GeriSağlık 'Eski silikonlar çok tehlikeli olabilir'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Eski silikonlar çok tehlikeli olabilir'

'Eski silikonlar çok tehlikeli olabilir'
refid:27777504 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Doç. Dr. Erdem Güven, eski tip silikonların içindeki jel vücuda sızarak hayatı tehdit eden sonuçlar doğurabileceğini belirtti. Özellikle 1990-2005 yılları arasında yerleştirilen meme protezlerinin acilen değişmesi gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Güven, silikonlardaki herhangi bir sızıntının böbrek yetmezliğine kadar varabileceğini söylüyor.

Önceki yıllarda 8 ila 10 yılını dolduran meme protezlerinin değişimlerinin gerektiğini, ancak yeni geliştirilen protezlerde böyle bir durumun söz konusu olmadığını belirten Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven; koheziv jel dolgulu yeni kuşak meme protezlerinin piyasaya 2005 yılında girdiğini ve bu tarihten önce yerleştirilen meme silikonlarının değiştirilmesi gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Güven; “Eski tip silikonlarda zamanla aşınmaya bağlı olarak silikonun içindeki sıvı jelin vücuda sızmasıyla çeşitli hastalıklar ortaya çıkabiliyor. Bu durum amiloidoz hastalığına neden olabiliyor devamında ise böbrek yetmezliğine kadar varan ciddi kronik bir tablo ortaya çıkıyor. Jelin vücuda sızması kimi zaman mikro düzeyde olduğundan dışarıdan bu durum anlaşılamıyor. Bu nedenle 2005 öncesi silikon taktıranların mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir.”

FARKLI ŞEKİLLERDE YAPILIYOR

Kadınlar için özellikle psikolojik açıdan çok önemli olan memede şekil bozukluğu veya fazla kilo alıp verme durumlarından çeşitli deformasyonların olması kişileri mutsuzluğa itebilir. Ayrıca meme kanseri sonrası onarım cerrahisi adı altında takılan protezlerde de aynı implantlar kullanılmakta olup bu protezlerinde değişimi söz konusu olabiliyor. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven, bu durumlarda başvurulan meme büyütme operasyonlarının kas altı, göğüs duvarı zarı altı veya meme altı gibi farklı şekillerde yapıldığını belirtiyor.

KİMLİK BELGESİ OLAN SİLİKONLARI TERCİH EDİN

Estecenter Plastik Cerrahi Merkezi doktorlarından Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Erdem Güven; meme büyütme ameliyatı yaptıran ve yaptıracak olan hastalara; takılacak meme silikonun markası, şekli ve koheziv jel dolgulu olup olmadığı konusunda dikkatli olmaları tavsiyesinde bulunuyor. Özellikle dünyada büyük üreticilerin ürettiği, onaylı, garantili ve kimlik belgesi olan silikonların tercih edilmesi gerektiğini, büyük üreticilerin ürettiği silikonların garantisi bulunduğunu, herhangi bir olumsuzlukta silikon değişim masraflarının üretici firmalarca karşılanabildiğini belirtiyor. Doç. Dr. Erdem Güven, silikon meme implantlarının uzun yıllardır dünyada güvenle kullanıldığını, yüksek teknolojiyle steril ortamlarda üretilen silikonların, uygun şekilde ve boyutta yerleştirildiğinde ömür boyu kullanılabileceğini belirtiyor.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle