:19.30
DOLUNAY
Yönetmen:  Imanol Uribe

15 Temmuz Perşembe
Saat:19.30
TEMMUZ’DA
Yönetmen: Fatih Akın

22 Temmuz Perşembe
Saat:19.30
ÖLÜMCÜL OYUNLAR
Yönetmen: Michael Haneke

29 Temmuz Perşembe Saat:19.30
TEK İSTEDİĞİM BENİ SEVMENİZ
Yönetmen: R.W. Fassbinder

Ayrıntılı bilgi için:
Ankara Sinema Kültürü Derneği
Tel: (0312) 467 2002
www.askfest.org

En lezzetli yemek tarifleri burada

False