GeriSağlık Mutluluk veren vitamin hangisi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mutluluk veren vitamin hangisi?

Mutluluk veren vitamin hangisi?
Abone Olgoogle-news

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre sizi mutlu edecek, keyfinizi yerine getirecek vitamin, D vitamini. Bu vitaminin eksikliğinde depresyondan kemiklerde güçsüzlüğe kadar pek çok sorun yaşayabilirsiniz.

Bu vitamini almanız için en büyük kaynağınız güneştir. D vitamini kalsiyum ve fosfor emilimini düzenleyerek kemiklerin ve dişlerinizin güçlenmesini sağlar. Kemikleri gelişmekte olan bebekler ve çocuklar için bu sebeple çok önemlidir. Fosfor seviyesini düzenler. Depresyon, kanser ve kalp hastalıklarına karşı D vitamini sizi korur.

Mutluluk veren vitamin hangisi

Eksik olduğu durumlarda kemikleri zayıflatır, kalp ve damar hastalıklarına sebep olur. Çocuklarda astım riski yaşlılarda ise algılama bozukluğuna sebep olabilir. Fazla olduğu durumlarda ise vücudun gereğinden fazla kalsiyum emmesine sebep olur. Mide bulantısı, kusma, kabızlık, iştah kaybı, zayıflık ve kilo verme gibi yan etkileri olabilir. Varolan sağlık sorunlarını tetikleyebilir.

Mutluluk veren vitamin hangisi

Temel kaynağı güneş olsada yağlı balıklar, istiridye, balık yağı, yumurta, yiyerekD vitamini eksikliğini engelleyebilirsiniz. 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle