GeriSağlık 'Kulak enfeksiyonlarını önemseyin'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Kulak enfeksiyonlarını önemseyin'

Özellikle mikroplu havuz ve deniz sularının yol açtığı kulak enfeksiyonlarının ciddiye alınması ve mutlaka tedavi ettirilmesi gerektiği bildirildi.

Çekirge Devlet Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları (KBB) Uzmanı Dr. Hüsamettin Olgun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, son günlerde mikroplu sulardan kaynaklanan dış kulak, kulak zarı ve orta kulak iltihaplarında önemli ölçüde artış yaşandığını belirtti.
Özellikle havuz ve denize girme sonucu gelişen kulak enfeksiyonlarının, kulağın, vücudun en ağrılı ve hassas bölgelerinden birisi olması nedeniyle hastalara zor anlar yaşattığını ifade eden Olgun, dış kulak yolu veya kulak zarında görülen enfeksiyonun, gelişen ödem dolayısıyla çok ağrılı seyrettiğini vurguladı.

Yaz mevsiminde kulak enfeksiyonlarının en çok rastlanan sağlık problemlerinden birisi olduğunu dile getiren Olgun, şöyle konuştu:
“Mikroplu havuz ve deniz suları ciddi kulak enfeksiyonuna yol açıyor. Sıcaklar nedeniyle havuz ve denize koşanlar şiddetli kulak ağrısı, akıntısı, kaşıntısı ve işitme azlığıyla seyreden kulak iltihabına yakalanabiliyorlar. Tedbir alınmaması durumunda kulak zarı delinebilir, geçici veya kalıcı sağırlık meydana gelebilir. Eğer daha önceden geçirilmiş orta kulak iltihabına bağlı kulak zarında delik varsa mikroplu su direk orta ve iç kulağa gidebilmekte ve daha ciddi tablo ortaya çıkabilmektedir. Bu durumda hastalarımızda diğer şikayetlere ilaveten baş dönmesi, bulantı, kusma, dengesizlik ortaya çıkabilmektedir.”

Tatilin zehir olmaması için hastalara dikkatli olmaları çağrısında bulunan Hüsamettin Olgun, enfeksiyon belirtilerinin ortaya çıkması durumunda hemen bir KBB uzmanına gidilmesini önerdi.


False