Diyet yapanların rahatlıkla tüketebileceği tatlılar

Güncelleme Tarihi:

Diyet yapanların rahatlıkla tüketebileceği tatlılar
Oluşturulma Tarihi: Haziran 22, 2016 11:04

Diyet yapanların eksikliğini en çok hissettiği şey tatlı... İşte diyetinizde yer verebileceğiniz kalorisi düşük ve sağlıklı tatlı alternatifleri...

Haberin Devamı

Pek çok insan için vazgeçilmez olan tatlılar çok tüketildiği zaman vücuda zarar veriyor. İçerisindeki şeker ve un, insan sağlığı için uzun vadede zararlı sonuçlar doğurmasının yanında kilo alımına da zemin hazırlıyor. Özellikle diyet yapanların tatlı krizlerine girdiklerinde yüksek kalorili pasta veya şekerlemeler yerine düşük kalorili ve tok tutan tatlı alternatiflerine yönelmelerinde fayda var.

Şerbetli ve yağlı tatlılar olan baklava, şöbiyet ve künefe yerine daha az kalorili olan güllaç, muhallebi veya dondurma gibi sütlü ve hafif tatlı seçeneklerine yönelmek diyetinizin verimli geçmesini sağlar. Bunun yanında tatlıyı aç karnına yememek de iştahınızın kapanmasını engellemek için önemlidir.

Diyet yaparken düşük kalorili ve tok tutan tatlı seçenekleri nelerdir?

Haberin Devamı

1. Erimiş bitter çikolata ve meyve parçacıkları

Bitter çikolata yüksek kakao içeren düşük şeker oranı ve yüksek lif içeriği ile uzun süre tok tutan ve kan şekerini dengeleyen özelliklere sahiptir. Birkaç parça eritilmiş bitter çikolatayı üç adet çilek eşliğinde yemek sizi hem tok tutar hem de size az kalorili bir tatlı zevki yaşatmış olur.

Diyet yapanların rahatlıkla tüketebileceği tatlılar

2. Cevizli muhallebi

Yağsız süt, kepekli un ve bol ceviz kullanılarak hazırlanmış bir muhallebi hem lezzetli bir atıştırmalık hem de düşük kalorili bir tatlı alternatifi olabilir. Tatlandırıcı ile tat verebileceğiniz muhallebiye dilerseniz rendelenmiş elma da ilave edebilirsiniz.

3. Dondurma ziyafeti

Dondurma yaz mevsiminin en sevilen tatlılarından biridir. Hem serinletici olması hem de düşük kalorili bir sütlü tatlı olması nedeniyle haftada iki kere sade veya meyveli dondurma seçeneklerinden birini diyet listenize ekleyebilirsiniz. Karamelli ve çikolatalı çeşitlerinden ise diyetiniz boyunca uzak durmalısınız.

4. Tarçınlı kazandibi

Yağsız sütle hazırlanmış kazandibi, en düşük kalorili tatlılardan biridir. Üzerine az miktarda serpiştireceğiniz tarçın ile kan şekeri seviyenizi de kontrol altında tutmuş olursunuz.

Haberin Devamı

Diyet yapanların rahatlıkla tüketebileceği tatlılar

5. Ballı yulaf ezmesi

Kaliteli karbonhidrat ve yüksek protein kaynağı olan yulaf ezmesini bir kasede iki üç kaşık bal ve yarım muzla karıştırarak ani tatlı krizlerinizle başa çıkabilirsiniz. Yulaf ezmesi üzerine isteğe göre rulo tarçın da ekleyerek tatlınızı daha lezzetli hale getirebilirsiniz.

BAKMADAN GEÇME!