GeriSağlık Aşırı bağırmak sesinizi kaybettirebilir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Aşırı bağırmak sesinizi kaybettirebilir

Abone Olgoogle-news

Ses kısıklığı ciddiye alınması gereken bir sorun olup, sesimizi tamamen kaybetmemize bile yol açabilir. Aşırı bağırmak başta olmak üzere pek çok neden ses kısıklığına yol açabiliyor…

Konuşmak, kuşkusuz ki kişiler arası iletişimin en vazgeçilmezidir… Konuşmamızı sağlayan organlarımızın başında da ses telleri gelmektedir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak zaman zaman sesimizde kısıklıklar meydana gelir ve bizler çoğu zaman bu kısıklıkları ciddiye almayız.

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Operatör Dr. Tamer Haliloğlu, ses kısıklığını ve tedavi yollarını anlattı:

Ses kısıklığının en sık nedeni 'akut larenjit'tir. Akut larenjit, soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında ya da aşırı bağırmaktan kaynaklanan ses zorlamalarında ortaya çıkar. Daha uzun süreli ses kısıklıklarının nedeni genellikle sesin uzun süreyle aşırı ve zorlanarak kullanılmasıdır. Bu tür ses kullanma alışkanlığı, ses telleri üzerinde nodül adı verilen ve ses kısıklığına neden olan küçük şişliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Nodüller genellikle sesini profesyonel nedenlerle uzun süre, ancak hatalı teknikle kullanan kişilerde (şarkıcılar, öğretmenler, politikacılar gibi) görülür. Ses tellerinin birbirlerine sürekli normalden fazla kuvvetle çarpmasına bağlı olarak gelişen nodüller, ses eğitimi ile ses kullanma alışkanlığı düzeltilmediği sürece kendiliğinden kaybolmazlar."

Aşırı bağırmanın etkisi

Aşırı bağırmayı takiben gelişen akut larenjit sırasında, ses teli içine küçük kanamalar meydana gelebilir. Bu aşamada ses dinlendirilmediği taktirde kanama, polip adı verilen tek taraflı ses teli şişliklerine dönüşebilir ve sürekli ses kısıklığına neden olur. Dolayısıyla aşırı bağırma kişiyi sesinden edebilir.

Reflü ve sigara da sesi kısıyor

Erişkinlerde ses kısıklığının sık görülen nedenleri arasında reflü ve sigara kullanımı da geliyor. Yemek borusu ile midenin birleştiği noktadaki bir adalenin zayıflığına bağlı olarak, mide içindeki asitli sıvı yemek borusundan gırtlak seviyesine yükselerek ses tellerini tahriş eder. Buna 'larengofarengeal reflü' adı verilmektedir. Sigara içimi de ses kısıklığının bir diğer nedenidir. Sigara, gırtlak ve boğaz kanserlerinin gelişmesinde önemli bir risk faktörüdür.

KBB uzmanına ne zaman başvurmalı?

- Ses kısıklığı 2 -3 haftadan uzun sürerse,
- Soğuk algınlığı gibi belirli bir neden yokken ağrı varsa,
- Öksürükle kan geliyorsa,
- Yutma güçlüğü varsa,
- Boyunda şişlik varsa,
- Birkaç günden uzun süren tam ses kaybı veya seste şiddetli değişiklik olursa KBB uzmanına muayene olunmalıdır.

Ses bozukluklarının tedavisi

Ses bozukluklarının tedavisi, ses kısıklığının nedenine göre değişiyor. Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, tedavi yollarını şöyle anlattı:

"Ses kısıklığına neden olan durumların çoğu, ses istirahatı ve doğru ses kullanma alışkanlığını kazanmakla düzelirler. Ses sorunu olan bütün hastalardan sigara içmemeleri ve sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçınmaları, bol su içmeleri istenir. Ses ve konuşma patologları, bazı ses bozukluklarında sesi doğru kullanma tekniğini öğretmeye ve varsa yanlış tekniği ortadan kaldırmaya çalışırlar. Bazı hastalardaki sorun, sigara içimi ve bağırma gibi ses kullanımı açısından olumsuz alışkanlıkların bulunmasıdır. Buna benzer durumlarda hastanın ses çıkartma tekniği düzeltilerek ses kalitesi düzeltilmeye ve varsa nodüller tedavi edilmeye çalışılmaktadır.

Ses kısıklığını önlemek için neler yapılmalıdır?

- Sigara içiyorsanız bırakın,
- Kafein (kahve, kolalı meşrubatlar) ve alkol kullanımından kaçının,
- Sigara dumanı bulunan ortamlardan kaçının,
- Bol su için,
- Evinizin havasını nemlendirin,
- Gıdanıza dikkat edin (baharatlı gıdalardan kaçının),
- Sesinizi uzun süreyle ve yüksek şiddette kullanmayın,
- Ses kısıklığı olduğunda sesinizi dinlendirin.

False