GeriKelebek Seksin yaşı yok!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Seksin yaşı yok!

Kadınlar ve erkekler, ‘‘yolun yarısında'' aşık olabiliyor mu, seks yapabiliyor mu?

Kendimi son derece seksi buluyorum. Ancak insanlar, orta yaşta seksi yok sayıyor veya öyle görünüyorlar. Bazen kendimi suçlu hissediyorum.

- Yaşınız kaç olursa olsun, sekse olan ihtiyacınızı siz tayin edebilirsiniz, etmelisiniz. Sizin fiziksel ve ruhsal olarak sekse olan ilginiz ve partnerinizin verdiği karşılık doğrultusunda bu tespiti yapabilirsiniz. Bu konudaki ölçütünüz, sizin ve birlikte olduğunuz insanın mutlu olup olmadığı. Flört, dokunmak, öpmek, sevişmek, hayalinizdeki tüm fantaziler asla gençler için değil. Bu konuda kesinlikle bilinen yegane şey, yaşın önemli olmadığı. Eğer bu konuda partnerinizle istekleriniz uyuşmuyorsa veya fiziksel olarak sorunlarınız varsa, ilerleyen sorularda cevaplarını bulacaksınız. Çözümler pek zor değil.

Orta yaştaki bir kadın hangi sıklıkta cinsel ilişkiye girebilir?

- Bu sorunun cevabı yok. Çünkü bu konuda herhangi bir standarttan bahsedilemez. Araştırmalara göre, kadınların yüzde 48'i cinselliğe olan ilgilerinin azaldığını, hayal kırıklığına uğradıklarını ve bu konudan rahatsız olduklarını dile getirmişler. Ancak bu kadınların yüzde 93'ü sekse olan ilgilerini nasıl artırabileceklerini öğrenmek istediklerini söylemişler. Kadınların yüzde kırkı ise sekse olan ilgilerinin azalmadığını aksine arttığını vurgulamışlar. Tecrübeyle birlikte sekse olan ilginin çoğaldığı da tespit edilen veriler arasında.

Orta yaş ve üzerindeki çiftler, haftada ortalama kaç kez seks yapıyor?

- Bir çok uzmana göre orta yaş ve üzerindeki insanlar, haftada iki kez sekse vakit ayırıyorlar. Amerikalı doktorların çalışmalarına göre kadınların yüzde 58'i, erkeklerin de yüzde 46'sı azami potansiyellerinin bu kadar olduğunu belirtmişler. Ancak Washington Georgetown Üniversitesi'nden doktor Estelle Ramey'e göre, bu doğru değil. Çünkü cinsel ilişki sıklığının az olmasının, kadın erkek arasındaki duygusal ilişkiyle, ilişkinin bozulmasıyla, sıradanlaşmasıyla, aşkın ölmesiyle hatta ilişkinin bitmiş olmasıyla yakından ilgisi var. Ramey, kendisine başvuran ve günde üç kez cinsel ilişkiye giren çiftler de olduğunu, yılda bir kez sevişenlerin de bulunduğunu söylüyor. Partnerin değişmesiyle, cinsel yaşam da birden farklılaşabiliyor. Yine Amerikalı bir doktor, Alex Comfort ise ele aldığı vaka sonucunda, keyif alınan sevişmelerin sayısının önemli olduğunu hatırlatıyor. Yani doktorlardan haftada iki kez mi normal, üç mü daha iyi gibi bilgi almak hem imkansız hem de sağlıksız. Önemli olan sizi ruhunuzu ne kadar doyurabiliyor?

Sorunlar aza inebiliyor

Yaşla birlikte seksüel fonksiyonlarda azalma oluyor mu?

- Seksüel fonksiyonlar, orta yaşta elbette onsekiz yaşındaki halinizle benzer olmayacak. Özellikle kadınların hormonlarındaki değişim önemli bir faktör. Erkeklerdeki hormonal değişim, kadınlara göre daha az. Yıllarla birlikte erkekteki testosteron hormonunun üretiminde düşüş görülebiliyor. Eğer ciddi bir hastalıkla karşılaşılmazsa, sperm, testosteron üretimi, hayat boyunca sürüyor. Ancak ellili yaşlardan itibaren erkekler çeşitli nedenlerle ereksiyon problemleriyle karşılaşabiliyorlar. Menopozdaki hormon azalması ise kadının cinsel ilişki sırasında acı çekmesine ve zevk almamasına neden olabiliyor. Ancak daha sonraki sorularda da değinileceği gibi bunlar tedavi edilemez rahatsızlıklar değil. Vücudun kuvvetli olması için egzersiz zorunlu. Bunun yanısıra sağlıklı bir beslenme düzeni, asgaride stres, sigarayı bırakmak, alkolü azaltmak, düzenli yıllık doktor kontrollerine gitmek kişinin sağlığını koruduğu gibi kendine güvenini ve vücuduna dair düşüncelerini de olumlu yönde etkiliyor. Buna hormon takviyesi de eklenince, sorunlar en aza indirilebiliyor.

