GeriSağlık Et beni neden olur?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Et beni neden olur?

Et beni neden olur?
Abone Olgoogle-news

Et beni, genellikle güneşe maruz kalan bölgelerde görülebilmektedir. Vücudun diğer bölgelerinde de görülebilen et beni, genellikle zararsız olmakla birlikte bazı durumlarda ise operasyonla alınması zorunlu olabilmektedir. Peki, et beni neden olur? İşte, merak edilen bazı bilgiler

Benler, derinin rengini veren melanin pigmentinin aynı yerde aşırı çoğalması ve toplanması yüzünden kendisini kahverengi veya siyah şeklinde gösteren oluşumlardır. Bazen genetik bazen ise daha sonraki yaşlarda oluşan ve artış gösteren benlerdeki bazı değişikliklere dikkat çeken Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı, konu hakkında önemli bilgiler verdi.

ET BENİ NEDEN OLUŞUR?

Boyun, kolluk altı ve göğüs altlarına yerleşen deri çıkıntılarıdır. Derinin gerilmesi ve kilo artışı oluşma sebebidir. Bir kısmı doğum sonrası ortadan kalkarken, kalıcı olanlar elektrokoterizasyon'la uzaklaştırılır. 

ET BENİ NASIL ALINIR?

Et benleri en çok güneşe maruz kalan ve ince bir deri yapısına sahip olan boyun, dekolte gibi yerlerde görülmekle birlikte vücudun değişik yerlerinde de görülebilirler. Tedavilerinde koterizasyon (yakma) ve kriyoterapi (dondurma) gibi yöntemler uygulanır. 

HANGİ BENLER ZARARLIDIR?

Özellikle güneşe maruz kalan el, yüz, boyun ve dekolte bölgelerinde benler görülür ama hiç güneş almayan bölgelerde de bu oluşumlara rastlamak mümkündür. Bazen genetik bazen ise daha sonraki yaşlarda oluşur ve artış gösterir. Benlerdeki bazı değişiklikler sağlığınız için iyi belirtiler olmayıp bu tip değişiklikler gözlemlendiğinde uzman bir dermatoloğa görünmenizde yarar olacaktır.

İşte dikkat etmeniz gereken 5 tip değişiklik… 

1. Renk değişikliği, benin renginde koyulaşma koyu kahve veya siyaha doğru bir renk değişimi

2. Benin boyutunda değişme, kısa sürede aşırı derecede büyümesi

3. Çevre dokunun düzensizleşmesi. Girintili, çıkıntılı bir dış yüzey ben için iyi bir belirti değildir

4. Benin çevresinde kaşıntı, kanama, yara

5. Benin üst düzeyinin düzensiz bir görüntü alması
False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle