GeriSağlık Beşinci yüz naklinde 'deniz suyu' polemiği
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Beşinci yüz naklinde 'deniz suyu' polemiği

Beşinci yüz naklinde 'deniz suyu' polemiği
refid:23773165 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Antalya'da Türkiye’nin 5’üncü yüz nakli ameliyatını gerçekleştiren Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, "Hastanın durumu gayet iyi, uyandırılmaya başlandı" dedi.

Öğle saatlerinde Anabilim Dalı Başkanı olan eşi Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan ile birlikte Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne gelen Prof. Dr. Ömer Özkan, yüz nakli olan 27 yaşındaki Recep Sert’i kontrol etti. 15 dakika sonra hastaneden çıkan Prof. Dr. Özkan, Sert’in sağlık durumuna ilişkin bilgi verdi.

Prof. Dr. Özkan, yüz nakli ameliyatında bulunan konuk cerrahlardan İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Topalan’ın bugün bir gazetede yer alan açıklamasında donör denizde boğulduğu için ilerleyen dönemde sorun çıkabileceği şeklindeki değerlendirmesinin doğru olmadığını söyledi.

"BOĞULMANIN ETKİSİ OLUR MU"

Prof. Dr. Topalan’ın denizde boğulan turist tuzlu suda kaldığı için bu durumun yüzünü etkileyebileceğine dikkati çektiğini belirten Prof. Dr. Özkan, "Tuzlu suyun yıpratmayla ilgisi yok, boğulmanın acaba bir etkisi olmuş mu diye düşündük. Aklımıza gelen yüzlerce şeyden biriydi o, ameliyat sırasında konuştuğumuz, spekülatif konulardan sadece birisiydi. Çok önemli sorun olacağını da düşünmüyorum. Sadece konuştuğumuz bir şeydi. Hastanın durumu gayet iyi, uyandırılmaya başlandı" dedi.

YOĞUN BAKIMDA HER SÜREÇ SIKINTILIDIR

Yoğun bakımdaki her sürecin sıkıntılı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özkan "Tabi yoğun bakımda olan her süreç risklidir, o nedenle yoğun bakımdaki arkadaşlarımız gayet iyi bir şekilde organize oldular, hastayla ilgileniyorlar. Bugün, yarın yoğun bakımda olacağı kesin, Pazartesi, Salı günü inşallah kendini iyi hissederse çıkarırız. Yavaş yavaş uyandırılıyor" diye konuştu.

Hastanın toparlanması için yoğun bakımda çok kalmasını istemediklerini de kaydeden Prof. Dr. Özkan "Ama her şey yolunda gidiyor. Bize işaret ediyor artık. Tuzlu suyun yıpratması gibi bir tehlike söz konusu değil" dedi.

Prof. Dr. Ömer Özkan hastanın bir aydan önce basın karşısına çıkarılmayacağını da belirtti.

AMELİYAT 6.5 SAAT SÜRMÜŞTÜ

Muğla’daki tatili sırasında denizde yüzerken fanalaşıp ölen Polonyalı turist 42 yaşındaki Andrzej Kucza’nın ailesi tarafından bağışlanan organlarından kullanılabilir durumda olan yüzü, Antalya’da 18 Temmuz günü 6.5 saat süren operasyonla Recep Sert’e nakledildi. Akdeniz Üniversitesi’nin 3’üncü, Türkiye’de 5’inci yüz naklini, Türkiye’nin ilk yüz naklini gerçekleştiren AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi yaptı.


False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle