Saçkıran (Alopesi Areata) nedir?

Saçkıran (Alopesi Areata) nedir

Saçkıran nedir sorusunun yanıtı birçok vatandaş tarafından sorgulanan hastalıklar arasında yer almaya devam ediyor. Genellikle 20 yaş altı kişilerde görülen saçkıran hastalığının tedavisi var mı merak ediliyor. Peki, saçkıran (Alopesi Areata) nedir?

Haberin Devamı

Saç derisinde, kaş, kirpik ve vücuttaki diğer tüylü bölgelerde meydana gelen kıy kaybıdır. Saçkıran olduğunda saç derisinde yama ve bozuk para şeklinde tüy dökülmesi görülmektedir. Hastalık sadece bir bölgede görülebildiği gibi vücudun tüm bölgelerinde de görülebilmektedir. Saçkıran en çok çocuklarda Saçkıran genellikle genetik olarak ve genç erişkinlerde görülmektedir. Genellikle 20 yaş altı kişilerde görüldüğü saptanmıştır. görülmektedir. Saçkırana mantar neden olmaktadır ve bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Saçkıran olan kişinin tarağını kullanmak ya da şapkasını takmak bu hastalığın bulaşmasına neden olan etmenlerdendir.

Saçkıran tedavisi nasıl yapılır?

Bazı hastalar bu sorunla bir defa karşılaşmış olsalar da, bazıları yıllar boyunca hastalığın etkisinden kurtulamazlar. Saçlar sürekli olarak dökülerek, yeniden çıkar. Hastalıkta olan tekrarlar kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerde saçlar yeniden çıkarken beyaz olarak çıkar. Daha sonra kendi rengine döner. Hastalığın seyri herkeste farklıdır. Hastalığın tedavisine başlamadan önce kişide bulunan doğumsal anomaliler, tiroit hastalığı gibi etkenlerin varlığı araştırılmalıdır. Bu rahatsızlık için kullanılan ilaçlar sadece saçların yeniden çıkmasını sağladığından, hastalığın tekrarını ya da tedavisine katkı sağlamaz. Saç dökülmesinin dışında ağrı ya da başka bir belirtiye neden olmayan bir rahatsızlıktır. Bulaşıcı özelliği yoktur. Kişilerde psikolojik bozukluklara neden olabilir. Saçların dökülmesiyle depresyona girmek, içe kapanmak yerine bununla mücadele edilmelidir. Görünüşünüzü şapka, peruk gibi yardımcı ürünlerle düzeltebilirsiniz. Kendinize değer vererek, değersizlik duygusunu yenmeye çalışın. Bunun herkesin başına gelebilecek olan bir olay olduğunu unutmayın. Hastalığın tedavi edilmesi için, saçsız bölgelere steroid kremler uygulanabilir. Tedavide steroid tablet kullanımı saçların büyümesini sağlarken, tedavi sonlandırıldığında yeniden tekrarlama özelliği gösterir. Saçsız alanlara ultraviyole ışık tedavisi uygulaması da, saçların yeniden çıkmasını sağlayabilir.

Haberin Devamı

Saçkıran bitkisel tedavi yolları nedir?

Haberin Devamı

Tedavi amaçlı hasta olan yerde bulunan saçlar tıraş edilir. Bölge haftada iki defa yıkanır.

Bir avuç kepek, altı bardak suda kaynatılır. Kaynattığınız karışımı süzerek içine bir bardak limon suyu koyun. Bununla hastalıklı bölge yıkanmalıdır.

Bir çorba zeytinyağı ve bir kahve fincanı soğan suyunu karıştırın. Bu karışımı hastalıklı olan yerlere sürünüz.

Biraz ak kızıl ağaç yaprağını mikserden geçirerek, suyunu çıkarın. Elde ettiğiniz suyu hasta olan bölgelere sürünüz.

Mantar enfeksiyonundan oluşan saçkıran için, üç tane sarımsak ve tuzu havanda dövün. İçine 1-2 damla alkol koyarak, temiz bir bezle hasta bölgeyi kızartana kadar ovun. Bu işlemi her hafta bir defa yapmalısınız. Üç hafta içinde hasta olan bölgede, saçlar yeniden çıkmaya başlayacaktır.