GeriSağlık Okul ayakkabılarında bunlara dikkat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Okul ayakkabılarında bunlara dikkat

Okul ayakkabılarında bunlara dikkat
refid:21503323 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Okul ayakkabılarında ayak sağlığının önemine işaret eden uzmanlar, ayakkabı tabanının şoku emebilen özellikte olması gerektiğini belirtirken, kösele ayakkabı giyilmemesi önerisinde bulundu.

Ayak ve ayak bileği cerrahisi alanında uzman olan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Tahir Öğüt, vücudun tüm ağırlığını ve yorgunluğunu ayakların çektiğini belirterek, doğumdan itibaren ayak sağlığı için doğru ayakkabı seçilmesi ve ayak bakımının önemine işaret etti.


Bebeklerin doğduklarında düztaban olduklarını, bu durumun 5 yaşına gelene kadar devam ettiğini anlatan Öğüt, bu nedenle ilk 5 yaşta çocuğa “ortopedik ayakkabı” adı altında özel bir ayakkabı veya özel tabanlık yaptırmanın para israfı olduğunu söyledi.

 

İLK 5 YAŞTA ÇIPLAK AYAKLA YÜRÜNMELİ

 

Bu tür ayakkabıların zarar da verebileceğini belirten Öğüt, “Zira ilk 5 yaşa kadar en sağlıklısı çıplak ayakla yürümektir. Düztabanlık konusunda bugün tıpta kanıtlanmamış ve hala tartışılan birçok nokta olmasına rağmen ilk 5 yaşta özel ayakkabı veya tabanlık kullanmanın gereksizliği, çıplak ayakla yürümenin daha sağlıklı olduğu artık tartışılmamaktadır” dedi.

Yeni yürümeye başlayan çocuklara yumuşak deriden yapılan patik gibi ayakkabılar öneren Öğüt, sert tabanlı ayakkabı giydirilmesinin bu yaş grubunda fayda yerine zarar vereceği uyarısını yaptı.

İlk adım döneminden sonra sokakta yürüyen çocuğa verilmesi gereken ayakkabının yine yumuşak tabanlı, yumuşak derili, dış etkenlerden koruyabilecek, yuvarlak burunlu ayakkabılar olması gerektiğini aktaran Öğüt, sert kösele tabanlı ayakkabıların ise uygun olmadığını vurguladı.

 

"ORTOPEDİK AYAKKABI" EFSANESİ

 

Öğüt, “ortopedik ayakkabı”nın ayak hastalıkları ve çeşitli deformitelerinde özel olarak ayağa göre imal edilmiş ayakkabı olduğunu anlattı.
Ciddi bazı ayak hastalıklarında ortopedik ayakkabıların tavsiye edildiğini kaydeden Öğüt, çocukların ortopedik değil anatomik veya fizyolojik denilen ayakkabılar giymesi gerektiğini söyledi.

Yürümeyen bir çocuğun ayağında gözle görülür bir deformite halinde, yürüyen bir çocukta topukların aşırı dışa doğru kayması halinde ve 5-6 yaşından sonra düztabanlıkta düzelme olmadığı durumlarda ortopediste başvurulması gerektiğini bildiren Öğüt, böylece fizyolojik ve fizyolojik olmayan düztabanlığın ayırt edilebileceğini belirtti.

Tabanlık kullanımının ayağı düzeltici veya deformite oluşumunu engelleyici hiçbir etkisi olmadığını vurgulayan Öğüt, düztabanlığın ameliyatla düzeltilebileceğini kaydetti.

 

AYAKKABI TABANINA DİKKAT

 

Öğüt, okul döneminde giyilen ayakkabıların da ayak sağlığı için önemli olduğunu belirtti. Okul ayakkabısında bulunması gereken en önemli özellikleri sıralayan Öğüt, ayakkabı tabanının şoku emebilen özellikte ancak kösele olmaması gerektiğini bildirdi.

Ayakkabı tabanının ayak kavisini desteklemesi gerektiğini anlatan Öğüt, diğer özellikleri şöyle anlattı:
“Bir elimizle ayakkabının topuğu diğer elimizle de burnundan tutup ters yönlere çamaşır sıkar gibi çevirdiğimizde ayakkabı orta kısmında aşırı bir dönme olmamalı. Topuk kısmını iki parmak aramıza alıp yanlardan sıktığımızda ezilmemeli, sert olmalı. Burun kısmı altından tutup yukarı doğru bükmeye çalıştığımızda bükülme ayakkabının ortasından değil, burun kısmından olmalı. Burnu dar ve topuklu olmamalı. İlk giyildiği andan itibaren ayağı hiçbir şekilde sıkmamalı, zamanla açılması beklenerek alınmamalı. Ayakkabı ayak şişken, akşam saatlerinde alınmalı. Tabanı kaygan olmamalı.”

 

 

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle