Yargı: suç unsuru yok

Güncelleme Tarihi:

Yargı: suç unsuru yok
Oluşturulma Tarihi: Haziran 28, 2013 00:00

Cinsel hastalık vajinismusun tedavisi için bulduğu yöntemle 'insan üzerinde deney yapmakla' suçlanan Psikiyatrist Dr. Haydar Dümen, suçu işlediği sabit olmadığı gerekçesiyle beraat etti. Dr. Dümen, vajinusmus şikayetiyle gelen hastaları kendi ofisinde cinsel ilişkiye sokmak ve izlemekle suçlanıyordu.

Haberin Devamı

Karar duruşmasında son savunmasını yapan Dümen, vajinismusun vajina darlığı anlamına geldiğini belirterek, “Türkiye’de gerçek anlamda vajinismus hastası yok. Hepsi psikolojik. Beyinde bitiyor. Amacım insanlığa hizmettir. Bu nankörlük niye? Ne yaptım ben?” dedi.

“TEK SEANSTA ÇÖZÜYORUM” DAVA NEDENİ

12 Mart 2010'da özel bir televizyon kanalında vajinusmus hastalığına 40 dakikalık teknik bir seansla kesin çözüme kavuşturduğunu söylemesi üzerine Haydar Dümen hakkında, Türkiye Psikiyatri Derneği tarafından suç duyurusunda bulunulmuştu. TPD, Dümen'in yapmış olduğu tedavi yöntemlerinin bilimsel olup olmadığının tespiti için İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanlığı'na yazdığı yazıya gelen cevapta ise "hastaların cinsel birleşimlerini izlemek ve bu durumun tedavi amacıyla olduğunu iddia etmenin, cinsel birleşme sırasında hastaların yanında olmayı hastalara kendi bulduğu özel bir tedavi yöntemi olarak tanıtmanın TCK'da 'insan üzerinde deney yapma' suçu kapsamında olduğu" belirtilmişti.

Haydar Dümen ise suçlamaları reddederek "Bilimsel yöntemler uyguluyorum, suçsuzum" demişti.

 

Haberin Devamı

ŞİKAYETÇİ DERNEK KARAR DURUŞMASINA KATILMADI

 

İstanbul 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan Dr. Haydar Dümen ve avukatları Deniz Ketenci ile Volga Gökçe katıldı. Dümen’den şikayetçi olan Türkiye Psikiyatri Derneği’nin avukatı ise duruşmaya gelmedi.


“TÜRKİYE’DE GERÇEK ANLAMDA VAJİNİSMUS YOK”

 

Karar çıkan duruşmada son savunmasını yapan Dümen şunları söyledi: Türkiye’deki Vajinismus olaylarının hiçbiri vajinismus değil. Vajinismus vajinada darlık demektir. Doğuştan olabilir. O zaman ne yaparsınız operasyonla genişletebilirsiniz. Bu tür vakaların çoğu psikolojiktir. Beyinde bitiyor. 30 yıldır aynı şeyi yapıyorum. Şu anda Avrupa’dan, diğer ülkelerden aranan biriyim. Vajinismusun tedavisi dünyada da Türkiye’de de psikiyatrinin alanıdır. Yani bizim alanımızdır. Tarih bu davayı yazacak benim için bir yıl ceza ile 10 yıl ceza fark etmez. 47 yıllık köşe yazarı 62 yıllık hekimim. Bu bilginin sadece kendisi yeter, bırakın diplomaları. Uyguladığım yöntem son derece basit. Düz kasları gevşetmek sıcak tedavi ile mümkündür. Ben de hastalarıma bu yöntemi uyguluyorum. Ayrıca hastalarıma psikolojik terapi de uyguluyorum. Uyguladığım yöntem sonucu 6 bin çocuk dünyaya geldi. 6 bin torunum var benim. Bu bir dünya rekorudur. 84 yaşındayım. Amacım insanlığa hizmettir. Artık yoruldum. Bu nankörlük niye? Ne yaptım? Hastalarımdan olumlu tepkiler almaktayım. Hayatım boyunca suç işlemedim. Sizin kararınız benim kararımdır.

Haberin Devamı


“DENEYSEL TEDAVİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

 

Dümen’in avukatı Deniz Ketenci de “Suç unsurunu teşkil eden, tedavi amaçlı deney söz konusu değildir. Kanundaki maksat kanser gibi tedavisi olmayan ciddi hastalıklara uygulanabilecek olan denenmemiş yeni ilaçların denemesidir. Olayda böyle bir husus söz konusu değildir. Müvekkilimin uyguladığı yöntem son derece açık ve basittir. Tedavi amaçlı deneme kapsamında değildir. Beraatine karar verilmesini talep ederim” dedi.


Yaklaşık 2 yıldır devam eden davayı karara bağlayan mahkeme, suçu işlediği sabit olmadığı gerekçesiyle Dr. Haydar Dümen’in beraatine karar verdi.


 

 

 

 

 

 

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!