GeriKelebek Şarkılarım darbe etkisi yaratacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Şarkılarım darbe etkisi yaratacak

Şarkılarım darbe etkisi yaratacak
refid:14440651 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Işın Karaca, bir döneme damgasını vurmuş 10 arabesk şarkıdan oluşan bir albüm hazırladı. 20 Nisan’da çıkacak “Arabesque, Geçmiş, Geçmemiş Hiç” adlı albümün ilk klibini de sevgilisi Sedat Doğan’ın yönetmenliğinde “Dert Bende Derman Sende” şarkısına çekti. Çekim arasında yakaladığımız ünlü şarkıcıya albümün detaylarını sorduk.

Yeni albümünüz 20 Nisan’da çıkıyor. Sohbetimize çalışmanın oluşum aşamasından bahsederek başlayalım dilerseniz.

- Uzun zamandır “Ah keşke ben okusaydım” dediğim şarkıları bir araya getireceğim “Kıskandığım şarkılar” diye bir proje yapmak istiyordum. Deniz Seki, Türk filmi şarkılarını seslendirmişti bir dönem. Geçen yıl da Göksel eski şarkılardan oluşan bir albüm yaptı. Kendi kendime, “Bittim ben, Kıskandığım şarkılar albümünü yapamayacağım” dedim. Çünkü “Onların projeleri tuttu, Işıl da aynısını yaptı” denmesini istemiyordum. Kardeşim Akın bir gün karşı komşusunun ıbrahim Tatlıses’in “Mavi Mavi” şarkısını çaldığını duymuş. Bana gelip “Bu şarkıyı sen söylemelisin, arabesk şarkılardan oluşan bir albüm yap” dedi. Önce “şaşırdın galiba” dedim. Sahnede arabesk söylüyordum ama böyle bir şeyin bana uyup uymayacağını bilmiyordum. Akın’a “Eğer bu projeyi gerçekleştirirsek şarkıları Batı formatında mı okumalıyım?” diye sordum, “Hayır orijinal haliyle söylersen bir proje haline gelir” dedi. Fikre sıcak bakmaya başladım ama yine de bize bir danışman lazımdı...
  
O sırada aklınıza gelen isim kimdi?    

- Düşündüm, düşündüm ve “Selami şahin” dedim. Bu işi en iyi bilenlerden biri Selami abi. Onunla 2,5 ay boyuna sadece repartuvar üzerine çalıştık. O kadar çok şarkı vardı ki, çok zorlandık. Selami abi “Seçeceğimiz şarkılar senin sevdiğin şarkılar olmalı” dedi ve seçimlerimizi yapıp albüme başladık. Her şeyi hazırlamak 10 ay sürdü. şarkı seçimi ve aranje kısmı çok zaman aldı. Kendi şarkılarımı söylediğim bir albümde şarkı okumam 40 günü buluyor, bu albümde ise yedi günde bütün okumaları bitirdim. Tereyağından kıl çeker gibi oldu aslında.

METİN AROLAT YERLE YEKSAN OLDU  

Albümün son halinde hangi şarkıcıların eserleri yer aldı?
      

- Vedat Yıldırım Boran’ın “Dert Bende Derman Sende” şarkısı, çıkış parçamız. ıbrahim Tatlıses’in “Mavi Mavi” adlı şarkısı var, ki bu şarkı projenin mimarı zaten. Gülden Karaböcek’ten “Dilek Taşı”, Kibariye’den “Kim Bilir”, Bülent Ersoy’dan “Artık Ne Duamsın Ne Bedduam”, Bergen’den “Tanrım Beni Baştan Yarat”, Selami şahin’den “Sen Sevdalı Ben Belalı” şarkıları da var. Albümdeki bütün şarkıları art arda dinlediğinizde darbe etkisi yaratıyor.

En damar şarkıları seçmişsiniz... 

- Geçenlarde Metin Arolat geldi, birbirimizin albümünü dinledik. Ben onun yeni şarkılarına ağladım, o da benim şarkılarımla yerle yeksan oldu! Bildiğimiz ama unuttuğumuz ve aslında geçmişin hiç geçmediğini hatırlatacak şarkılar bunlar. Albümün satışlarının çok iyi olacağına inanıyorum, çünkü insanlar bu şarkılarla büyüdü ve bu şarkıları çok seviyor.
 
MÜSLÜM BABA’DAN SONRA IŞIL ANNE GELİYOR

Bu albüm başarılı olursa devamını yapmayı düşünür müsünüz?
  

- Bu albümün çok başarılı olacağına yürekten inanıyorum. Ardından “Arabesque 2”, hatta “Arabesque 3” gelebilir. Geçen gün annem “Müslüm Baba’dan sonra Işıl Anne geliyor deme sakın bana” dedi. (Gülüyor) ışin esprisi bu tabii ama ben bu albümü bayılarak yaptım.
“Dert Bende Derman Sende” şarkısının klibinde ‘kızsız adam’ olarak ünlenen Hayrettin Karaoğuz da oynuyor sanırım...
- Evet, o da oynuyor. Bu arada sesi de çok güzeldir. “Benim” diyen şarkıcıya taş çıkarır. Seyyar satıcı tezgahının başında “Arabesk mi, geri mi dönüyor?” diye bağırıyor klibin en başında.

KİMSE BANA “ARABESK DİNLEMEM” DEMESİN

Bazı müzikseverler arabesk dinlese de bunu inkar ediyor, bu konuda ne düşünüyorsunuz?


- Hiç kimse bana “Arabesk müzik dinlemem” demesin. Yok böyle bir şey! Artık rock grupları bile arabesk şarkıları alıp cover yapıyorlar. Çünkü o şarkıların tadı başka.

Peki pop müzik tarzında bir albüm çalışmanız olacak mı?

- Bu sene arabesk yapıyorsam, başka biriyle de pop üzerine bir şey yapmam lazım diye düşünerek Hüseyin Karadayı ile onun albümü için düet yaptım. Metin Özülkü’ye ait, daha önce Ajda Pekkan’ın da söylediği “Eğlen Güzelim” adlı şarkıyı söyledik. Bence bu yazın bombası olacak.

EVLENMEDİM

Sevgiliniz Sedat Doğan ile gizlice evlendiğiniz öne sürülüyor. Aslı var mı bu iddianın?


- Ben evleneceğim de hiçbirinizi davet etmeyeceğim! Yok böyle bir şey... Evlenirsem, mutlaka haberiniz olur.

ISSIZ ADAYI KAHKAHAYLA İNLETTİK

Sizi bir banka reklamlarında ada yerlisi Akuna Matata rolünde izliyoruz. Nereden çıktı reklam filminde rol alma fikri?
 
- Aslında projede ben yoktum. ıpek Sorak’la reklamdaki kostümleri tasarlayan Sedat Doğan, Akuna Matata karakteri için “Işın bu” demiş. ıpek de onaylayınca ben kendimi birden Maldivler’de buldum.

Çekimler nasıldı?

- 12 gün sürdü. Hiçbir çekimde o kadar eğlendiğimi, o kadar çok güldüğümü hatırlamıyorum. O ıssız adayı kahkahalarımızla inlettik. 32 tane reklam filmi çektik. Geçen gün hepsini art arda kısa film gibi izledik. ızlerken de gülmekten yerlere yattık. Çok keyifli bir projeydi. Özellikle orada karakter oyuncusu olduğum için çok mutluyum. Müzikal tiyatro okumanın verdiği en büyük özgüven, karakter oynayabilmek. Bu arada Sedef Avcı da oyunculuk anlamında beni çok şaşırttı.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle