GeriSağlık Çocuklarda geniz etine dikkat
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Çocuklarda geniz etine dikkat

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim Pata, çocuklarda ihmal edilen geniz eti probleminin sinüzit, idrar kaçırma ve okul başarısızlığına kadar pek çok sorunu beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

Yeditepe Üniversitesinden yapılan açıklamaya göre Pata, her insanda bulunan geniz etinin çocuklarda bazen önemli bir sağlık sorunu haline gelebildiğini, geniz eti sorununun 6 aylıktan 10 yaşına kadar çocukları etkileyebileceğini belirterek “Geniz eti aslında herkeste varolan bademcikler gibi bir lenf dokusu üyesidir.

Vücuda burun ve ağız yoluyla girecek zararlı mikroorganizmalara karşı koruyan sistemlerden birisidir. Eğer bir çocuk sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, çok sık nezle oluyorsa, bademcikleri sık hastalanıyorsa veya alerjik bir bünyesi varsa geniz etinin büyümesi doğaldır. Geniz eti büyüdüğü zaman hava yolunu tıkar ve çocuk rahat nefes alamaz. Bu durum burun içi fizyolojisini ve mekanizmalarını bozar” dedi.

Pata, geniz eti büyümesinin çocuğu rahatsız etmesi dışında bazı hastalıkları da tetiklediğine dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“Geniz eti, çocuklarda horlama, ağızdan su gelmesi ve ağzı açık uyumaya neden olur. Horlama aynı büyüklerdeki gibidir. Ancak geniz eti alındığı zaman horlama ortadan kalkar. Geniz eti ayrıca kulaklarda işitme kaybına neden olabilir. Çok dikkatli olunmaz, fark edilmez ve tedavide geç kalınırsa çocuklarda yüz kemiklerinde gelişim bozuklularına yol açar. Damak kemiği bombeleşir. Burun kemiği çöker. Geri dönüşü olmadığı için ihmal edilmemesi gerekir. Geniz eti büyümüş olan çocuklarda kilo problemi olur çünkü iştahsızdırlar. Gece boyuca iyi nefes alamadıkları için kaliteli uyku uyuyamazlar ve ertesi gün huzursuz olurlar. Huzursuzlukları okulda başarısızlığa neden olabilir. Bu çocuklarda konuşma problemleri ve idrar kaçırma da olabilir. Eğer 7-8 yaşına kadar tedavi olmamışsa sinüzit riski vardır.”

HER GENİZ ETİ BÜYÜMESİ AMELİYAT GEREKTİRMEZ

Geniz eti büyümesi tedavisinde ilaç ve ameliyat seçeneklerinin uygulandığını belirten Pata, her büyümenin ameliyat gerektirmediğinin altını çizdi.

Pata, geniz etinde bazı mikroorganizmalar barındığını, burada oluşabilecek bir enfeksiyon durumunda dışarıdan ne kadar ilaç verilirse verilsin hastalığın tamamen geçmediğini, ilk aşamada düzelir gibi olup kısa süre sonra tekrarladığını anlattı.
False