GeriSağlık İdeal kaş şeklini bulmak için yeni trend estetik kaş analizi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İdeal kaş şeklini bulmak için yeni trend estetik kaş analizi

İdeal kaş şeklini bulmak için yeni trend estetik kaş analizi
Abone Olgoogle-news

İdeal yüz, ideal burun, ideal yanaklar derken artık hep abartısız ve doğal olanı ister olduk. Şimdi de ideal kaş nasıl olmalı konusunu masaya yatırıyoruz. Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Op. Dr. Ufuk Askeroğlu cevapladı.

Yıllardır estetik cerrahi denilince yapay suratlar, yüze sonradan konulmuş gibi duran burunlar ve ifadesi değişmiş yüzler akla geldi. Hep bu yüzden estetik operasyonlar bir tabu halindeydi. Ta ki bu doğallık trendine kadar..

Estetik cerrahlar olarak hastalarımıza her zaman doğal görünen ve kişiye yakışan prosedürleri  öneriyoruz ve özellikle son donemlerde hastalarımız da bu yönde taleplerle kapımızı çalıyor. Ancak önemli bir nokta var ki, bazen tüm estetik operasyonların etkisini sıfırlayabiliyor: Kaşlar. Yüzdeki tüm unsurlar mükemmel olsa bile, gözlerin üzerinde ve bakışları değiştirebilen bir bölüm olduğundan profesyonelce değerlendirilerek şekillendirilmesi şart.

İdeal kaş şeklini bulmak için yeni trend estetik kaş analizi

PEKİ ESTETİK CERRAHİ AÇISINDAN İDEAL BİR KAŞ NASIL OLMALIDIR?

Oransal anlamda bakıldığında estetik cerrahi literatüründe, kaşı enine üç bölüme ayırdığımızda ilk iki bolum hafif yukarıya meyilli, kalan bolum ise aşağıya meyilli olmalıdır. İki kaşın birbirine yakın uçları diğer uçlara nazaran daha aşağıda durmalıdır çünkü kaşın bitiş noktası ne kadar aşağıda olursa kişi o kadar üzgün ve yorgun görünür.

Her ne kadar kaş sekli dönemsel anlamda farklı trendlerle yönlendirilse de genel kurallara her zaman uyulması gerektiğine inanıyoruz. Keskin açılı kaşlar genellikle yuvarlak yüz hattı olan kadınlarda güzel dururken, yüz ovalleştikçe bu açı da göreceli olarak azalmalıdır. Ayni şekilde uzun ve köşeli yüz hattı olanlar daha düz kaşları tercih etmelidir.

İdeal kaş şeklini bulmak için yeni trend estetik kaş analizi

ESTETİK CERRAHİYE UYGUN KAŞ ORANI NEDİR?

Kaşların şekli ve yerleşimi; kaşlar göz küresinin üst kemik bölgesinin (supraorbital rim) üzerinde hafif eğimlidir ve  iç / orta kısmı bitiş kısmına göre daha kalındır. İdeal kaşlarda ‘Supraorbital rim’ dediğimiz göz küresinin üst kemik bölgesi, literatüre göre kaşın dış kısmından 1 cm aşağıda kalmalıdır. Kaşın başlama noktası ise bitiş noktasından 2 cm kadar aşağıda olmalıdır.

Kaş şeklini verirken burun ve göz mesafeleri en önemli kriterdir. Bunu ölçmenin en kolay yolu, burun kanadınızdan kaşınıza doğru dik bir çizgi oluşturduğunuzda (1) kaşın ideal başlama noktasını verecektir. Bu çizgiyi tam karşıya bakarken göz bebeğinden geçecek şekilde açılandırırsanız çizginin (2) kaş ile kesişme noktası ideal kavis noktasıdır. Çizgiyi göz kenarına doğru yatırdığımızda ise kaş ile kesiştiği nokta kaşın bitiş noktasını verecektir (3).

İdeal kaş şeklini bulmak için yeni trend estetik kaş analizi

KAŞ ESTETİĞİ VAR MIDIR?

Tüm bu oranlara rağmen bazen kaşlar anatomik bozukluklar sebebi ile şekillendirilemez. Gevşemeler, sarkmalar ve kırışıklıklar nedeni ile kaşa cerrahi yöntemlerle müdahale edilmesi gerekebilir. Kaş estetiği bu tip vakalarda ameliyatlı ve ameliyatsız olarak ikiye ayrılır. Ameliyatlı prosedürde endoskopik yöntemlerle alın içinden veya askılama yöntemi ile saçlı deriden müdahale yapılarak kaşlar kaldırılır. Ameliyatsız prosedürde en sık uyguladığımız yöntem ise botoks enjeksiyonudur ve bu yöntemle 1-2 dk’da kaşlara istediğimiz kalkıklığı sağlayabilmekteyiz. Kaşların şeklini alması 3-4 günde tamamlanırken, etkisi ise 4-6 ay arası sürmektedir. Kaş estetiği mutlaka uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır. 

İdeal kaş şeklini bulmak için yeni trend estetik kaş analizi

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle