Hangi durumlarda burun ameliyatı olmak gerekir

Hangi durumlarda burun ameliyatı olmak gerekir

Burun ameliyatları estetik kaygılarıyla yapıldığı kadar sağlık sorunları nedeniyle de bir zorunluluk haline gelebilir. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cahit Vural, burun ameliyatlarının yapılmasını gerektiren durumlar hakkında açıklamalarda bulundu.

Haberin Devamı

Dünyada en çok estetik operasyonu yapılan ülkelerden biri olan Türkiye'de, burun ameliyatları ilk sıralarda yer alıyor. Burun ameliyatları aslında her zaman güzellik kaygısıyla gerçekleştirilmiyor. Gelişen teknolojiler sayesinde kolaylaşan burun estetiği operasyonlarından hastalar artık korkmuyor, daha çok araştırıyor, daha bilinçliler. Peki sağlık açısından burun operasyonları neden önemli, hangi durumlarda ameliyat olmak gerekir? Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Cahit Vural, burun ameliyatları olmamız gerekten durumları açıkladı.

Sağlıklı bir yaşam için de estetik ameliyat yaptırılabileceğine vurgu yapan Vural, "Bazen fiziksel yani estetik, bazen de anatomik problemler nedeniyle burun ameliyatlarına ihtiyaç duyabiliyoruz. Burun içerisindeki yapısal ve işlevsel problemler hastanın iyi ve kaliteli nefes almasını engelleyebilir. En sık gördüklerimizden biri de, nefes alma sorununa yol açan septum deviasyonudur" şeklinde konuştu.

Haberin Devamı

Türkiye'de 2 kişiden 1'inde deviasyon var

Deviasyon probleminin Türkiye’de 2 kişiden birinde görülen rahatsızlık olduğunu hatırlatan Vural; "Deviasyon, burnu ikiye ayıran septumum eğri, yamuk olması halidir. Kemik ve kıkırdak dokudaki bu eğrilik burnun hava kanallarını da tıkayabilir. Bu da burnun tek tarafından nefes alınmasına sebep olur. Septum deviasyonu yaşayan hasta sağlıklı nefes alamaz, burnun bir yanı hep tıkalıdır, uykuya kolay dalamaz, ağız açıklığı yaşar. Bunun yanı sıra, uyku apnesi, aşırı horlama gibi rahatsızlıklar da ameliyat sebebi olabilir" dedi.

Her burun tıkanıklığının ameliyat sürecini gerektirmeyebileceğine de değinen Vural, mutlaka bir uzman doktora görünüp, burun içi yapınızı doktorunuzla incelemenizi ve ne kadar nefes alabildiğinizi belirlenmesini öneriyor. Burun etleriniz nasıl, alerjik polip var mı, burun içi kıkırdak ve kemikleriniz ne durumda, detaylı bilgi alındıktan sonra işlem başlamalıdır. Ancak genel olarak, burun ameliyatları septumun büyümesi durduktan sonra gerçekleştirilir.

"Daha verimli spor yapabilir, rahat uyuyabilirsiniz"

Haberin Devamı

Ameliyattan sonraki süreçte hastalar en çok nefes alamamaktan şikayet ettiğine ifade eden Vural, doğru bir şekilde yapılacak deviasyon ameliyatından sonra hasta çok rahat nefes alabileceğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Artık mikrocerrahi teknikleri, 3D tarama makineleri, ileri teknoloji ürünleri ile burun ameliyatı daha hızlı ve kolay bir operasyon haline geldi. Sonrasındaki iyileşme safhasında hasta konforlu bir süreç geçirir. Dolayısıyla burun içi sağlık problemleriniz sebebiyle ameliyat olduğunuzda, eskisinden çok daha verimli spor yapabilir, hareket edebilir, daha rahat uyuyabilir, horlama ve apneden, kemik, kıkırdak ve benzeri rahatsızlıklardan kurtulabilirsiniz."

 

Haberle ilgili daha fazlası: