GeriSağlık Kestane Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Kestane Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Kestane Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Kestane Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kestane Alerjisi Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçer? Kestane Alerjisi Belirtileri Ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Kestane alerjisi en basit tanımıyla kestane yedikten sonra vücudun bu yemeye bağlı olarak ortaya çıkardığı reaksiyona verilen addır. Bu alerji, kestane içerisinde bulunan lipid transfer proteine bağlıdır. Çoğunlukla hafif derecede deri belirtileri ile kendini gösterir. Türkiye'de ciddi derecede kestane alerjisi belirtileri görülmemektedir. Bunun nedeni ise kestanenin çiğ olarak değil közlenerek ya da haşlanarak tüketilmesi ile açıklanmıştır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Kestane alerjisi sebze ve meyve ile tüketildiğinde de görülebilen bir alerji çeşididir. Bunun nedeni ise besinlerdeki protein ile kestane içerisindeki proteinin uyuşmaması olarak bilinir.

Kestane Alerjisi Nedir?

Kestane alerjisi, kestane tükettikten sonra kestanenin içerisinde barındırdığı proteine bağlı olarak vücudun buna tepki göstermesi anlamına gelir. Bu hastalık, çocuklarda, bebeklerde, yetişkinlerde ve her yaşta görülebilen bir hastalıktır.

Kestanenin yenmesi haricinde dokunulduğu takdirde bile alerjisi olan kişilerde reaksiyon gösterecektir. Bunun yanında kestaneyi koklamak da alerji belirtilerini ortaya çıkarır. Bunun en belirgin nedeni, kestane içerisinde bulunan proteinin, bağışıklık sistemi tarafından tehdit olarak algılanıp bu besini vücut içerisine almamak için verdiği savaştır. Bu savaş sonucu meydana gelir ve kişide belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Kestane yemenin yanı sıra kestane şekeri ve kestane balı da aynı alerjik nedenlere sebep olabilmektedir.

Kestane Alerjisi Neden ve Nasıl Olur?

Bu alerji, lateks ile çapraz reaksiyon denilen olay sonucunda gerçekleşir. Kestane alerjisi de bu reaksiyon kapsamına girer. Lateks içerisindeki proteinlerden bazıları kestane içerisinde de vardır. Bu proteinler kitinazlar olarak bilinir. İnsanların bu proteinlere karşı gösterdiği reaksiyonların adına Lateks Gıda Sendromu adı verilmektedir.

Boğaz kaşınması ve şişmesi, yemek borusu ya da midede ağrı hissetmek, bulantı, kusma, hapşırma, burunda akıntı, göz kızarması, kulak kaşıntısı gibi belirtiler bu sendroma işaret verir. Lateks Sendromu bulunan kişilerde sık sık muz, avokado, havuç, elma, patates, kavun, domates gibi besinlerin alerjisi de görülmektedir. Lateks alerjisine bağlı olarak ceviz, badem, fındık ve kestane tüketildiği zaman ağız içerisinde yanma ve buruşma hissi yaşanır.

Kestane Alerjisi Nasıl Anlaşılır? Kestane Alerjisi Belirtileri

Kestane alerjisi pek çok belirti ile kendini gösterir. Bu belirtiler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 1. Nefes alırken hissedilen burun tıkanıklığı
 2. Burun akıntısı
 3. Konuşurken ya da nefes alırken hırıltı olması
 4. Gözlerde yanma hissi
 5. Gözlerde kızarma
 6. Gözlerin yaşarması
 7. Öksürük
 8. Hapşırma
 9. Ciltte kaşınma ve kızarma
 10. Konuşurken meydana gelen ses kısıklığı
 11. Kusma
 12. Mide bulantısı
 13. Baş ağrısı ve sinüs ağrıları
 14. Yutkunma esnasında güçlük çekme
 15. Keskin bir karın ağrısı
 16. Anafilaksi
 17. Kan basıncında ani düşmeler yaşanması
 18. Egzama
 19. Kaşıntı
 20. Dil, dudak, yüz ve boğazda şişme ve yanma
 21. Kurdeşen
 22. İshal, kabızlık ve hazımsızlık, gaz, karında hissedilen kramplar, mide bağırsak rahatsızlıkları
 23. Nefes alıp verme esnasında hissedilen güçlük hissi
 24. Ciltte deri döküntüleri
 25. Astım
 26. Sık sık hissedilen solunum zorlukları
 27. Göz kararması gibi belirtiler olarak sıralanabilir.

Kestane Alerjisi Tedavisi Hakkında Bilgi

Kestane alerjisinin belirlenmesi için sağlık kuruluşlarının ya da hastanelerin alerji bölümlerinden test yaptırılması gerekir. Kestane alerjisinin kesin bir tedavisi yoktur. Kişi eğer böyle bir hastalığa ya da alerjiye sahipse içerisinde kestane bulunduran besinlerden ve yiyeceklerden uzak durmalıdır. Bir hekime başvurulduğu zaman, eğer bu alerji sık sık yaşanıyor ve tekrar ediyorsa, alerjiye bağlı olarak farklı farklı semptomlar yaşanıyorsa hekim kortikosteroid krem ya da antihistaminik ilaç tedavisi uygulaması yapacaktır.

En lezzetli yemek tarifleri burada

False