Her yıl 60 bin kadın bunu yaşıyor

Her yıl 60 bin kadın bunu yaşıyor

Anne-baba olmak isteyenler, yıllardır bunun için çabalayanlar, başarılı olanlar ve daha yolun başındakiler bir araya geldi. Hürriyet Bumerang sponsorluğunda buluşan anne baba adayları, aileler ve doktorlar bilgilendi. Her toplantıda farklı konuşmacıların konuk olacağı destek seminerlerinin ilkinde, Prof. Dr. Kaya Özkuş, Dr. Murat Berksoy, Uzm. Dr. Filiz Çataklı hem bu yolda başarıya ulaşmak için gerekenleri aktardı, hem de katılımcıların sorularını yanıtladı.

Haberin Devamı

"Bir Işık Hamileliğe Destek Platformu" ismindeki sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde tüp bebek tedavisiyle çocuk sahibi olanların yanı sıra Dr. Murat Berksoy, hamilelikte beslenmenin önemini, jinekolog Dr. Filiz Çataklı tüp bebek ve hamile kalmanın yollarını, Prof. Dr. Kaya Özkuş ise akupunkturun tüp bebekteki yerini anlattı.

Bir Işık Hamileliğe Destek Platformu kurucularından Merve Öztürk, kendi bebeğine kavuşma hikayesini anlatırken, küçük kızı Melina'ya ulaşmak için verdiği savaşı da Melina's Mom isimli blogunda okuyucularıyla paylaşıyor. Toplantıda konuşan ÇİDER (Çocuk İstiyorum Yardım ve Dayanışma Derneği) Başkanı Sayın Sibel Tuzcu da, 22 yıl süren anne olma mücadelesini ve dernek olarak bu yolda umut arayan kadınlara ne tür faydalar sağladıklarını aktardı.

"Bebeimgeliyor" isimli bloğun sahibi ve Bir Işık Hamileliğe Destek Platformu kurucu üyelerinden Esra Ertuğrul ise, Tüp Bebek Koordinatörlüğü döneminde karşılaştığı umut hikayelerinden, kendi bebeğine kavuşma sürecindeki zorluklardan ve Tüp Bebek’te doğru bir şekilde ilaç kullanımının öneminden bahsetti.

Haberin Devamı

Her yıl 60 bin kadın bunu yaşıyor

"AKUPUNKTUR TÜP BEBEK ŞANSINI ARTIRABİLİR"

Prof Dr. Kaya Özkuş, Tüp Bebek’te başarısızlığa sebep olan en önemli faktörlerden biri olan stresin, akupunktur yöntemiyle giderilebileceğini, akupunktur desteğiyle tedavi gören kadınların başarı oranlarının gözle görülür bir şekilde arttığını belirtti. Prof. Dr. Kaya Özkuş; “Akupunktur, iğne ve lazer aracılığıyla vücut üzerinde tanımlanmış akupunktur noktalarına uygulanır. Bu yolla limbik sistemi düzenler ve otonom sinir sisteminin bölümleri arasındaki dengeyi kurarak organizmanın sağlığa kavuşmasını sağlar. Avrupa ve Amerika’daki üniversitelerde yapılan çeşitli çalışmalar, tüp bebek tedavisine embiryo transferi aşamasından önce akupunktur yapılmasının klinik gebelik oranlarını arttırdığını göstermiştir. Örneğin, 225 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada kontrol grupta gebelik oranı %15.6 iken, akupunktur uygulanan hastalarda bu oran %33.9 olarak saptanmıştır. Bu çalışmalar, ilk olarak kadın-doğum alanında önde gelen Fertility&Sterility dergisinde 2006 yılında yayınlanmıştır” dedi.

"STRES AZALTILIRSA BAŞARI ARTIYOR"

Haberin Devamı

Jinekoloji alanında Uzm. Dr. Filiz Çataklı kısırlık şikayetiyle gelen çiftlerde tedaviye başlamadan önce nedenlerin iyi araştırılması gerektiğini vurguladı. Bunun yanı sıra, iyi takip, uygun protokol seçimi, laboratuar şartları, deneyimli doktor ve embriyologlarla ilerlendiğinde, başarı şansının daha yüksek olduğunu bildirdi. Tüp bebek tedavisinde, fiziksel hazırlanmanın yanında, başarısızlıkta en önemli faktörlerden olan stresin azaltılmasına yönelik alınacak psikolojik destek ve alternatif yöntemlerin de başarı oranına katkı sağladığını belirtti.

Haberin Devamı

"KİŞİYE ÖZGÜ BESLENME ŞEKLİ SAĞLIKLI YUMURTAYI ARTIRIYOR"

Dr. Murat Berksoy, beslenmenin doğurganlık üzerindeki etkilerinden bahsetti, “Gebelik ve doğurganlığı artırmak için yapılabilecek en güçlü sağlık değişikliklerden biri beslenmedir. Çalışmalar kişiye özgü beslenme değişikliklerinin, sağlıklı yumurtlama şansını artırmak, tekrarlayan düşükleri önlemek için sağlıklı bir gebeliği destekleyen en önemli yaşam biçimi değişikliklerinden biri olduğunu göstermiştir. Sağlıklı bir vücut ve üreme sistemine sahip olmada beslenme büyük rol oynar. Hormonlar için yapı taşları sadece yediğimiz besinlerde bulunur. Vücudumuza ve sperm yumurtalara zarar veren atık maddelerin ortaya çıkardığı serbest radikallere karşı koyan koruyucu antioksidanlar yediğimiz besinlerde bulunur. Besinler doğurganlık için yararlı olabildiği gibi, gıdalara eklenen bazı kimyasal maddeler ve bazı zararlı besinler doğurganlığı olumsuz etkileyebilir.” Dedi. Tüp bebekte başarıya ulaşmamızda önemli rol oynayan sağlıklı ve düzgün beslenmenin öneminden bahsetti.

Haberin Devamı

KISIRLIKLA MÜCADELE ARTIYOR

Türkiye’de her geçen gün kısırlıkla mücadele artarak devam etmektedir. Yaklaşık bir milyona yakın kadın her yıl anne olmaya çabalamaktadır. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2013 yılında 60.000 e yakın kadın tüp bebek tedavisi olmakla birlikte yaklaşık % 50 si negatif sonuçlanmıştır.

Bir ışık Hamileliğe Destek Platformu’nun Amacı; bu tedavilerin yalnız tıbbi yönü ile değil, başarıya ulaşmak için her yönüyle ele alınması gerektiğini vurgulamak ve geri kalan % 50’lik önemli bir kısmını da anne yapabilmektir.
Tüp bebek tedavilerine destek olarak alternatif yöntemlerinde başarıya giden yolda etkili olduğuna inanan Bir Işık Hamileliğe Destek Platformu kurucuları, bu yönetmeleri kısırlıkla mücadele eden kadınlara tanıtmayı sosyal sorumluluk olarak görüyor.

Haberin Devamı

İlkinde Tüp Bebek Tedavilerinde yeni yöntemlerin yanı sıra beslenme ve akupunturun kısırlık üzerindeki pozitif etkilerinin vurgulandığı bu seminerler zinciri devam ettirmeyi planlıyorlar.

Haberle ilgili daha fazlası: