GeriSağlık Plasebo etkisi nedir? İşte plasebo etkisi hakkında merak edilenler
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Plasebo etkisi nedir? İşte plasebo etkisi hakkında merak edilenler

Plasebo etkisi nedir? İşte plasebo etkisi hakkında merak edilenler

İlk defa 1785 yılında George Motherby tarafından modern tıp literatürüne giren plasebo, Latincede ‘memnun etmeliyim anlamına geliyor. Bu terimin anlamını merak eden vatandaşla da konuya dair bilgi almak için internette araştırma yapıyor. Peki, plasebo etkisi nedir?

Plasebo etkisi, farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarma halidir. Latince kökenli bir kelime olup hoşnut etmek anlamına gelir . İlaç, vücuda ağız, burun veya enjeksiyon yolu ile verilebilir.

Aslında plasebonun fiziksel anlamda tedaviye yönelik bir gücü yoktur. Sahip olduğu tedavi gücünü tamamen hastanın verilen ilacın işe yarayacak ilaç olduğunu düşünmesinden alır. Plasebo, tıbbın bilimsel olarak açıklayamadığı bir yöne: insanların istemeleri halinde kendi kendilerini iyileştirme gücüne yöneliktir. Tıbbi olarak kurtulma ihtimali zayıf görülen birçok hasta, basitçe ölüm istatistiklerine girmekten bu güç sayesinde kurtulmuş, tıbbın çözüm bulamadığı kanserin tedavisinde çoğunlukla yüksek moral ve iyileşme azmi etkili olmuştur.

Plasebo, gayrı resmi yazışma dilinde ve halk arasında faydalı tıbbi içeriğinin bulunmadığını ifade etmek için bazen "şeker hapı" olarak da adlandırılır.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False