GeriSağlık Orucunuzu bozmadan ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Orucunuzu bozmadan ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz

Orucunuzu bozmadan ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz

Ramazan’da oruçluyken yeme-içme olmadığından, ağızda tükürük salgısı düşük seviyededir. İftar ve sahurdan sonra fırçalanmayan dişlerde oluşan bakteriler ağızda kolayca üreyerek çürüğe yol açar. Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Gülcan Bahadırlı orucu bozmadan ağız ve diş sağlığını koruma yöntemlerini anlattı.

DİŞ FIRÇALAMA SIRASINDA DİŞ MACUNU VE SU YUTULMADIĞI SÜRECE ORUÇ BOZULMAZ

Tükürük salgısı çürükleri önlemede büyük rol oynar. Tükürük dişler üzerinde kaygan bir yüzey oluşturarak mikroorganizmaların diş yüzeyine tutunmasını önler, asitli ve şekerli besinler alındığında bunların seyreltilmesini sağlar, diş dokularının demineralizasyon-remineralizasyon dengesini sağlar ve tükürük içeriğindeki bazı maddelerin antimikrobiyal etkisi vardır. Ramazan ayında sahur vakti ile iftar vakti arasındaki sürede tükürük miktarı ve akışı çok azalır. Ağız içi çürüğe çok elverişli bir ortam haline gelir. Bunun yanında gün boyu süren açlık nedeniyle ağız kokusunda artış meydana gelebilir. Bu nedenle artan çürük ve ağız kokusu riskinin önüne geçebilmek için; günün son öğünü olan sahurda asitli, baharatlı, şekerli karbonhidrat ağırlıklı gıdalardan uzak durulmalı, protein ağırlıklı besinler, peynir, sert kabuklu gıdalar (fındık, ceviz v.b) tüketilmelidir.  

Sahur ve iftar vakitlerinde yemekten hemen sonra dişlerin tüm yüzeyleri, diş eti ve dil sırtı dikkatli bir şekilde fırçalanmalıdır. Diş ipi veya arayüz fırçası kullanılarak arayüz temizliği yapılmalıdır. Ayrıca ağız bakım suları da ağız hijyenine destek olarak kullanılabilir. Sahurda diş fırçalama unutulduysa sabah uyanır uyanmaz dişler mutlaka fırçalanmalıdır. Diş fırçalama sırasında diş macunu ve su yutulmadığı sürece oruç bozulmamaktadır.

Orucunuzu bozmadan ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz

GIDA ARTIĞI YOKSA DİŞ ÇÜRÜĞÜ OLUŞMAZ

İftar ve sahurda ağız ve diş sağlığına önem veren kişilerin zorunlu olmadıkça oruç sırasında dişlerini fırçalamasına gerek yoktur. Bakım yaparken dişeti üzerinde masaj uygulamaları yapılmalı ve diş fırçasının nüfuz edemediği diş araları için diş ipiyle temizlik yapılmalıdır. Ağız ve diş bakımı yapılırken dişlerin üzerindeki gıda artıklarının temizlenmesine önem verilmelidir.

Orucunuzu bozmadan ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz

GARGARA İLE AĞIZ KOKUSUNUN ÖNÜNE GEÇİN

Sahurdan 5-6 saat sonra mideden ve bağırsaklardan kaynaklanan mikroplar, bu bölgeleri etkiliyor ve kötü ağız kokusuna neden oluyor. Ağız kokusunu önlemek için yutmamak şartıyla ağızda gargara yapılabilir. Gargaranın ağız kokusuna karşı 5 saat kadar etkilidir.

Orucunuzu bozmadan ağız ve diş sağlığınızı koruyabilirsiniz
Dt. Gülcan Bahadırlı

Ramazan ayında diş sağlığı ile ilgili bir problem yaşandığında, diş tedavisi gerçekleştirilebilir. Diş tedavisi sırasında anestezi yapılmadığı ve tedavi sırasında kullanılan materyaller ya da su yutulmadığı sürece oruç bozulmamaktadır.

arpanetmedya.com'a katkılarından dolayı teşekkürler.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False