Yaş ilerledikçe oral seks daha mı yaygınlaşıyor?

- Araştırmalara göre, kadınların yüzde 87'si, erkeklerin yüzde 88'i oral seksi orgazm için gerekli görüyor. Ve Kinsey Enstitüsü'nün raporlarında, çiftlerin yaşlandıkça, oral seksi daha fazla tercih ettiği anlatılıyor. Araştırmalar gösteriyor ki, erkeklerin yüzde 56'sı, kadınların yüzde 49'u oral seksten yana olduklarını söylemişler. Erkekler, kadınlara oranla oral seksten daha fazla zevk aldıklarını belirtmişler. Ancak kadınlar da erkekler de kendisine oral seks yapılmasını istiyor. Kimse uygulamaktan yana değil. Ayrıca doğum kontrol yöntemlerinden hoşlanmayanlar için de ideal bir seçim.

Seks yapmak pek aklıma gelmiyor, bende bir anormallik mi var?

- Hayatta seksüel istekleri etkileyen çok fazla faktör bulunuyor. Bu faktörler, örneğin, erkeklerde cinsel arzuyu da harekete geçiren testosteron hormonunun üretimini de etkiliyor. Kan dolaşımındaki değişikliklerin, seksüel ilgileri etkiliyor. Eğer rahat ve mutlu bir hayatınız varsa, sorun yok, aksi halde düşünmeye başlamak gerekiyor. Sizde bir anormallik yok ama hayatınızda yolunda gitmeyen şeyler olabilir.

Ön sevişmeyle ilgili çok fazla şey duyuyorum ama hakkında çok fazla bilgim yok. Ne kadar önemli?

- En önemlisi. Eğer bu yaşa kadar öğrenemediyseniz, artık öğrenin. Orgazma ulaşmak için de, cinsel ilişki kurabilmek için de ön sevişmeye ihtiyaç var. Onun için de aşka. Aşksız ise teknik bilgilerinizi ilerleterek, uygulayabilirsiniz, neden olmasın? Nelerden hoşlandığınızı partnerinize söylersiniz, olur, biter. Bir de merak ettiklerinizi elbette.

Yaş ilerliyor hayat geçiyor

Gazete, dergi, televizyonlar tarafından hararetle pompalanan Amerikan kültürüne göre, zayıf, güzel, genç, sağlıklı kadınların ve tabii yanlarındaki sportif, yakışıklı, bakımlı, yaşı ilerlemiş de olsa göbeksiz erkeklerin hayatta herşeye hakkı var. Aşk, seks, keyif hepsi onlar için. Bu tarife uymayanlar da bir önce ölsün!

Kırkından sonra psikiyatristlere, psikologlara veya başka bir nedenle diğer uzmanlık alanlarına başvuran erkek ya da kadınların kendilerini, vücutlarını algılamalarında bazı sorunlar olduğu ve yaşlandıkça seksten, aşktan uzak kalmaları gerektiğini düşündükleri ortaya çıkmış. Doktorlar bireysel olarak bunun manasızlığını anlatmaya çalışıyor. Tedavi de edilebiliyor. Bu dizi yazı için insanların kırkından sonra özellikle sekse dair kafalarında neler dolaştığı, bu soruların cevapları, başta Amerikalı Ruth S. Jacobowitz'in ‘‘Orta yaşta aşka, sekse dair en çok sorulan 150 soru'' kitabı olmak üzere çeşitli kaynaklar, makaleler, doktorlara gelen vaka öyküleri incelendi. Ortaya çıkan yegane veri, hayat hızla geçiyor. Ne yapmak istiyorsanız, ya elinizi çabuk tutun, ya da boşverin bu hayata! İşte merak edilen sorulardan bir bölüm ve doktorların verdiği cevaplar, araştırmaların sonuçları.

Hayati sorular

Cinsel hayatınızda bir sorun olduğunu düşünüyorsunuz ve doktora gitmeye karar verdiniz. Aşağıdaki beş soruya bir göz atın. Eğer bu soruların cevaplarının sizi tatmin etmediğini düşünüyorsanız, size yardım edecek birine hemen başvurun.

1. Seks sizin için önemli mi? Cinsel hayatınızdaki sorunlar, hayatınızda bir boşluk hissetmenize neden oluyor mu?

2. Hayatınızdaki seks oyunlarının çeşidi, miktarı sizi mutlu ediyor mu?

3. Hangi sıklıkta cinsel ilişki sizin için yeterli? Ve bunu gerçekleştirebiliyor musunuz?

4. Oral seks hakkında ne düşünüyorsunuz? Gerekli mi? Sizin hayatınızda yeri var mı?

5. Partnerinizle olan ilişkiniz uzun yıllardır sürüyor mu? Bu ilişkiyi cinsel açıdan nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False