Kil maskesi nedir? Kil maskesi nasıl uygulanır?

Kil maskesi nedir Kil maskesi nasıl uygulanır

Cildine önem veren ve özellikle kadınlar tarafından tercih edilen kil maskesi, içeriğinde kimyasal madde barındırmayan doğal maske özelliğini taşıyor. Pahalı kozmetik ürünlerine kıyasla daha ekonomik ve daha etkili olan kil maskesi kişisel bakımına önem veren kadınların merak ettiği konulardan biri olmaya devam ediyor. Peki, kil maskesi nedir? Kil maskesi nasıl uygulanır? İşte, merak edilenler...

Haberin Devamı

Güzellik kaynağı olarak kullanılan kil maskesi, yüzyıllardır, en doğal ve en sağlıklı maske çeşidi olarak tercih edilmekte. Bir toprak çeşidi olan kil; demir, magnezyum, çinko gibi doğal minarelleri içinde barındırır. Peki, ciltteki kusurları minimum seviyeye indiren ve ekonomik olması nedeniyle fazlasıyla ilgi gören kil maskesi nasıl uygulanır ve faydaları nelerdir? İşte, kil maskesi ile ilgili bazı bilgiler...

KİL MASKESİ NEDİR?

Kil maskesinin en büyük özelliği, kilin ciltteki yağ dengesini sağlıyor olmasıdır. Özellikle aşırı yağlı ciltler için öneriliyor. Pembe, yeşil ya da beyaz hangi kili kullanırsanız kullanın cildinizdeki yağ seviyesini dengeleyeceği için uzun süreli ve düzenli kullanımlarda oldukça işe yarayacaktır.

KİL MASKESİNİN FAYDALARI NELERDİR?

Haberin Devamı

Cildinizdeki kirleri en derin tabakalardan dahi dışarı çıkartabilen kil, cildinizin yeniden yapılandırılmasınada yardımcı olur, cildinizi temizler, sıkılaştırır ve besler. Kozmetik marketlerde kolaylıkla bulabileceğiniz hazır kil maskelerini tercih etmeyenler için doğal ev yapımı kil maskeleri tariflerimizi rahatlıkla cildinize uygulayabilirsiniz.

KİL MASKESİNİN UYGULAMA ŞEKİLLERİ

Yağlı ciltler için

Malzemeler: 3 yemek kaşığı kil,
2 yemek kaşığı limon yağı,
2 yemek kaşığı lavanta yağı,
2 yemek kaşığı maden suyu.
Bütün malzemeleri karıştırıp temiz cildinize uygulayın 20 dakika beklenip ılık su ile durulayın. 10 günde bir uygulanması tavsiye edilmektedir.
Bütün cilt tipleri için
Malzemeler: 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi

3-4 çorba kaşığı süt

1 yemek kaşığı kil

2 çorba kaşığı yulaf ezmesini 3-4 çorba kaşığı sütle kaynatın.karışım soğuduktan sonra 1 yemek kaşığı kille karıştırın.Elde ettiğiniz karışımı yüzünüzü yıkadıktan 20 dakika sonra uygulayabilirsiniz.

Akne problemli ciltler için

Malzemeler: 1 çorba kaşığı kil

2 çorba kaşığı vodka

1 çay kaşığı aloe suyu

1 çorba kaşığı kili vodka ile karıştırın.Elde ettiğiniz karışıma 1 çay kaşığı aloe suyu ekleyin,eğer karışımınız yoğun olursa su ekleyebilirsiniz.

Kuru Ciltler için

Malzemeler:1 yemek kaşığı süzme peynir

1 yemek kaşığı ekşi krema

3-4 yemek kaşığı süt

Beyaz kil

Haberin Devamı

1 yemek kaşığı süzme peyniri beyaz kille karıştırın, ayrı bir kapta hazırladığınız 1 yemek kaşığı ekşi kremayı süte ekledikten sonra hazırladığınız iki ayrı karışımı karıştırın ve temiz cildinize uygulayın.
Siyah noktalar için

Malzemeler: 1 tatlı kaşığı badem yağı

1,5 tatlı kaşığı kil

1 tatlı kaşığı bal

1 tatlı kaşığı limon suyu

Malzemelerinizin tamamını karıştırın ve cildinizde 45 dakika boyunca bekletiniz.
Kuru ve normal ciltler için

Malzemeler:Muz

1yemek kaşığı kil

1 yemek kaşığı ekşi krema

1 yemek kaşığı zeytin yağı

2 çorba kaşığı elde edecek kadar muzu ezin.( Arzu ederseniz muz yerine elmada kullanabilirsiniz)Ezdiğiniz muzları kille birleştirin ve sırayla ekşi krema ve zeytin yağını ekleyin. Karışımınızın katı olması durumunda su ekleyip yumuşatabilirsiniz.

Haberle ilgili daha fazlası: