GeriKelebek Sevgili VJ'ler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sevgili VJ'ler

Pakize SUDA

Sevgili VJ'ler, aynı zamanda müzik eleştirmenleri, aynı zamanda filozoflar, şairler, her şeyler...

Size ne zamandır yazmak istiyordum, araya bin türlü şey girdi. Nasılsınız, neler yapıyorsunuz diye bir soru sormayacağım tabii. Ne yaptığınız ortada. Her biriniz 1500 kere aynı şarkının anonsunu yapmakla meşgulsünüz.

İşiniz zor, biliyorum. Arka arkaya iki cümle kurulacak, bu iki cümlenin her iki kelimesinde bir dil sürçecek, üç kelimenin biri yanlış telaffuz edilecek, kelime araları eee'lerle aaa'larla süslenecek, cümlenin en az biri düşük olacak, kolay değil doğrusu. İnsan birini yapabilse, birini yapamaz, ama siz maaşallah hepsini becerebiliyorsunuz.

Türkçe'ye yaptığınız katkılardan dolayı başta Hakkı Devrim ustamız olmak üzere hepimiz size minnettarız. Kısır Türkçe'mizi zenginleştirdiniz. Toplum olarak, sizden önce yine televizyonlar eliyle kazandığımız ‘‘dublaj Türkçesi’’ne ilaveten sayenizde bir de ‘‘VJ Türkçesi’’ni kazandık. Bu gidişle Türkçe'nin versiyonları artmaya devam edecek gibi görünüyor. Dilimize katkınız yıllar geçse de unutulmayacak, özellikle dil uzmanları yedi sülalenize rahmet okuyacaklardır.

Sizi çok takdir edenlerin yanı sıra, çekemeyenler de var tabii. Mesela; güya tıp fakültelerinde dersler, kadavra yerine hanım VJ'lerin görüntüsü eşliğinde yapılıyormuş. Akılları sıra kızlara ‘‘açık saçık giyiniyorlar’’ demek istiyorlar. Kızlar! Sakın onlara aldırmayın, vücudunuzun hâlâ görünmeyen yerleri var. Henüz dalağınızla, apandisitinizi görmedik mesela. Hem programı bir içgiyim firması finanse ediyorsa, sizin ne günahınız var? Tabii ki firmanın kombinezonuyla çıkacaksınız, elbise giyecek değilsiniz ya!

Yalnız benim ufak bir şikâyetim var. Kızlar! Sizi birbirinizden ayırmakta zorluk çekiyorum. Kuruma, koliyle bedava sarı boya mı yolladılar? Hepinizin saçı aynı renk, biçimi de aynı. Hepiniz birbirinize benziyorsunuz. Bir ara memelerinizden ayırıyordum, son günlerde silikonlarınız sayesinde bu da imkânsız hale geldi. Çalıştığınız yerde sarışın, uzun düz saçlı olma şartı varsa onu bilemem. Sizi ekmeğinizden etmiş olmayayım.

Bu küçücük bir eleştiri, yoksa hepiniz çok güzelsiniz. Kliplerdeki sanatçılar sizin yanınızda solda sıfır. Zaten herkes sizin için seyrediyor programları, klipler için değil. Bugüne kadar kaç kişinin ‘‘Hep VJ'ler konuşsa, hiç müzik olmasa’’ dediğine kulaklarımla şahit oldum.

Zaten, laf aramızda kliplerin seyredilecek nesi var Allah aşkınıza. Sakallı, bıyıklı esmer bir adam, yanında saçları uçuşan, körpecik ve illaki sarışın bir kız, dağ bayır koşturuyorlar. Hepsi üç aşağı beş yukarı aynı. Günde üçyüz tane klip çekilecek, topu topu üç tane yönetmen var. Ne yapsınlar?

Yönetmenin biri topluyor ekibini, doğru Kilyos sahillerine. Çekime başlıyor. Yarı çıplak klip kızı sahil boyunca saçlarını uçura uçura koşuyor. Ara sıra kendisini yere atıyor, sonra tekrar koşuyor. Bu sırada o gün klibi çekilecek 75 erkek şarkıcının her biri sırayla karşıdan kıza doğru koşuyorlar. İşte bütün mesele bu. Bu sahne çekildi mi 75 klip çekilmiş oluyor. Sahil aynı sahil, kız aynı kız, değişen esmer adam. Biri gidiyor, biri geliyor. Bu çok ekonomik bir yöntem. Mekândan tasarruf, zamandan tasarruf, kızdan tasarruf.

Yukarıda söylediğim gibi, sizi takdir edenler olduğu kadar, çekemeyip eleştirenler de var. Son söz olarak onlara şunu söylemek istiyorum. Sizin bu memlekete hiç olmazsa şu faydanız oldu, herkes sizin tavsiyeleriniz doğrultusunda kendisine iyi bakmayı öğrendi. E bu da az şey değil. Yalnız son günlerde ‘‘kendinize iyi davranın’’ buyuranlarınız var, bunun ne manaya geldiğini tam olarak anlayamadığımızdan gereğini yapamıyoruz. Anladığım anda yerine getireceğimizden kuşkunuz olmasın.

Hepinizi öpüyorum, özellikle Japon balığına benzeyeninizi...

Mış muş köşesi

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu 1998 raporuna göre geri kalmış ülkelerde nüfus artacak, Avrupa ülkelerinde ise azalacakmış.

Hayrola, oradan buraya göç mü var?

Piyasa sahte beş milyonluk doluymuş.

Tevekkeli bir işe yaramıyor, sahteymiş meğer.

İyi ya da kötü anne olmayı sağlayan genin babadan kız çocuğuna geçtiği saptanmış.

Yani ananızdan yediğiniz dayağın hesabını dedenizden soracaksınız.

Maliye kılıç kuşanıyormuş.

Kalkanlarınızı hazırlayın.

Almanya sola kaymış.

Biz de sağa kaydık, haritaya baktım da aramıza bir ülke daha sıkışabilir.

Doğu'nun Viagra'sı doğadanmış.

İlla her şeyi bedavaya getireceğiz.

Hande Ataizi ayda 40 milyar kazanıyormuş.

Bu parayı veren her kimse kızı ‘‘tıp mucizesi’’ diye kapı kapı gezdirip halka gösteriyor herhalde.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False