GeriSağlık Ülkedeki kornea nakli sayısı yetersiz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Ülkedeki kornea nakli sayısı yetersiz

Ülkedeki kornea nakli sayısı yetersiz
refid:7625672 ilişkili resim dosyası

Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürü Doç. Dr. Öner Odabaş, ülkede 6-8 bin civarında hastanın kornea nakli beklediğini, her yıl yapılan bin 500 civarında naklin ihtiyacı karşılamadığını bildirdi.

Odabaş, gözün en dışında, saat camı şeklinde, bombeli saydam bir tabaka olan kornea tabakasının saydamlığını yitirmesinin körlüğe yol açtığını söyledi.

Bozuk kornea tabakasının sağlam bir kornea ile değiştirilmesine “kornea nakli” ya da tıptaki adıyla “keratoplasti” denildiğini anlatan Odabaş, bazı görme bozukluklarının ve körlüklerin sadece kornea nakliyle tedavi edilebildiğini belirtti.

Korneaların kadavradan da alınabildiğini ifade eden Odabaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Böbrek ve kalp gibi organlar sadece beyin ölümünün tespiti halinde alınabilirken kornea kalp durduktan sonra, yani kadavradan da alınabiliyor. Bu işlem için de gözün tamamı değil, sadece üstteki saydam tabaka çıkarıldığı için cesette herhangi bir fiziki değişiklik olmuyor.”
Kornea canlı bir doku olduğu için ölümden sonra en geç 8-10 saat içinde çıkarılması gerektiğini vurgulayan Odabaş, “Aslında yasa gereği vücut bütünlüğü bozulmadığı için kornealar vefat eden kişinin yakınlarının izni olmadan da alınabilir. Ancak biz ailenin izni olmadan bunu yapmıyoruz” diye konuştu.

Vatandaşlardan bu konuda daha fazla duyarlılık beklediklerini, vefat eden yakınları bulunanların böyle bir öneri karşısında bağış yapmaktan kaçınmamalarını isteyen Odabaş, “Ülkemizde kornea bağışı istenilen düzeyde değil. Bağışlanan kornealar bir çok kişiyi körlükten kurtarıp ışığa kavuşturabilir. Bu nedenle halkımızdan duyarlılık gösterip kornea bağışı yapmalarını, hastalarımıza umut, ışık ve hayat vermelerini talep ediyoruz” dedi.

3-80 yaş arasındaki, göz içi ameliyatı geçirmemiş veya kornea hastalığı bulunmayan herkesin kornealarının bağışlanabileceğini anlatan Odabaş, yakını veya uzağı görememek ya da astigmat gibi göz kusurlarının kornea bağışına engel olmadığının altını çizdi.

ÜLKEDEKİ KORNEA NAKLİ SAYISI

Odabaş, ülkede 6-8 bin civarında kornea nakli bekleyen hasta bulunduğunu, her yıl bin 500 civarında nakil yapılmasına rağmen ihtiyacın karşılanmadığını belirtti.

Kornea bağışının artırılmasına yönelik bir mevzuat çalışması yaptıklarını bildiren Odabaş, çalışmanın göz bankalarının eğitim fonksiyonlarının ön plana çıkarılmasını hedeflediğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2000 yılında 913, 2001'de bin 267, 2002'de bin 538, 2003'de bin 807, 2004'de bin 728, 2005'de bin 886, 2006'da bin 765 kornea nakli yapıldı.
False