Çift kol nakli sayesinde hayata yeniden "merhaba" dedi

Çift kol nakli sayesinde hayata yeniden merhaba dedi

İş kazasında kollarını kaybettikten 2 yıl sonra Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen çift kol nakli ile hayata tutunan 34 yaşındaki Cihan Topal, en çok çocuklarına sarılıp tekrar başlarını okşayabildiğine seviniyor

Haberin Devamı

Aydın'da yaşayan ve iş kazasında kollarını kaybettikten 2 yıl sonra Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen çift kol nakli ile hayata tutunan 34 yaşındaki Cihan Topal, en çok çocuklarına sarılıp başlarını tekrar okşayabildiğine seviniyor. Aydın'da 2008 yılında tarlada çalışırken iki kolunu silaj makinesine kaptıran Topal, Akdeniz Üniversitesi'ne kol nakli için müracaat etti. Topal'ın beklediği sevinçli haber, 2 yıl sonra geldi.

Muğla Milas'ta ikamet eden ve trafik kazasında hayatını kaybeden 23 yaşındaki Fatih Demirel'in ailesi tarafından bağışlanan kollar, umutsuzluk içerisindeki Topal'ın yüzünü güldürdü. Akdeniz Üniversitesi'nde Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından Türkiye'de ilk kez gerçekleştirilen çift kol nakli başarıyla sonuçlandı ve hayata genç yaşta veda eden gencin kolları Topal'da yeniden hayat buldu.

Çift kol nakli sayesinde hayata yeniden merhaba dedi

Haberin Devamı

Topal, 2 yıllık fizik tedavinin ardından kollarını rahat bir şekilde kullanmaya başladı. Tüm kişisel ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilen, araba ve motosiklet kullanan Topal'ı en çok mutlu eden ise elinden tutup gezdirebildiği çocuklarına sarılıp onları okşayabilmesi oldu.

"Allah bir kapıyı kapatırsa, diğerini açıyor"

Umurlu Mahallesindeki evlerinde eşi Fatma, 8 yaşındaki kızı Necile ve 1 yaşındaki oğlu Ömer Özkan ile mutlu bir hayat süren Cihan Topal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kazanın ardından kolsuz olarak geçirdiği 2 yılın büyük acılar verdiğini, kol naklinin ardından adeta yeniden doğduğunu söyledi.

Çift kol nakli sayesinde hayata yeniden merhaba dedi


OĞLUMA DOKTORUMUN İSMİNİ VERDİM

Kollarını yeniden kullanmasını sağlayan sağlık ekibine şükran borçlu olduğunu, oğluna nakli gerçekleştiren doktorunun ismini verdiğini anlatan Topal, duygularını şu şekilde dile getirdi: "Kaza sonrasında 2 yılı büyük zorluk ve umutsuzluk içinde geçirdim. Kollarımın olmadığı dönemde en çok istediğim, çocuğumun elinden tutup parka, okula götürebilmek, başını okşayıp sevebilmekti. Çok dua ettim. Yüce Rabbim'den isterseniz muhakkak veriyor. Şimdi pazardan alışverişimi yapabiliyor, çocuklarımı kucağıma alıp sevebiliyor, araba, motosiklet, telefon, bilgisayar kullanabiliyor, tüm ihtiyaçlarımı karşılayabiliyorum. Allah bir kapıyı kapatırsa diğerini açıyor. Yeter ki sabredip, şükredelim."

Çift kol nakli sayesinde hayata yeniden merhaba dedi


Kendisi gibi kol veya diğer organ nakli bekleyen çok sayıda insanın bulunduğuna işaret eden Topal, toplumu organ nakli konusunda duyarlı olmaya davet etti.
Yaşadıklarının ardından organ naklinin önemini fark ettiğini, tüm organlarını bağışladığını, çeşitli toplantılara katılarak halkı organ nakli konusunda bilinçlendirmeye çalıştığını anlatan Topal, şunları söyledi: "Ben bugün çocuklarımın ellerinden tutabiliyor, yemeğimi yiyebiliyor, bir bardak suyu alıp kendim içebiliyorsam, bunların hepsini önce Rabbim'e, daha sonra organ bağışında bulunan aile ile nakli gerçekleştiren ekibe borçluyum. Kimse, 'benim başıma hiçbir şey gelmez' demesin. Bir dakika veya yarım saat sonra ne olacağımızı bilmiyoruz. Şu anda sağlıklı olan kişiler belki de birer engelli adayıdır. Bunu bilemiyoruz. Bunun için toplum organ bağışı konusunda mutlaka duyarlı olmalı. Böylelikle mağdur bir şekilde nakil bekleyen insanların yüzü güldürülmeli."

Topal, genç yaşta hayatını kaybeden Fatih Demirel'in Milas'taki ailesi ile sık sık görüştüklerini, onlara minnettar olduğunu sözlerine ekledi.

Haberle ilgili daha fazlası: