GeriSağlık Samsun onlar için umut oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Samsun onlar için umut oldu

Türkiye'nin çeşitli illerinde fil hastalığı (lenfödem) nedeniyle yıllardır tedavi olamayan ve umutları tükenmekte olan birçok hasta, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyat olabileceklerini öğrenmeleri üzerine Samsun'a gelmeye başladı.

Edinilen bilgiye göre, kendisini bacak veya kollarda büyüme olarak gösteren ve halk arasında da “fil hastalığı” olarak bilinen lenfödem, yaygın bir hastalık olmasına karşın hastalar tedavi olacak merkez bulmakta güçlük çekiyor.
Hastalıkları konusunda çare arayan birçok insan bugüne kadar tedavi imkanı bulamazken, OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi onlar için yeni bir umut kapısı oldu.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesinde ameliyat yapıldığı yolunda basında yer alan haberler ve internetten yakınlarının yaptıkları araştırmalar sonucu tedavi olabileceklerini öğrenen hastalar, bunun üzerine Samsun'a gelerek tedavi imkanı aramaya başladı.

ADANA'DAN GELDİ

Sözkonusu hastalardan Adanalı 58 yaşındaki Nezihe Bayramoğlu, 15 yıldır hastalığıyla uğraştığını ve gitmediği doktor kalmadığını belirterek, kendisine bugüne kadar “obezite” teşhisi konularak, diyet uygulandığını anlattı.

Adana'da ticaretle uğraşan eşi Nurettin Bayramoğlu ise bu hastalık yüzünden eşiyle ayrılma noktasına kadar geldiklerini belirterek, “Bütün doktorlar eşime, kendisine dikkat etmesini, diyetine uymasını aksi halde kilo aldığını söylediler. Eşim kilo almaya devam ettikçe, doktorların tavsiyelerine uymadığını evde gizli gizli yemek yediğine inanarak eşimle tartışmalarımız başladı. Boşanma noktasına kadar geldik” diye konuştu.

İki çocuk annesi Bayramoğlu, tanıdıklarının hastalığının “fil hastalığı” olabileceğini söylemesi üzerine eşinin internetten hastalığı araştırdığını ve OMÜ'de bununla ilgili ameliyat yapıldığını öğrenmesi üzerine Samsun'a geldiklerini söyledi.
Eşinin ameliyatının başarılı geçtiğini ve sağlığına kavuşmasını sabırsızlıkla beklediklerini ifade eden Nurettin Bayramoğlu, bugüne kadar Türkiye'nin pek çok hastanesine gittiklerini, yurt dışında da tedavi yollarını araştırdıklarını, en son Samsun'un kendileri için umut olduğunu belirtti.

SİİRT VE RİZE

Siirt'ten tedavi için Samsun'a gelen 60 yaşındaki Kadriye Çeltik ise 22 senedir sol bacağının büyüdüğünü, bugüne kadar doktorların kendisine bu hastalığın tedavisinin olmadığını söylediklerini ve çaresizlik içinde yaşamaya çalıştığını anlattı.

“Artık yürüyemez hale gelmiştim, çocuklarım internetten bu hastalıkla ilgili burada (OMÜ'de) tedavi yapıldığını öğrendiler. Biz de geldik” diyen Çeltik, şimdi ameliyat olmayı beklediğini ve hastalıktan kurtulmak istediğini söyledi.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle