GeriSağlık 9 adımda stressiz doğum
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

9 adımda stressiz doğum

9 adımda stressiz doğum
Abone Olgoogle-news

Anne adayının doğum konusunda bilinçli olması, hamilelikte ve doğum esnasında gerekli egzersizleri yapması, doğumu kolaylaştırarak travmaları azaltır.

 

Elde olmayan nedenlerden dolayı doğumun zor olması veya travma etkisi yapacak şekilde gerçekleşmesi, travma sonrası stres bozukluğu durumu oluşabilir. İşte bu durumun önüne geçebilmek için öneriler...

DOĞUM SÜRECİ HAKKINDA BİLGİLENİN

Doğum sürecinde sizi nelerin bekledigini bilmeniz çok önemlidir. Çiftler,hem doğum atmosferini tanımalı, hem de karşılarına çıkabilecek durumları öğrenmeliler.Bu konuda ilk adım, eşinizle beraber doğum kursuna katılmak olacaktır. Ayrıca, doğum hakkında bilgi veren kitaplar okuyabilir, yeni anne olan arkadaşlarınızla konuşabilir ve doğum için önerilen ağrı kesici ilaçlar hakkında bilgi edinebilirsiniz. Korkularınızla bugünden yüzleşirseniz, doğum sırasında her şeyin planlandığı gibi gitmesi halinde paniğe kapılmazsınız.

9 adımda stressiz doğum


KENDİNİZE SICAK BİR ORTAM HAZIRLAYIN

Rahat bir ortam, sizi sakinleştirir. Bazı hastanelerde size kendinizi evinizdeymim gibi hissettirecek alternatif doğum odaları bulunur. Doğumunuz standart bir hastane olmasa bile, odanızı kişiselleştirmeye çalışın. Evden bir resim götürüp doğum odasına asabilir ya da yanınıza portatif bir müzik seti alabilirsiniz. Birçok kadın hafif müzikler dinlemenin kasılmalarını hafiflettiğini söylüyor.

DOĞUMA GÜVENDİGİNİZ BİRİSİYLE GİDİN

Beraberken kendinizi çok rahat hissettiğiniz birinin yanınızda olması mucizeler yaratabilir. Birçok anne adayı, kız kardeşinin ya da en yakın arkadaşının doğumda yanında olmasını istiyor. Ayrıca, doğuma eşlik eden kişinin çocuk sahibi olması ve yaşadıklarının normal olduğunu söylemesi de anne adayını rahatlatır.

HAREKET EDİN

Dik ve aktif durmanız, hem düşüncelerinizi kasılmalardan uzaklaştırır, hem de bebeğin doğum kanalına daha rahat inmesini sağlar. Doktorunuz izin verirse, yoga yapabilir, kısa süreli yürüyüşlere çıkabilir ve yavaş danslar edebilirsiniz.

9 adımda stressiz doğum

MEDİTASYON YAPMAYI DENEYİN

Doğum sırasında sakin kalmak için kullanılmaya başlanan yöntemlerden biri de meditasyondur. Sayesinde doğum anksiyetesini daha çabuk atlatır, daha huzurlu olur ve dolayısıyla doğum sırasında daha az komplikasyon yaşarsınız. Örneğin kendinizi kucağınızda bebeğinizle çiçeklerin arasında düşleyin…

RAHAT DAVRANIN

Hamileliğin son dönemlerine kadar aynı zamanda bel ağrısı nedeniyle uyku problemleri de yaşanabilir. Bu gibi durumlarda da rahat ve kaliteli bir uyku uyuyabilmeniz için özel olarak tasarlanmış hamile yastıkları kullanabilirsiniz. (Örnegin; Shuma Hamile Yastiklari) Hamile yastıkları gebelik döneminde anne adaylarının daha konforlu ve rahat uyku uyuyabilmesini sağlar.

SUYUN GEVSETİCİ ETKİSİNDEN YARARLANIN

9 adımda stressiz doğum

Sıcak su yorgun kasların gerginliğini gevşetir ve sıkıntılarını azaltır. Su, rahatlatıcı etkiye sahiptir. Duşu sırtınıza ya da kasilmalarinizin en yoğun olduğu yerlere tutun. Doğum öncesi kisa bir duş ya da banyo sizi rahatlatabilir fakat doktorunuza da danışmalısınız.

KENDİNİZİ KEŞFEDİN

Her yöntem herkeste işe yaramayabilir.Örneğin, öğrendiğiniz nefes alma teknikleri işinize yaramıyordur da yastığı sıkmak sizi rahatlatıyordure. Size kendinizin neyi rahat ettirdiğini kendiniz bulmalısınız. Her kadının doğumu ona özeldir.

MASAJ HAREKETLERİ

Masaj, gerginliği üzerinizden atmanıza yardımcı olabilir. Yapılan masaj sonucunda endorfin salgılamaya başlarsınız. Boyun ya da ayak masajı, kasılmalarınızı bir süreliğine unutmanıza yardımcı olur. 

 

 

 

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle