GeriKelebek Saç dökülmesi ciddi iştir
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Saç dökülmesi ciddi iştir

Kadınların en değerli hazinesi malumunuz saçları. Değişik saç modelleri ve değişik renklerde boyalar sayesinde kadınlar çok kısa sürede tip değiştirebiliyorlar. Ama bunu yaparken de saçlarının dökülmesini engelleyemiyorlar...

Uzmanlar günde 50-150 saç telinin dökülmesi normaldir deseler de kadınlar bu normal gelişmenin onları günün birinde saçlarının tümünden yoksun bırakmasından korkuyorlar. Kuşkusuz hergün oturup dökülen saç tellerini tek tek saymanıza olanak yok. Yapılacak en iyi iş, saçların dökülmesini önlemeye çalışmak. Ama önce saçların durup dururken dökülmediklerini kabul etmek gerek. Saç dökülmesinin pek çok nedeni var. Bunlardan en önemlilerini sizlere aktarmak istiyoruz. Nedenleri ortadan kaldırırsanız, saçlarınızın dökülmesi de ürkütücü boyutlara ulaşmaz.

Stres yapmayın

Her saç telinin büyüme ve dinlenme dönemleri vardır. Büyüme 2-6 yıl arasında tamamlanır. Dinlenme süresi ise 3 aydır. Stres hormonları baştaki kasları gerer ve kan dolaşımını engeller. Bu da yeni çıkan saçların büyümelerini durdurur ve üç ay sonra normalden çok daha fazla miktarda saç dökülür.

Stresten kurtulmayı başarırsanız saçlarınızı da kurtarırsınız. Günde yarım saat egzersiz yapmak ve beş dakika başa masaj uygulamak akla ilk gelen çareler.

Kötü beslenme

Saç köklerinin proteine, yağlara, A,B,C vitaminlerine, demir ve çinko gibi madenlere ihtiyacı vardır. Dengeli beslenmeyi sadece vücut sağlığı için gerekli görmek yanlış olur. Saçlarınızın da tıpkı sizin gibi dengeli beslenmeleri gerektiğini unutmayın. Gerekirse saçlarınızın sağlığı için B vitamini takviyesi yapmalısınız.

Sık sık diyet uygulamak

Çok hızlı kilo verdiren diyetlere kadınlar pek fazla rağbet ediyorlar. Kısa bir süre fedakarlığa katlanıp fazla kilolardan kurtulmak hoşlarına gidiyor. Ancak bu tür diyetlerin sık sık uygulanması bünyeye zarar verdiği gibi saçlar için de tehlike oluşturuyor.

Sigara içmek

Sigaranın nikotini vücuttaki dişilik hormonu ve C vitamini miktarını azaltır ve kan dolaşımını yavaşlatır. Sigaranın diğer zararları bir yana saçlarınızın dökülmesine de neden olduğuna göre bu alışkanlıktan vazgeçmelisiniz. Ya da C vitamini içeren yiyeceklere ağırlık vermelisiniz ve de dişilik hormonu takviyesi yaptırmalısınız. Düzenli olarak egzersiz yapmak ve başa masaj uygulamak da yararlı olur.

Menopoz

Bu dönemde kadınlarda dişilik ve erkeklik hormonları azalmaya başlar. Hormon miktarının azalması saçların fazla dökülmesine neden olabilir. Dengeli beslenme ve hormon tedavisiyle bu sorunu giderebilirsiniz. Ayrıca her gün en az 15 dakika açık havada kalmak da dişilik hormonu miktarının artmasını sağlar.

Saçlarla oynamak

Saçlarla oynamak en yaygın tiklerden biridir. Düşünürken, önemli bir konuşmayı dinlerken, otobüste, lokantada sıkıntımızı gidermek için saçlarımızla oynarız. Saçların çekiştirilmesi onlara zarar verir. Hele bir de saçlarınız yüzünüze dökülmesin diye lastikle toplamaya kalkışırsanız saçlarınıza büyük zarar verirsiniz. Saçları lastikle tutturmak onların ömürlerini azaltır.

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

Bitcoin ve Ethereum ne kadar?

False