GeriSağlık Erkekler de estetik yaptırıyor mu?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Erkekler de estetik yaptırıyor mu?

Erkekler de estetik yaptırıyor mu?

Kadınlar arasında estetik işlem yaptırmak son 20-30 yıldır çok alışıldık bir durum. Artık etrafımızda burnunda bantlarla gezenlere bakmıyoruz bile... Tüm kadın toplantılarında konu dönüp dolaşıp botoksa, göz torbalarına ve adı yeni duyulan estetik işlemlere geliyor. Peki, erkekler için de bu geçerli mi? Son dönemlerde çevremizde giderek artan yakışıklılar da estetik nimetlerinden faydalanıyorlar mı?

Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı, Op. Dr. Ayşe Barutçu erkeklerinde estetik yaptırıp yaptırmadığı ile ilgili merak edilenleri anlattı. 

KADINLAR GİZLEMİYOR, ERKEKLERSE...

Erkekler de estetik yaptırıyor mu

Cevap EVET. Erkekler bayanlardan farklı olarak bir işlem yaptırdıkları zaman bunu gizli tutuyorlar, pek de etrafa yaymıyorlar. Belki de bu nedenle biz kadınlar pek de fark etmiyoruz ama özellikle son 10 yılda erkeklerin de estetik işlemlere ilgisi çok fazla.

Erkekler gençlik dönemlerinde en çok burun şekliyle ilgili ameliyat yaptırıyor. Günümüzde rinoplasti yaptıranlar arasında kadın ve erkek sayısı neredeyse eşit. Tabii ki erkeklerin burun şeklinden beklentisi ve ameliyatları kadınlarınkinden farklı. Günümüzde güzel erkek burnu kemersiz, düz, kanatları çok geniş olmayan ama burun ucu da kalkık durmayan şeklinde tarif ediliyor. Erkeklerin burun ameliyatından özellikle beklentisi, estetik olduğunun anlaşılmaması. Birçok kadın ise bu durumu dert etmiyor, “anlaşılırsa da anlaşılsın” diyor.

Yine gençlik dönemlerinde sık rastlanan göğüs dokusu büyüklükleri (jinekomasti), erkeklerde çok rahatsız edici olabiliyor. Bu nedenle liposuction veya gerekiyorsa açık cerrahi ile ameliyat olanlarıN sayısı da gün geçtikçe artıyor. Bu işlemde de erkekler tarafından özellikle istenen estetik yapıldığının belli olmaması.

"ESTETİK OLDUĞU BELLİ OLMASIN"

Erkekler de estetik yaptırıyor mu

Ayrıca sportmen bir vücuda sahip olmak, erkekler için artık çok önemli. Geniş omuzlar, belirgin kaslar geçmiş çağlardan beri gücü temsil ediyor ve günümüzde sportmen vücuda sahip olmak isteyen erkekler spor salonlarını dolduruyor. Düzenli spor ile kas geliştirmek uzun yıllar çaba gerektiren bir durum olduğundan da, kimileri kısa yoldan estetik müdahale ile istedikleri görüntüye kavuşabiliyor. Karın yağlarının karın kası gibi şekillendirilmesi, göğüs ve karına silikon implantlarla kas görüntüsü verilmesi erkeklerin yoğun olarak talep ettikleri estetik işlemlerden birkaçı. Ayrıca spor ile eritilemeyen karın yağlarını liposuctionla aldıranların sayısı da oldukça fazla.

ERKEKLERİN EN SIK YAPTIRDIĞI İŞLEMLER NELER?

Erkekler de estetik yaptırıyor mu

Yine erkeklerde de yaş ilerledikçe önceleri olgunluk gibi görünen kazayağı çizgileri, zamanla göze batmaya başlıyor ve özellikle alın bölgesindeki derin kırışıklıklar rahatsız edici olunca sessiz sedasız botoksa başlanıyor. Yaş ilerledikçe ağız kenarı kırışıklıkları için dolgu işlemleri de gündeme geliyor.

Yine erkeklerin sık olarak yaptırdığı bir işlem de gözkapağı estetiği. Üst göz kapağındaki sarkmalar ve gözaltı torbalarının yüze verdiği yorgun ifade bir süre sonra rahatsız edici oluyor. Ve kesin çözüm olarak ameliyat tercih ediliyor.

Erkekler de estetik yaptırıyor mu

Ameliyat fikri, erkekleri bayanlarda olduğu kadar çok korkutmuyor. Kadınlar her türlü krem ve geçici işlem denenip artık istenen sonucu vermediğinde son çare olarak ameliyatı tercih ederken, erkekler daha kapıdan ameliyat olmak istiyorum diye giriyor. Fakat hala yüz germe ameliyatlarında kadınlar açık ara önde…

Ve erkekler daima yalnız başına bu işe girişiyor, etrafı haberdar etmiyor. Kadınların ise daima yanlarında en yakın arkadaşları, akrabaları ve dostları var ve estetikten sonra tüm dostlarına deneyimlerini en ince detayına kadar anlatıyorlar. Bu nedenle biz kadınlar çevremizdeki yapılı vücutlu ve yakışıklı erkeklerin sayısının arttığını fark ediyoruz ama sebebini çözemiyoruz...

 

doktorsitesi.com 'a Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 

 

 

 

En lezzetli yemek tarifleri burada

False